MATA WIKLINOWA

Dekoracja ogrodu, balkonu i tarasu to prężnie rozwijająca się dziedzina usług. W jej ramach wykorzystuje się różnorodne typy urządzeń i obiektów – wśród których znajdują się między innymi maty. Idealnie wpasowują się w naturalne, zielone otoczenie, tworząc przyjemne dla oka ogrodzenia. Warto się przygotować do zakupu maty, poznając jej najważniejszy parametry. Do nich zaliczają się: materiał wykonania, rozmiar oraz rodzaj konstrukcji. Poszczególne typy mat mogą się odznaczać odmiennym poziomem wytrzymałości oraz okresem żywotności.

Maty – dekoracja i zabezpieczenie

Maty stosuje się przede wszystkim w dwóch celach. Są to: dekoracja naszego ogrodu (a także: tarasu, balkonu, werandy lub innych miejsc) oraz ich zabezpieczenie.

Względy dekoracyjne są dość oczywiste. Maty dostępne są przede wszystkim w różnych odcieniach brązu – zarówno ciemnych (przypominających drewno dębowe, bukowe, wiśniowe lub nawet egzotyczne), jak i zupełnie jasnych (odcieniach słomkowych, piaskowym lub beżowym). Są to barwy naturalnie występujące w naturze, które idealnie pasują do zielonego otoczenia. Dzięki temu maty będą świetnie pasować do kwiecistego balkonu lub zarośniętego ogrodu.

Względy bezpieczeństwa są mniej oczywiste, dlatego warto i o nich wspomnieć. Maty zabezpieczają bowiem nasz ogród, jak i balkon przed nadmiernym oddziaływaniem niektórych czynników atmosferycznych. Mowa przede wszystkim o wietrze, którego nagłe i silne podmuchy mogą uszkadzać hodowaną przez nas roślinność. Dzięki zastosowaniu mat ogrodzeniowych, oddziaływanie wiatru zostaje osłabione. Maty ograniczają również oddziaływanie promieni słonecznych.

Warto podkreślić, że maty nadają się do montowania zarówno wzdłuż ogrodzeń, jak i barierek typowych dla balkonów i tarasów.

Maty wiklinowe

Do najpopularniejszych typów mat należą te wykonane z wikliny. Ten znany wszystkim materiał jest często wykorzystywany w tworzeniu mebli przeznaczonych do używania w ogrodzie. Maty wykonane z wikliny są niezwykle szczelne – dzięki czemu pełnią dodatkową funkcję: za ich pomocą możemy zadbać o własną prywatność, odcinając się od wścibskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów.

Maty wiklinowe są dodatkowo elastyczne. Ułatwia to ich zamontowanie oraz umożliwia demontaż, w przypadku gdy zapragniemy się ich pozbyć lub przenieść w inne miejsce. Są także lekkie – co ułatwia ich transport oraz nie powoduje dodatkowego obciążenia w przypadku montowania na balkonach.

Jak montuje się maty wiklinowe? W tym celu korzysta się z opasek zaciskowych, specjalnych drutów lub też wkrętów/gwoździ. Sposób montowania zależy od miejsca, w którym mata będzie się znajdować oraz jej rodzaju i konstrukcji. Warto przy tym podkreślić, że maty wiklinowe można łączyć, tworząc podłużne ciągi, wynoszące nawet kilka lub kilkanaście metrów.

Maty wiklinowe są zazwyczaj sprzedawane w rolkach o długości od 3 do 5 metrów. Wysokość maty zależy od naszych preferencji – im większe ogrodzenie, które pragniemy osłonić, tym większą matę powinniśmy wybrać. Znajdziemy zarówno te przeznaczone do ogrodzeń wysokich – nawet 2-metrowych, jak i maty przeznaczone do osłaniania niskich barierek tarasowych – mniejszych niż 1 metr.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ