Ogrzewanie elektryczne

Jaki system grzewczy wybrać do domu, by stanowił funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a przy tym nie nadwyrężył zbyt mocno domowego budżetu? To jedno z najczęściej stawianych pytań przez inwestorów, którzy podejmują się budowy domu. Poza jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań, jak piece gazowe warto zastanowić się nad ogrzewaniem elektrycznym. Choć w przeszłości postrzegano je jako bardzo kosztowne i nieopłacalne, dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Ogrzewanie elektryczne może gwarantować użytkownikom duży komfort. W przypadku nowoczesnych, dostępnych na rynku rozwiązań prezentuje się znacznie korzystniej niż urządzenia, z  którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości. Zazwyczaj jest energooszczędne i bezobsługowe. Do tego umożliwia wygodne programowanie i sterowanie ogrzewaniem, a także bieżącą kontrolę zużycia energii.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Grzejniki energooszczędne Klima

Jako doskonały przykład energooszczędnego i wygodnego w użytkowaniu ogrzewania elektrycznego mogą posłużyć grzejniki Klima. Są to urządzenia hybrydowe, w których zastosowano dwa niezależne systemy grzewcze i zadbano o to, by każdy z tych systemów włączał się w takim momencie, w którym może zapewnić najbardziej efektywną pracę urządzenia. Priorytetem producenta Klimy było zaprojektowanie urządzenia, które będzie komfortowe dla użytkowników i dostępne dla osób z przeciętnie zasobnym portfelem. Dwa zastosowane w nim systemy to ogrzewanie konwekcyjne oraz promienniki podczerwieni.

W grzejnikach Klima zastosowano też szereg innych rozwiązań, które wpływają na dodatkowe obniżenie zużycia energii. Zaletą w ich przypadku jest również możliwość kontroli bieżącego zużycia energii i zaprojektowany specjalnie na potrzeby tego urządzenia inteligentny termostat. Więcej na temat jego pracy i sposobu działania można przeczyć na stronie dystrybutora grzejników https://econovli.pl/.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ciekawą alternatywą może być również ogrzewanie podłogowe zasilane energią elektryczną. Doskonale sprawdzają się w tej roli folie grzewcze na podczerwień przeznaczone do suchych konstrukcji. Natomiast w przypadku zabudowy mokrej wykorzystuje się maty grzewcze. Należy pamiętać, że temperatura podłogi nie powinna przekraczać 270C. Dlatego warto wybierać folie o odpowiedniej mocy, które nie będą rozgrzewać jej powyżej tej temperatury. Doskonale w tej roli sprawdzają się folie grzewcze o mocach: 80 W/m², 60 W/m² oraz 40 W/m². Warto w tym miejscu wspomnieć, że folia na podczerwień o mocy 40 W/m² została zaprojektowana z myślą o domach energooszczędnych i pasywnych, a folia o mocy 60 W/m² domach dobrze ocieplonych.

Ogrzewanie na podczerwień

Ciekawą alternatywę mogą również stanowić panele i grzejniki na podczerwień. W tym przypadku wymiana ciepła odbywa się przez fale radiacyjne (podczerwone), które nie są wchłaniane przez powietrze, ale przekształcane na ciepło po dotarciu do konkretnego obiektu (przedmiotu lub osoby). Dopiero ciepło uwolnione przez kontakt z obiektem zaczyna ogrzewać znajdujące się w pomieszczeniu powietrze. Mamy tu do czynienia z identycznym zjawiskiem, jak ogrzewanie przedmiotów i ludzi przez promienie słoneczne. Taki system grzewczy sprawia, że ciepło jest odczuwalne znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne ma wiele korzyści i nie musi oznaczać znacznych wydatków w domowym budżecie. Wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie lub system, by cieszyć się ciepłem i wygodą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ