alkohol

Jeśli znudziły Ci się popularne mocne alkohole, postaw na coś nowego. Dlaczego nie spróbować tradycyjnej, staropolskiej okowity i czym ona właściwie jest? Dowiesz się tego z lektury naszego artykułu.

Alkohol ze staropolską tradycją w tle

Okowita należy do wysokoprocentowych destylatów, które mają długą tradycję na ziemiach polskich. Pod tą oryginalną, staropolską nazwą kryje się po prostu mocna wódka (gorzałka), wytwarzana najczęściej ze zbóż i ziemniaków. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego sformułowania: aqua vitae, oznaczającego wodę życia. Destylaty te były wytwarzane już w średniowieczu, kiedy to wykorzystywano je przede wszystkim w celach leczniczych, a dopiero z czasem zaczęto je spożywać dla przyjemności. Okowity uznawane były powszechnie za trunek dużo szlachetniejszy od wódki, dlatego w dawnej Polsce cieszyły się dużą popularnością wśród bogatych mieszczan. Dzisiaj okowity wytwarzane są już nie tylko z ziemniaka oraz klasycznych gatunków zbóż, takich jak żyto, pszenica czy jęczmień, ale również z innych surowców.

Tradycyjne destylaty – idealne na prezent

Na rynku mocnych alkoholi możemy dziś nabyć okowity, których bazą są owoce (np. śliwki, owoce czarnego bzu czy dzika róża) lub różne gatunki piwa. Te ostatnie, wytworzone na bazie wysokogatunkowego piwa rzemieślniczego to niewątpliwa gratka dla wszystkich miłośników mocniejszych trunków, którzy nie boją się nowych doznań smakowych. Takie wyrafinowane alkohole z wyższej półki sprawdzą się doskonale jako prezent z okazji urodzin czy innego jubileuszu. Obdarowując brata, chłopaka czy innego miłośnika bądź miłośniczkę mocniejszych trunków butelką z takim trunkiem z pewnością wywołamy uśmiech na ich twarzach. Taki podarunek sprawdzi się też w relacjach biznesowych, zwłaszcza z zagranicznymi partnerami biznesowymi.

Gdzie można kupić taki alkohol?

Różnego rodzaju wysokogatunkowe destylaty można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach z alkoholem, np. https://browar-tenczynek.pl/kategoria/okovity/. Warto również zaglądać na strony internetowe poszczególnych producentów, gdzie również możliwe jest dokonanie zakupu. Jednym z wytwórców wysokiej jakości okiwity jest Browar Tęczyński, który prowadzi też sprzedaż swoich wyrobów. Na szczególną uwagę zasługują m.in. piwne destylaty tego producenta (np. Okovita Pils czy też Okovita Bierbrand Koźlak).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ