Jakie rury wybrać do instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu

Planujesz remont z uwzględnieniem budowy nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej? A może budujesz swój dom i zastanawiasz się jakie rury sprawdzą się najlepiej? Wbrew pozorom wybór materiału, z którego mają być wykonane komponenty do instalacji, jest niezwykle istotny. Większość informacji takich jak chociażby średnice rur można znaleźć w projekcie, którym fachowcy będą kierować się podczas budowy. Niestety nie znajdują się tam informacje na temat materiału, z którego powinny być wykonane rurociągi. Zobacz, jak poszczególne materiały, różnią się swoimi właściwościami i jaki najlepiej wybrać.

Rodzaje rur

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzai rur, które można użyć podczas budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto wiedzieć, że od wielu lat głównymi materiałami, które stosuje się do tego rodzaju instalacji, są: stal, miedź i tworzywo sztuczne. Każdy z tych materiałów ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Rury z tworzywa sztucznego

Rury wykonane z tworzyw sztucznych mają wiele zalet, które sprawdzą się podczas budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu. Przede wszystkim są odporne na korozje oraz kamień. W przeciwieństwie, do innych materiałów, tworzywo sztuczne jest całkowicie odporne na oba te zjawiska. Co więcej, nie przenoszą one drgań i tłumią szumy. Jest to bardzo istotne w instalacjach domowych, ponieważ praca rurociągów jest praktycznie niesłyszalna dla domowników.

Kolejną zaletą rur z PCV jest to, że są bardzo lekkie i łatwe w transportowaniu. Łączy się je w bardzo prosty sposób, dzięki czemu nadają się do samodzielnego montażu. Rura preizolowana syncopex doskonale sprawdzi się do zastosowania w sieciach instalacji wodociągowych. Jest ona wykonana z najwyższej jakości materiałów według innowacyjnej technologii. Decydując się na takie rury https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/ do instalacji domowej możesz mieć pewność, że Twoja instalacja będzie działała bez zarzutu przez bardzo długi czas.

Rury z miedzi

Do głównych zalet miedzi można zaliczyć to, że jest ona odporna na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Miedź jest bakteriostatyczna, co oznacza, że rury wykonane z tego tworzywa nie zarastają kamieniem ani bakteriami i glonami. Podobnie zresztą jak rury wykonane z tworzywa. Niestety cena rurociągów z miedzi jest dość duża i trzeba przygotować się na większe koszty niż w przypadku stali czy PCV. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cena w tym przypadku idzie w parze z jakością, ponieważ miedziane rury są o wiele trwalsze niż tańsze zamienniki. Jeśli więc chcesz, aby Twój dom był wyposażony w solidną instalację, to rury miedziane będą dobrym wyborem.

Niestety miedź podatna jest na korozje, szczególnie jeśli woda jest miękka i zawiera CO2. Taką sytuację można często zaobserwować w terenach górskich, więc odradza się tam budowy instalacji miedzianych. Korozję może też przyśpieszyć łączenie ze sobą miedzi z aluminium. W miejscach łączenia tych materiałów może pojawić się rdza.

Rury ze stali

Jeśli chodzi o rury stalowe, to ich zaletą jest to, że są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Można poprowadzić je przy ścianach bez mocowania, ponieważ są na tyle sztywne, że nie będą się uginać, odkształcać itd. Są też odporne na wysokie temperatury, jednak korozja stanowi dla nich problem. Rury stalowe są ciężkie i dość szybko tracą ciepło. Obecnie raczej odchodzi się od stosowania ich w budowie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Oczywiście można to zrobić, jednak warto zastanowić się, czy nie lepiej użyć komponentów z innego materiału.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ