kompost do uprawy pieczarek

Uprawa pieczarek w Polsce ma bardzo długą historię, gdyż sięga XIX wieku. Najszybszy rozwój branży pieczarkarskiej miał miejsce w 1992 roku, gdyż wtedy wprowadzono podłoże pasteryzowane w masie do produkcji krajowej. Choć może wydawać się, że przygotowanie podłoża pod uprawę pieczarek nie jest skomplikowane, to trzeba brać pod uwagę, że proces ten wymaga szczególnych warunków, a pielęgnacja rosnących pieczarek jest bardzo pracochłonna. Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek i o czym należy pamiętać, aby je odpowiednio przygotować?

Podłoże do uprawy pieczarek – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że do przygotowania podłoża do uprawy pieczarek niezbędna jest odpowiednio wyposażona hala. Podłoże przygotowywane jest na specjalnych regałach, gdzie zapewniona jest odpowiednia temperatura, dostosowana do konkretnego etapu „dojrzewania” podłoża. Duże znaczenie ma skład podłoża do uprawy pieczarek. W większości składa się na nie słoma, jednak musi być ona odpowiednio przetworzona. Najczęściej firmy produkujące podłoże do uprawy pieczarek (kania.net.pl) korzystają z pomiotu drobiowego lub nawozu końskiego. Stosowane są również specjalne dodatki, w tym mocznik, gips i oczywiście woda.

Producenci podłoża do uprawy pieczarek zajmują się tym przeważnie na skalę masową, a ich klientami są zwykle pieczarkarnie, które produkują te grzyby w ogromnych ilościach. Niemniej istnieje możliwość zakupu mniejszej ilości podłoża, po to, by wyhodować pieczarki na swój własny, prywatny użytek. W takim wypadku podłoże kupuje się najczęściej w ofoliowanej kostce. Do domowej uprawy pieczarek najlepiej nadają się takie miejsca, jak piwnice, szopy i szklarnie, jednak istnieje również możliwość hodowli tych grzybów nawet na balkonie. Gotowe podłoże do pieczarek ma już wsianą grzybnię, dlatego naszym zadaniem jest wyłącznie odpowiednia pielęgnacja rosnących grzybów.

Jakie są rodzaje podłoża do uprawy pieczarek?

Podłoże do uprawy pieczarek zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje i jest to podłoże fazy II i fazy III. Kupując podłoże fazy II na skalę przemysłową otrzymujemy produkt, który należy załadować na regały uprawowe i dbać o jego regularne nawilżanie. Niezwykle istotne jest również codzienne dezynfekowanie przejść pomiędzy regałami, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zielonej pleśni, która może zniszczyć całą uprawę. Ponadto podłoże fazy II posiada wsianą grzybnię, jednak musi ona dopiero przerosnąć, w związku z czym cały proces, aż do momentu, gdy można zbierać dojrzałe pieczarki, trwa przynajmniej kilka tygodni.

W przypadku podłoża fazy III również musimy przeprowadzać odpowiednie działania pielęgnacyjne, dbać o odpowiednią temperaturę, odkażać przejścia i nawilżać podłoże, jednak znajdująca się w nim grzybnia jest już przerośnięta, dzięki czemu krócej będziemy oczekiwać na plony. Istnieje szansa na to, że pierwsze pieczarki będziemy mogli zbierać już po trzech tygodniach. Obecnie większość producentów pieczarek decyduje się na zakup podłoża właśnie w trzecie fazie, gdyż jest to bardzo duża oszczędność czasu, a co za tym idzie również pracy i pieniędzy.

[Głosów:5    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ