Rozdzielnie i puszki

Puszki instalacyjne i rozdzielnie są niezbędnymi akcesoriami w budownictwie, pozwalającym na poprowadzenie instalacji elektrycznej oraz na takie jej wykończenie, aby służyła ona wszystkim niezbędnym akcesoriom domowym. Możemy wyróżnić kilka ich typów – przyjrzyjmy się, z jakimi mamy do czynienia.

Rozdzielnie

Rozdzielnie elektryczne to jeden z podstawowych elementów w układzie elektrycznym w każdym budynku mieszkalnym czy też użyteczności publicznej. Służą one bezpiecznemu rozdzielaniu, przetwarzaniu i przesyłaniu energii elektrycznej do odpowiednich obwodów. Praktycznie wszystkie są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które odpowiadają za kilka zadań jednocześnie. Oprócz wymienionych wyżej mogą służyć między innymi do otwierania i zamykania obwodów czy też prowadzenia pomiarów prądu. Dzięki systemom sterowania takim jak PLC mogą służyć również do funkcjonalnego i efektywnego sterowania parametrami energii elektrycznej, płynącej w obwodzie.

Dodatkowo rozdzielnie elektryczne pełnią rolę ochronną i gwarantują każdemu użytkownikowi bezpieczeństwo podczas użytkowania akcesoriów elektrycznych. Jest to możliwe między innymi za pomocą bezpieczników, wyłączników różnicowoprądowych, ograniczników przepięć czy wyłączników instalacyjnych.

Puszki elektryczne

Kolejnym niezbędnym elementem każdej instalacji elektrycznej są puszki elektryczne, służące instalacji gniazdek czy rozdzielaniu przewodów. Wśród nich także możemy wyróżnić kilka rodzajów, które służą takiemu zamontowaniu poszczególnych elementów instalacji elektrycznej, aby były jak najwygodniejsze.

Puszki elektryczne podtynkowe są jednymi z najchętniej wykorzystywanych. To klasyczne rozwiązanie, pomagające w prowadzeniu instalacji elektrycznej. Ich ogromną zaletą jest swoboda manipulacji, gdyż większość z nich ma różne rozmiary oraz elementy wykańczające, umożliwiające m.in. położenie tynku. Ważnym ich elementem jest także klapa, która ułatwia znalezienie puszki już po jej założeniu. Służą przede wszystkim rozdzielaniu kabli i prowadzeniu elektroinstalacji, nie nadają się do bezpośredniego montowania gniazdek.

Alternatywą dla nich są puszki natynkowe, które w polskim budownictwie spotyka się rzadziej niż podtynkowe. Ich największą zaletą jest bardzo łatwy dostęp do kabli w razie ewentualnej awarii czy wymiany. Jednakże ze względu na swoje umiejscowienie na ścianie, często są elementami niepożądanymi w domach mieszkalnych ze względu na mniejszą estetykę. Dobrze sprawdzają się m.in. do montowania gniazdek elektrycznych i są jednym z najpopularniejszych rozwiązań w pomieszczeniach przemysłowych, gdzie estetyka nie jest zbyt istotna.

Ostatnim ciekawym rodzajem są puszki podpodłogowe, które sprawdzają się doskonale w nowoczesnym budownictwie. Gwarantują między innymi możliwość umieszczenia gniazdka elektrycznego w podłodze, co sprawdza się w przypadku konieczności wykorzystania ich z dala od ściany, między innymi w celu podłączenia różnorodnych urządzeń. Mogą być stosowane w różnych rodzajach podłóg, zarówno podniesionych, jak i wylewanych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ