Projektujesz kuchnię

Wybór frontów czy sprzętów to dla wielu osób najważniejszy i najprzyjemniejszy etap planowania kuchni. Panuje przeświadczenie, że estetyczna aranżacja równa się wygodzie pracy. A to nieprawda. Najistotniejsze dla komfortu są układ mebli w kuchni i rozmieszczenie sprzętów. Poznaj zasady projektowania, w tym regułę trójkąta roboczego, a nowa kuchnia stanie się Twoim ulubionym miejscem w całym domu.

Zasady projektowania kuchni – poznaj podział na strefy funkcjonalne

Staranne zaplanowanie kuchni wpływa na atmosferę w całym domu. Codzienne obowiązki domowe krążą wokół przygotowywania posiłków, robienia zakupów i sprzątania. Brak wygodnej przestrzeni i miejsca do przechowywania często irytuje i wpływa na nastrój wszystkich domowników.

Przemyślany projekt kuchni oszczędza wysiłek, sprawia, że gotowanie jest intuicyjne, a sprzątanie łatwiejsze. Dobrze zorganizowana przestrzeń przechowywania to z kolei sposób na oszczędności. Jeśli widzisz, co masz w swoich kuchennych zapasach, wykorzystujesz to, zanim upłynie termin ważności. Mniej marnowania to obniżone wydatki na żywność.

Aby codzienność w kuchni wydawała się mniej chaotyczna, warto uporządkować przestrzeń w tzw. strefy funkcjonalne. Każda odpowiada jednej z najistotniejszych funkcji w kuchni. Jakie wyróżniamy?

Strefa zapasów

Rozpoczyna cykl pracy w kuchni. To tu najpierw wypakowujesz zakupy, chowasz je, a następnie wyjmujesz produkty niezbędne do przygotowywania posiłków. Do tej strefy zaliczamy lodówkę i szafki do przechowywania. Wygodnie mieć w tej strefie kawałek blatu roboczego na tymczasowe umieszczenie na nim rzeczy przed schowaniem lub gotowaniem.

Strefa zmywania

Zaliczamy do niej zlewozmywak, zmywarkę oraz miejsce, w którym trzymane są środki czystości (najczęściej szafkę pod zlewem). Stanowi drugi krok w kuchennych czynnościach, ponieważ po wyjęciu produktów z szafek część myjesz przed użyciem.

Strefa przygotowywania

To fragment blatu roboczego, na którym przygotowujesz produkty do dalszej obróbki termicznej – siekasz warzywa, kroisz mięso, ugniatasz ciasto itp. Najlepiej umiejscowić go między strefami zapasów a zmywania, aby wszystko mieć w zasięgu ręki.

Strefa gotowania

Kolejny krok to gotowanie lub pieczenie. W tej strefie funkcjonalnej znajdują się: kuchenka albo płyta grzewcza – elektryczna lub gazowa – a także piekarniki mikrofala. Tutaj może też pojawić się robot kuchenny z funkcją gotowania.

Strefa przechowywania

Ostatnia na naszej liście, ale korzystasz z niej w trakcie całego procesu przyrządzania posiłków i napojów. W tej strefie mieszczą się naczynia, sztućce i utensylia kuchenne, a także małe sprzęty AGD, których nie chcesz trzymać na widoku.

Od rozmieszczenia stref funkcjonalnych w kuchni zależy komfort pracy. Dobrze rozplanowany układ mebli w kuchni usprawni pracę, oszczędzi wysiłku i sprawi, że przyjemnie będzie się w niej przebywało.

Trójkąt roboczy w kuchni – co to takiego?

Trójkąt roboczy w kuchni

Strefy funkcjonalne ułatwiają organizację pracy. Istotnie wpływa na nią dodatkowo umiejscowienie trzech najważniejszych sprzętów kuchennych: lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej, które razem powinny układać się w tzw. trójkąt roboczy. Ogólna zasada głosi, że urządzenia nie powinny znajdować się blisko siebie, a należy je ustawiać w odpowiedniej odległości.

Jakiej? Wszystko zależy od kształtu kuchni. Poznaj optymalne odległości między sprzętami, ułatwi Ci to projektowanie kuchni w budowanym domu.

  • 120–210 cm między lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120–270 cm między lodówką a kuchenką,
  • 90 lub 120-210 między zlewozmywakiem a kuchenką.

Założenia trójkąta roboczego to nie sztywne wytyczne, a punkt odniesienia ułatwiający projektowanie. Jeżeli Twoja kuchnia jest mała lub ma nietypowy kształt, który uniemożliwia zastosowanie wskazanych odległości czy nawet ustawienie sprzętów oddzielnie, nadal może być ona wygodna.

Czytaj więcej o zasadzie trójkąta roboczego. Przejdź do poradnika >>>

Zasady projektowania kuchni a kształt pomieszczenia

Zasady projektowania kuchni a kształt pomieszczenia

Kuchnie w blokach projektowane były w przeróżny sposób, rzadko jednak z poszanowaniem ergonomii. W małych mieszkaniach często znajdują się nieustawne kuchnie. W blokach powstałych w czasach PRL mają one nie tylko mały metraż, ale dodatkowo zastosowano w nich rozwiązania, które utrudniają aranżację. Jeśli wydaje Ci się, że powyższe zasady nie znajdą zastosowania w Twoim mieszkaniu, to spokojnie, są na to sposoby.

Ergonomia w długiej i wąskiej kuchni

Uzyskanie takiego rozkładu sprzętów, który ułoży się w kształt trójkąta, jest tu niemożliwy, ale nadal można zastosować zasady zapewniające wygodę. Istotne, aby umiejscowić sprzęty w kolejności: lodówka, zlewozmywak, płyta grzewcza, a między nie wstawić szafki odpowiadające poszczególnym strefom funkcjonalnym.

Kuchnia w kształcie litery L

Wzorcowa do zastosowania zasad trójkąta roboczego, o ile odpowiednio duża. Małe kuchnie w kształcie L bywają bardzo trudne w aranżacji. W wielu polskich mieszkaniach wymuszają niestandardowe rozwiązanie, jak np. montaż zlewozmywaka w bliskim sąsiedztwie kuchni gazowej, co dyktowane jest lokalizacją przyłączy. W takiej kuchni warto, o ile pozwala na to miejsce, postawić lodówkę wolnostojącą zamiast zabudowanej, aby odzyskać nieco miejsca na blat roboczy. Strefy zapasów i przechowywania można powiększyć, wybierając szafki wiszące sięgające sufitu.

Kuchnia w kształcie litery U

Równie ustawna co kuchnia w kształcie litery L. Meble położone są naprzeciw siebie, a strony łączy rząd szafek przy jednej z prostopadłych ścian. Taki układ pozwala zastosować zasady trójkąta roboczego i podziału na strefy funkcjonalne nawet na małym metrażu. Dodatkową korzyścią jest większa przestrzeń robocza wynikająca z możliwości zachowania dłuższego blatu.

Kuchnia z wyspą

Wyspa najczęściej oddziela kuchnie połączoną z salonem. Można na wyspie umiejscowić płytę indukcyjną, dzięki czemu ona, zlewozmywak i lodówka znajdujące się po przeciwległej stronie ułożą się w kształt trójkąta. Inny sposób to zastosowanie ciągu roboczego wzdłuż ścian i wykorzystanie blatu na wyspie w charakterze przestrzeni roboczej.

Jak widzisz, jedna zasada, a wiele metod zastosowania. Pamiętaj, że kuchnia ma służyć Tobie. Zaobserwuj swoje nawyki. Wynotuj, co Ci przeszkadzało w poprzednio używanych wnętrzach. Wówczas stworzysz swoją własną listę cech idealnej kuchni. A jeśli wolisz powierzyć zaplanowanie wymarzonej kuchni profesjonalistom, skorzystaj z usług projektanta.

Sprawdź usługi projektowe w OBI. Przejdź do oferty >>>

Zdjęcia: pexels.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ