Czy można prać dywan w pralce

Zastanawiasz się, czy możliwe jest pranie dywanu w pralce? To pytanie, które nurtuje wielu właścicieli dywanów. Odpowiedź brzmi: tak, ale istnieją pewne warunki. Odkurzanie i wytrzepanie dywanu to podstawowe czynności, ale czasami konieczne jest także głębsze czyszczenie. Zanim jednak wrzucisz dywan do pralki, sprawdź, jakie są najważniejsze zasady. Znajdziesz je w tym artykule!

Jak bezpiecznie prać dywan w pralce?

Zanim zabierzesz się za pranie dywanu w pralce, koniecznie sprawdź metkę z zaleceniami producenta. Jeżeli znajduje się na niej zalecenie prania ręcznego lub chemicznego, wówczas nie powinno się takiego dywanu czyścić w sposób mechaniczny. Jeżeli jednak producent nie widzi przeciwwskazań, zwiń dywan w dość luźny rulon lub złóż go kilka razy i wrzuć do bębna pralki.

Szczególną uwagę warto zwrócić na dywany typu shaggy lub inne o długim włosiu, które mogą nie być odpowiednie do prania w pralce. Zwykle dywany przystosowane do takiej formy czyszczenia mają krótkie, zwarte runo. Jeśli więc Twój dywan jest delikatny i ma miękki włos, pranie w pralce może nie być zalecane.

Jakie środki do prania wybrać?

Wybierając środki czyszczące, postaw na delikatne detergenty, najlepiej specjalnie przeznaczone do prania dywanów w pralce. Unikaj wszelkiego rodzaju płynów do zmiękczania, które mogą osłabić włókna dywanu. Zwróć uwagę, by nie korzystać z detergentów, które mogłyby zmienić kolor włókien. Pamiętaj, że ocet świetnie sprawdza się w roli płynu do zmiękczania tkanin, a jednocześnie pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy.

W jakiej temperaturze prać dywan w pralce?

Wybierz program dla delikatnych tkanin, a temperaturę prania ustaw na poziomie maksymalnie 30-40°C. Dodatkowo zadbaj o to, aby obroty wirowania były niskie, co pomoże zapobiec uszkodzeniu struktury dywanu. 400 obrotów na minutę powinno w zupełności wystarczyć.

Suszenie dywanu po praniu w pralce to klucz do sukcesu

Nieodpowiednie suszenie może być przyczyną pogorszenia stanu dywanu po praniu w pralce. Zanim położysz go znowu na podłodze, upewnij się, że dywan jest dobrze wysuszony. Rozwieś go, najlepiej na płasko, w przewiewnym miejscu. Pamiętaj, żeby unikać bezpośredniego światła słonecznego, które mogłoby zniszczyć kolory. Czas suszenia może być długi, ale jest to kluczowy etap procesu, dlatego nie spiesz się i daj sobie nawet kilka dni.

Kiedy pranie dywanów w pralce nie przynosi efektów?

Jeśli po praniu dywan nie wygląda lepiej lub wydziela nieprzyjemne zapachy, być może źle wysechł lub został źle wyprany. W takim przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistyczną firmą, która zajmuje się praniem dywanów. Możesz zapytać o wycenę usługi lub poszukać specjalistycznych porad na blogu takiej pralni. Zobacz tutaj, jak zdaniem Pralni dywanów Lublin powinno się prać dywany w pralce. Przejrzyj też inne ich artykuły, a żadna plama nie będzie Ci już straszna. Pamiętaj jednak, że czasem najlepsze, co możesz uczynić dla swojej materiałowej ozdoby podłóg, to oddać ją w ręce specjalistów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ