Jak urządzić funkcjonalną łazienkę

Okazuje się, że łazienka jest jedną z najtrudniejszych przestrzeni, jeśli pod uwagę weźmiemy jej urządzenie. Ma być w pełni praktyczna i funkcjonalna, wykonana z najlepszej jakości, trwałych materiałów, a jednocześnie estetyczna, wręcz nawiązująca do wybranego stylu. Na co zwracać szczególną uwagę podczas projektowania łazienki? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Aspekty praktyczne

Łazienka powinna być w pełni praktyczna, czyli dawać optymalny komfort w zakresie korzystania z tego wnętrza. Chodzi przede wszystkim o możliwość realizowania w niej podstawowych czynności higienicznych.

Co więcej, ponieważ w łazience funkcjonują specjalne warunki, wszystkie elementy jej wyposażenia muszą być najlepszej jakości. Muszą być odporne na wilgoć i działanie wody, ale też wysoką temperaturę. Do tego, mają być łatwe w utrzymaniu czystości.

Zaleca się, by łazienka była raczej klasyczna. Najczęściej urządza się ją w bieli, ewentualnie dodaje kolorowe dekory. Podstawy mają być uniwersalne, o prostych bryłach, bo takie są najbardziej funkcjonalne. Stawiać można na nieco bardziej wyraziste detale, jak kinkiety czy wodoodporny plafon łazienkowy.

Najlepiej sprawdzają się meble z lakierowanej płyty MDF, płytki ceramiczne albo gres i blaty z naturalnego kamienia. Coraz częściej w łazienkach wykorzystuje się też naturalne drewno, jednak ten surowiec musi być dobrze zaimpregnowany, przede wszystkim zabezpieczony na wypadek ingerencji wody.

Jeśli łazienka jest niewielkich wymiarów, zaleca się kabinę prysznicową, koniecznie z komfortową deszczownicą. W dużych łazienkach sprawdzi się zaś wanna, na przykład ta wolnostojąca.

Łazienka w stylu SPA

Nie da się ukryć, że łazienka coraz częściej służy jako oaza relaksu i odprężenia. To dlatego tak ważne są funkcje estetyczne. Chętnie urządzamy to wnętrze w stylu SPA, właśnie z dodatkiem naturalnego drewna czy kamienia.

Główną rolę odgrywają w tym przypadku dodatki, jak żywa roślinność w łazience, bambusowe akcesoria czy dekory w postaci zapachowych świec. Tak naprawdę niewiele potrzeba, by nadać temu wnętrzu nieco przytulniejszy charakter. Styl SPA udaje się bez problemu uzyskać w sterylnych, białych, klasycznych łazienkach.

Dzisiaj producenci materiałów wykończeniowych czy elementów dekoracyjnych dają nam możliwość urządzania łazienek wedle indywidualnego gustu. Co ciekawe, sami projektanci wnętrz zauważają, że reprezentacyjna łazienka, na przykład ta dla gości, powinna być spójna ze stylem całego mieszkania. Można urządzać ją w stylu loftowym czy tym glamour. Ogromną popularnością cieszą się łazienki w stylu skandynawskim, a coraz większe uznają te w stylu boho. Tak naprawdę nawet ta przestrzeń powinna być stworzona wedle indywidualnych preferencji mieszkańców. Okazuje się, że łazienka może być jednocześnie funkcjonalna, ale też zgodna z aktualnymi trendami. Warto jednak dobrze zastanowić się nad jej projektem. Pamiętajmy, że zmiana wystroju łazienki będzie wiązać się z kosztownym, generalnym remontem. Nie można pozwolić sobie na najmniejsze błędy w zakresie jej praktycznego użytkowania, zaś elementy dekoracyjne z powodzeniem można wymieniać w każdym sezonie. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ