Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki to niezwykle wszechstronne urządzenia, które prócz podstawowej funkcji schładzania przechowywanych w ich wnętrzu produktów żywnościowych i napojów, coraz częściej realizują również inne, dodatkowe zadania. Przykładem takiego wielofunkcyjnego sprzętu są lodówki wyposażone w dodatkowy dystrybutor wody oraz, co konieczne przy obecności takiego dystrybutora, specjalny filtr wody do lodówki, który oczyszcza wodę przed jej schłodzeniem.

Jak działa dystrybutor wody w lodówce?

Dystrybutor wody to specjalny zbiornik na wodę umieszczony w obudowie lodówki, z którego można dozować wodę bezpośrednio do szklanki, bez konieczności otwierania lodówki. W najnowszych modelach chłodziarko-zamrażarek dystrybutor uruchamiany jest automatycznie, bez konieczności naciskania jakiegokolwiek guzika/przycisku – wystarczy podstawić pod niego szklankę. W sprzedaży znajdziemy modele lodówek, w których wodę należy uzupełniać ręcznie oraz te, w których dzieje się to automatycznie – lodówki podłącza się bezpośrednio do sieci wodociągowej. W obu przypadkach, przed schłodzeniem woda oczyszczana jest przez wewnętrzny, lodówkowy filtr wody. To on odpowiada za usunięcie z wody wszelkich osadów i innego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej są to filtry węglowe i mechaniczne, które mają zdolność do wychwytywania zanieczyszczeń różnej wielkości.

Jeśli woda z sieci wodociągowej jest twarda, warto zaopatrzyć się w lodówkę z filtrem odwróconej osmozy, który zmiękczy wodę, wychwytując z niej nadmierną ilość związków nieorganicznych, przede wszystkim soli magnezu i wapnia – sole odpowiedzialne za osadzanie się kamienia w czajniku, na elementach armatury kuchennej lub łazienkowej. Po oczyszczeniu wody przez filtr wody do lodówki następuje jej schłodzenie. Użytkownik dozuje zatem nie tylko wodę czystą, wolną od różnego rodzaju zanieczyszczeń i osadów, ale również wodę delikatnie schłodzoną, co jest idealnym rozwiązaniem podczas upalnego lata.

Jak często trzeba wymieniać filtr wody w lodówce i jak to się robi?

W zależności od modelu filtra i zaleceń producenta, lodówkowe filtry wody zmienia się z różną częstotliwością i przed zakupem nowej lodówki warto upewnić się, jak często będziemy musieli to robić. Sama wymiana filtra nie jest szczególnie skomplikowana i bez problemu możemy zrobić to samodzielnie. Przed przystąpieniem do pracy musimy zamówić/kupić nowy, oryginalny filtr wody do lodówki lub poszukać wysokiej klasy zamiennika, dopasowanego do używanego przez nas modelu chłodziarko-zamrażarki. Na szczęście ze znalezieniem tego typu produktów nie ma dziś większych problemów. Gdy już mamy filtr, odcinamy dopływ wody, zamykając zawór na doprowadzeniu wody wodociągowej, a następnie demontujemy zużyty filtr, odłączając go od wężyków doprowadzających do i odprowadzających od niego wodę. Po wyjęciu zużytego filtra zastępujemy go nowym, pamiętając o mocnym dokręceniu wężyków z wodą. Na koniec odkręcamy powoli zawór i sprawdzamy, czy całość połączenia jest szczelna i czy z wężyków nie cieknie woda.

[Głosów:205    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ