Ekspresy do kawy – podstawowe możliwości i użytkowanie

Mocna, aromatyczna i świeżo zaparzona kawa to dla wielu wzór idealnego napoju. W przygotowaniu takiej kawy pomagają ekspresy do kawy. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele, ale to nie oznacza, że wybór ekspresu jest prosty.

Ekspresy do kawy – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów ekspresów do kawy i możemy je podzielić na ekspresy ręczne i ekspresy do kawy automatyczne.

  • Ekspresy ciśnieniowe to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj ekspresów. Takie ekspresy parzą kawę pod ciśnieniem, przy czym to ciśnienie może być różne, w zależności od modelu. Im wyższe ciśnienie, tym mocniejsza i bardziej aromatyczna kawa.
  • Kawiarki do najtańsze i jednocześnie najprostsze ekspresy do kawy. Kawiarka można przygotowywać niewielkie ilości kawy, ale parzenie naparu trwa nawet 15 minut, więc taki ekspres nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Kawiarki sprawdzają się przede wszystkim u osób, które rzadko piją kawę.
  • Ręczne ekspresy – takie ekspresy do kawy mogą być kolbowe lub dźwigniowe. Ekspresy tego typu są trudne w obsłudze, dlatego że to użytkownik swoim działaniem wpływa na jakość kawy, ale są jednocześnie przeznaczone dla koneserów kawowego naparu.
  • Ekspresy automatyczne same przygotowują kawę. Wystarczy tylko nacisnąć odpowiedniej guzik i ekspres pobierze ziarna kawy, przeleje je wodą i ewentualnie przygotuje mleczną piankę.

Różne modele ekspresów do kawy możesz porównać na 7agd.pl/ekspresy-do-kawy.

Jaki ekspres wybrać?

Zwykle pierwszym i najważniejszym kryterium podczas wyboru ekspresu do kawy jest cena. Budżet przeznaczony na zakup ekspresu będzie determinował rodzaj urządzenia. Jeśli masz mało pieniędzy, to najlepiej zdecydować się na kawiarkę lub ekspres ręczny. Takie rozwiązanie jest jednak dobre tylko i wyłącznie wtedy, kiedy rzadko pijesz kawę lub gdy zależy Ci na tym, by ta kawa cechowała się jak najlepszym smakiem. Jeżeli w Twoim zasięgu jest wyższy budżet, to możesz zwrócić uwagę na ekspresy ciśnieniowe automatyczne. W ofertach sklepów internetowych znajdziesz wiele modeli przystosowanych do domowych zastosowań. Te ekspresy do kawy nie są drogie, a jednocześnie gwarantują przygotowanie naprawdę dobrej jakości naparów.

W przypadku zakupu ekspresu do gastronomii trzeba postawić już na zdecydowanie bardziej nowoczesny i wszechstronny model. Najlepiej, by taki ekspres parzył kawę pod dużym ciśnieniem i miał duży zbiornik na wodę, dzięki czemu jednocześnie będzie można przygotować wiele filiżanek napoju. Dla większości kupujących, którzy oceniają ekspresy do kawy, istotny będzie też czas przygotowania napoju oraz liczba filiżanek, które można jednocześnie przygotować i na te parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak używać ekspresu do kawy?

Sposób korzystania z konkretnego ekspresu do kawy zawsze jest opisany w instrukcji obsługi dołączonej do tego urządzenia. Ważne jest jednak stosowanie się do kilku ważnych zasad. Szczególnie istotne jest systematyczne czyszczenie ekspresu. Bez względu na to, czy stosujesz ekspres kapsułkowy, czy ekspres ręczny, musisz pamiętać o myciu i odkamienianiu tego urządzenia. Konieczne jest zaopatrzenie się specjalny odkamieniacz, czyli preparat służący do usuwania kamienia osiadającego na zbiorniku. Taki preparat jest potrzebny nawet wtedy, gdy woda w miejscu Twojego zamieszkania nie jest bardzo twarda. Po jakimś czasie użytkowania mimo wszystko w ekspresie pojawi się osad z kamienia, a nieusunięcie tego osadu może doprowadzić do uszkodzenia ekspresu.

Dzięki porównywarce 7agd.pl znajdziesz najciekawsze oferty w sklepach internetowych, łatwo porównasz poszczególne modele ekspresów i kupisz tanio ten najlepszy ekspres.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ