Sterowanie oświetleniem w kuchni

W kuchni spędzamy sporo czasu na przygotowywaniu posiłków, spożywaniu ich, a niekiedy również na wypoczynku. Często mówi się wręcz, że jest to pomieszczenie, w którym bije prawdziwe serce domu. Kuchnia buduje atmosferę, sprawia, iż przestrzeń staje się przytulna i przyjazna dla użytkowników. W dużej mierze odpowiada za to odpowiednie oświetlenie.

Gdy tworzy się instalację oświetleniową do kuchni, trzeba zadbać nie tylko o prawidłowe rozplanowanie lamp oraz wybór bezpiecznych opraw. Równie ważny jest wybór odpowiedniego sposobu sterowania oświetleniem, dopasowanego do rytmu naszego życia.

Jakie mamy możliwości? O tym przeczytacie poniżej.

Standardowe włączniki – klasyka w zróżnicowanej formie

Gdy myślimy o sterowaniu oświetleniem, najczęściej mamy na myśli standardowe włączniki, które towarzyszą nam w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach, w tym oczywiście również w kuchni.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że można zdecydować się na wiele, mocno zróżnicowanych wariantów ramek.

Najprostsze są modele klasyczne, z przyciskami, obsługujące jeden lub dwa obwody elektryczne. Oprócz nich pojawiają się też włączniki z pokrętłami, jak choćby stylizowane ramki retro, idealne do kuchni prowansalskich lub w stylu orientalnym.

Dużą popularnością cieszą się także włączniki dotykowe, które znajdziemy choćby w sklepie Gajwer.pl. Wykonuje się je z trwałego szkła hartowanego w rozmaitych kolorach. Oprócz sporej funkcjonalności stanowią ciekawą ozdobę wnętrz nie tylko w stylu nowoczesnym.

Sterowanie zdalne – dostępne rozwiązania

Włączniki to jednak nie jedyna opcja. Łatwo bowiem znaleźć urządzenia, które umożliwiają sterowanie zdalne wszystkimi oprawami w pomieszczeniu.

Używa się do tego dedykowanego pilota lub praktycznej aplikacji, instalowanej bezpośrednio na telefonie. Dzięki nim centrum zarządzania oświetleniem mamy zawsze pod ręką. Nie musimy zatem odrywać się od obowiązków, aby włączyć lub wyłączyć dany punkt świetlny.

Jeszcze większą swobodę działania daje sterowanie oświetleniem przy pomocy komend głosowych. Coraz więcej lampy współpracuje z popularnymi asystentami głosowymi. Dzięki temu można włączyć lampę, wyregulować natężenie światła lub nawet zmienić jego temperaturę barwową. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy mamy brudne ręce i naciśnięcie przycisku na pilocie, włącznika lub ikonki na telefonie po prostu nie wchodzi w grę.

Nowoczesność w sterowaniu oświetleniem kuchni – optymalne warunki i dekoracja

Podczas budowania oświetlenia w całym domu, w tym oczywiście również w kuchni, coraz chętniej sięga się po nowoczesne technologie. Stają się one nie tylko ciekawostką i gadżetem, a wręcz nowym standardem.

Nowoczesne sterowanie oświetleniem potrafi bowiem zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, przy utrzymaniu optymalnych warunków. Łączy zatem budowanie przytulnej, pięknej przestrzeni z szeregiem zalet ekonomiczno-funkcjonalnych. Warto zatem po nie sięgać i wykorzystać zgodnie z własnymi potrzebami. A który sposób sterowania oświetleniem najlepiej sprawdzi się w Waszych domach?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ