Jak urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu

Kuchnia to miejsce, w którym cała rodzina spędza wiele czasu. Góruje się tam obiad, w wielu rodzinach zjada wszystkie posiłki, a równie często staje się ona miejsce zabawy dzieci czy pomieszczenia, a którym wykonywane są inne czynności domowe. Jak jednak urządzić ją, by nabrała bardziej nowoczesnego wyglądu?

Postaw na funkcjonalność

Ze względu na to, ile wydarzeń odbywa się w kuchni, jej najważniejszą cechą jest funkcjonalność. Powinna być tak rozplanowana, aby zawsze dało się w niej swobodnie wykonywać niezbędne czynności, niezależnie od tego, czy znajduje się w niej tylko jedna osoba, czy cała rodzina.

Zacznij od dokładnego zmierzenia powierzchni, zwłaszcza jeśli twoja kuchnia ma niestandardowy kształt. Kwadrat lub prostokąt są łatwego urządzenia, ale jeśli pojawiają się wnęki, warto pomyśleć o tym, jak funkcjonalnie je zagospodarować, aby pomagały, a nie przeszkadzały.

Kiedy już będziesz mieć zmierzoną i narysowaną na kartce kuchnię, skoncentruj się na tych elementach, które nie mogą ulec przesunięciu. Zaznacz je dokładnie, abyś mógł dopasować do nich pozostałe elementy wystroju. Kiedy już będziesz mieć to za sobą, narysuj wszystkie niezbędne elementy wyposażenia kuchennego: lodówkę, szafki, stół z krzesłami, zmywarkę, kuchenkę itd. Dzięki ich odpowiedniemu rozplanowaniu, na pewno niczego nie zapomnisz i nie pozostawisz niewykorzystanej przestrzeni. Pomysł przy tym, co najchętniej schowasz do kuchni, abyś odpowiednio przewidział wszystkie schowki.

Dodaj do tego nutę prostoty

W nowoczesnych mieszkaniach dominuje styl prosty: minimalistyczny, skandynawski, industrialny i podobne do nich. Charakteryzują się one minimalnym wystrojem, kładącym nacisk na wygodę użytkowania, czystość linii i dużą ilość wolnej przestrzeni. Postaraj się, aby każdy element wyposażenia był właśnie taki.

Zadbaj o jednolite, proste blaty bez łączeń, które przykryją jedną, dużą powierzchnią wszystkie szafki. Dodaje do tego proste fronty, bez zbędnych ozdób i zagięć. Jeśli możesz, zrezygnuj nawet z tradycyjnych uchwytów i postaw na takie, które znajdują się pod drzwiczkami. Dzięki nim będzie ci łatwiej zarówno myć fronty szafek, jak i będą się one prezentować naprawdę elegancko. Zadbaj o dobre oświetlenie i dużą ilość wolnej przestrzeni, wyeksponuj nowoczesne urządzenia elektroniczne, a zrezygnuj z nadmiaru ozdób. Dzięki temu zachowana zostanie pełna harmonia, tak istotna w nowoczesnych wnętrzach.

Jednolite kolory

Nowoczesne meble kuchenne często posiadają stonowane, jednolite kolorystycznie fronty i blaty. Zostań właśnie przy tym wyborze i nie zmienia ich na bardziej kolorowe czy wzorzyste. Dzięki prostocie kolorów uzyskasz efekt czystości i uporządkowania, a co więcej – optycznie powiększysz przestrzeń. Jest to szczególnie istotne, jeśli posiadasz niewielką kuchnię.

Najlepiej będzie przy tym, jeśli wykorzystasz klasyczne barwy, zwłaszcza biel i szarość. Nawet jeśli lubisz bardziej żywe odcienie, zrezygnuj z nich, gdyż mogą szybko ci się znudzić, gdy będziesz oglądać je wielokrotnie każdego dnia. Co więcej, mogą stworzyć bardziej przytłaczające wrażenie.

A jeśli wydaje ci się, że samodzielnie nie zdołasz nadać odpowiedniego, innowacyjnego wyglądu swojej kuchni, zawsze możesz sięgnąć po radę profesjonalnego dekoratora wnętrz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ