Jak jeść ze smakiem, czyli sztućce i bon ton

0
3103

Zastawa stołowa to praktyczny element, z którego korzystamy codziennie. Z drugiej strony to również niezwykle stylowe dodatki, które bezpośrednio wpływają na aranżację stołów domu, w restauracji czy kawiarni. Wokół samych sztućców funkcjonuje również cały szereg zasad, a savoir-vivre związany w tym, czego używać do jakich potraw i jak ilość widelców i łyżeczek niejedną osobę potrafi przyprawić o ból głowy. Zobacz, jak sobie poradzić, gdy chcesz zjeść ciastko.

  1. Mieć ciastko i zjeść ciastko
  2. Jakie sztućce do jakiegoś deseru?
  3. Piękne dekoracje stołu

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Wizyta w stylowej cukierni czy też wizyta u znajomych, a tym bardziej organizowanie urodzinowej imprezy czasem wymuszają to, że musimy wiedzieć, do jakiego ciasto podać konkretne sztućce w klasycznym stylu. Szczególnie wtedy gdy zależy nam na eleganckiej oprawie chętnie sięgamy po propozycje nawiązujące do najlepszego wzornictwa. Złocone sztućce pojawiają się także w hotelach i restauracjach oczywiście wtedy, gdy nieco wpisują się w stylizację glamour czy też retro. Taka herbatka z ciastkiem w wyjątkowych wnętrzach nabiera zupełnie innego charakteru. Sztućce do eleganckiej porcelany mają niezwykły urok i w wielu miejscach są po prostu obowiązkowe.

Jakie sztućce do jakiegoś deseru?

Obecnie chętniej sięgamy po nowoczesne sztućce, które doskonale wpisują się w nasze potrzeby a także aranżacje mieszkań. Warto jednak pamiętać, że są sytuacje, kiedy nie jest wszystko jedno, jak podamy ciasto i jaką zastawę położymy na stole. To szczególnie istotne, gdy spotkanie lub przyjęcie jest bardzo eleganckie. To, czy proponujemy gościom łyżeczki czy widelczyki do ciasta, będzie miało przede wszystkim wymiar praktyczny. Warto o tych zasadach pamiętać. Łyżeczki podajemy do deserów półpłynnych o miękkiej konsystencji – czyli przede wszystkim do tortów. Widelczyki do ciasta będą idealne, gdy deser ma zwartą strukturę, a jedynie przełożony jest kremem. Są oczywiście takie wypieki, które można bez problemu jeść palcami.

Piękne dekoracje stołu

Szlachetne sztućce są jedną z podstawowych dekoracji stołu i mocno wpływają na stylizację całego wnętrza. Z drugiej strony mają wymiar praktyczny. Łyżeczki do kawy pojawiają się przy małej czarnej przy każdej okazji. Sztućce mogą być bardzo ascetyczne lub też zdobione i często wykonane są ze szlachetnych metali. Dzięki temu łyżki i widelce do sałatek, zestawy obiadowe czy do deserów będą długo prezentować się doskonale. Dlatego właśnie są często wybieranym pomysłem na prezent zarówno w wersji minimalistycznej. Jak i bardzo ekskluzywnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ