Remont kuchni

Meble kuchenne to często spory wydatek, na który decydujemy się raz na kilka lat. Podejmując decyzje o zakupie mebli do kuchni, lepiej nie kierować się modą, ale wybrać coś ponadczasowego, co nie znudzi się po kilku latach. Jeśli jednak kuchnia wymaga odświeżenia, to czy zawsze jedynym wyjściem jest wymiana mebli?

Naprawiaj, nie wyrzucaj

Dużo mówi się dziś o ekologii czy trosce o środowisko. O ile szybko umiemy wprowadzić dobre nawyki w codziennym życiu, o tyle rzadziej zastanawiamy się nad tym, kupując nowe samochody, nowe telefony czy nowe meble. Łatwiej jest wymienić, niż oddać do renowacji, a już na pewno szybciej niż samodzielnie odnowić meble czy naprawić sprzęt. Warto jednak zastanowić się nad kosztem takiej wymiany. Z pewnością dużo taniej będzie jeśli stare meble poddamy renowacji, niż gdybyśmy kupili nowy zestaw.

Nie zawsze odnowienie oznacza mnóstwo pracy. Czasem wystarczy wymiana uchwytów na inne. Jeśli ich nie masz, czyli meble są otwierane i zamykane z pomocą odbojników, rozważ montaż gałek lub uchwytów pasujących do stylu panującego w kuchni. Odbojników nie musisz się pozbywać – rączki mają pełnić jedynie charakter dekoracyjny. Jeśli meble mają już wywiercone otwory, można oczywiście je zaszpachlować i pokryć meble farbą na nowo. Przedtem warto jednak rozejrzeć się za nowymi uchwytami. Być może to sprawi, że kuchnia zmieni swój charakter i na pewien czas zarzucimy myśli o dalszym remoncie.

Kolor robi różnicę

Nawet najpiękniejsze drewniane meble w rustykalnym stylu, po pewnym czasie opatrzą się właścicielom. Jeśli jednak służą nam już długie lata i nie niszczeją, bo są zrobione z materiałów wysokiej jakości, warto rozważyć zmianę ich koloru. Wystarczy arkusz papieru ściernego o niskiej gradacji, pędzel oraz puszka farby. Do tego typu prac, najlepiej sprawdzą się farby akrylowe. Papierem ściernym zetrzyj warstwę impregnatu, którym pokryte są drewniane meble. Jeśli są ciemne i przemalujesz je na jasny, na przykład kremowy kolor, kuchnia optycznie się powiększy.

Nie tylko meble stare i niezniszczalne meble nadają się do odmalowania. Nowoczesne, wykonane na przykład z płyty MDF, również można w łatwy sposób odmalować, aby zmienić ich charakter. Należy uprzednio pozbyć się starej okleiny i dokładnie oszlifować płyty, żeby pozbyć się resztek kleju. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak malować meble kuchenne – szybko, łatwo, przyjemnie i samodzielnie, przeczytaj artykuł, w którym podane są praktyczne informacje i wskazówki ułatwiające samodzielną pracę: https://www.dekoratorium.pl/pl/malowanie-mebli-kuchennych-z-plyty-mdf . Płyty MDF są wykonane z włókiem drzewnych, więc w wersji saute, wystarczy jedynie pomalować specjalną farbą, żeby nadawały się do użytku.

Warto przyglądać się poszczególnym elementom kuchni, ponieważ czasem to właśnie one mogą być problematyczne, a nie same meble. Być może tylko wymiana blatu kuchennego na drewniany sprawi, że kuchnia zyska niepowtarzalny charakter. Warto pamiętać, że taki blat może wymagać zaimpregnowania specjalnym preparatem, ale może też sprawić, że kuchnia bez wielkiego remontu, stanie się ulubionym miejscem w domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ