Zastawa stołowa-lepiej postawić na zestaw czy miszmasz?

Odpowiednie wyposażenie jadalni to dosyć spore wyzwanie dla każdej pani domu. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim zastawa stołowa, która używana jest praktycznie każdego dnia. Na co warto się zdecydować? Lepiej pokusić się o gotowy zestaw stworzony przez producenta czy może postawić na absolutny miszmasz? Oczywiście każda opcja jest dobra, jednak pamiętać należy o tym, aby całość współgrała ze sobą i nie wyglądała zbyt komicznie. Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które odgrywają w tej kwestii kluczową rolę.

W jaki sposób zastawa będzie używana?

Kluczową kwestię odgrywa przede wszystkim cel, który zastawa ma spełniać. Do użytku codziennego warto wybierać produkty, które są trwałe oraz niezawodne. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku ceramika, fajans lub kamionka. Taka zastawa powinna być łatwa w czyszczeniu oraz przystosowana do mycia w zmywarce. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodzinnych uroczystości. Podczas zakupu zastawy warto zatem zdecydować się na jej wysoką jakość a jak wiadomo, najlepszym wyborem będzie porcelana. Oczywiście taka zastawa jest dosyć droga, jednak wykorzystuje się ją tylko na specjalne okazje i wystarcza na lata.

Liczba i różnorodność elementów

To z ilu elementów powinna składać się zastawa stołowa, zależy głównie od samych domowników oraz rodzaju przygotowywanych potraw. Podstawę stanowią przede wszystkim płaskie oraz głębokie talerze, talerzyki deserowe, a także miski i półmiski. W przypadku serwowania ryb oraz drobnych przekąsek warto również zakupić podłużne, jak i małe miseczki. W tym przypadku można od razu postawić na zakup całego zestawu lub w miarę potrzeby dokupywać poszczególne elementy.

Komplet czy miszmasz?

Zestaw idealnie do siebie pasujących talerzy z pewnością prezentuje się elegancko, a także gwarantuje harmonię. Miszmasz sprawdza się natomiast idealnie w przypadku konkretnych aranżacji pomieszczenia, takich jak np. styl vintage. Najważniejsze jest jednak to, aby podczas zakupu kierować się własnym gustem oraz ogólnym wystrojem jadalni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ