tczew

Tczew jest jednym z najstarszych miast w województwie zachodniopomorskim. Posiada historią sięgającą przełomu dwunastego i trzynastego wieku. Lecz wykopaliska archeologiczne dowodzą, że Tczew był zasiedlony już trzy tysiące lat przed naszą erą, czyli w młodszej epoce kamiennej. Świadczą o tym cmentarzyska i znalezione przedmioty. Dziś miasto jest rozbudowane i duże.

Tczew zajmuje około 23,00 kilometrów kwadratowych. I liczy ponad 60 tysięcy mieszkańców. To miasto powiatowe położone na Pojezierzu Starogardzkim w pradolinie Wisły. Z każdym rokiem Tczew się rozrasta. Nieruchomości w Tczewie są chętnie nabywane nie tylko przez ludność mieszkającą na Pomorzu, ale także przez ludzi z całego kraju i nie tylko. Gdyż Tczew leży niedaleko Morza Bałtyckiego. Odległość od Tczewa do Trójmiasta, to zaledwie 30 kilometrów. To jest, jak rzut beretem. Trzydzieści minut jazdy samochodem z Tczewa na przykład do Gdańska i już jesteśmy nad morzem.

Taka bliskość Morza Bałtyckiego sprawia, że nieruchomości w Tczewie są chętnie nabywane nie tylko na stałe zamieszkanie, ale również na rozwój biznesu, którym jest agroturystyka. Odległość od wody morskiej i morskich plaż niewielka, więc spokojnie Tczew może być sypialnią wczasowiczów. Sypialnią ludzi wypoczywających nad polskim morzem, którzy po całym dniu plażowania lub zwiedzania chętnie odpoczną w oddalonym od gwaru i cichym miejscu, jakim będzie dla nich Tczew. Zresztą samo miasto jest godne polecenia, gdyż znajduje się w nim dużo ciekawych obiektów i miejsc do zwiedzania. Tczew zaczął rozwijać się na większą skalę pod względem przemysłowym od polowy dziewiętnastego wieku. Wtedy też zbudowano pierwszy most na Wiśle. Jego filary ozdobiono neogotyckimi wieżami i wybudowano bogato zdobione bramy wjazdowe.

Mówiąc o Tczewie nie sposób nie wspomnieć o Kościele Świętego Józefa, który jest przedstawicielem architektury okresu międzywojennego. Lecz najistotniejszą kartę istnienia Tczewa rozpoczyna okres powojenny. Okres trudny, gdyż Tczew bardzo ucierpiał podczas walk frontowych w drugiej wojnie światowej. Był najbardziej zniszczonym miastem Pomorza Gdańskiego. Jednak mieszkańcy Tczewa niezwłocznie przystąpili do odbudowy swojego miasta. I dziś Tczew może poszczycić się przemysłem elektromaszynowym, maszynowym, metalowym, stoczniowym, oraz budownictwem morskim i lądowym.

Będąc w Tczewie warto zobaczyć Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, który jest najstarszym zabytkiem w mieście. Pochodzi on z trzynastego wieku i jest zbudowany zewnątrz w stylu gotyckim. A jego wnętrze pochodzi z okresu baroku. Na ścianach Świątyni znajdują się zabytkowe freski. Najstarszy z nich pochodzi z drugiej połowy piętnastego wieku. Najstarszą częścią Kościoła jest ogromna murowana wieża. W wieży znajdują się cztery dzwony. Do odwiedzenia i zobaczenia jest także pochodzący z czternastego wieku gotycki Kościół św. Stanisława Kostki. Z niesakralnych budowli do zwiedzenia jest Ratusz znajdujący się w centrum Starego Miasta. Jak również budynek Poczty, który powstały w pierwszych latach dwudziestego wieku. Czy wiatrak drewniany i podmurowany typu holenderskiego wzniesiony sto lat wcześniej, bo na początku dziewiętnastego wieku. Zmęczeni zwiedzaniem miasta odpocząć mogą w parku miejskim znajdującym się w centrum Tczewa.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ