Lampy techniczne – co to jest i gdzie je stosować?

Oświetlenie to zdecydowanie jedna z najszerzej zakrojonych kategorii, jeśli chodzi o artykuły home decor. Lampy ścienne, kinkiety, lampy podłogowe, listwy z żarówkami LED, czy bardzo designerskie lampy, które oprócz światła mają pełnić również funkcję ozdobną. Warto zwrócić również uwagę na tzw. lampy techniczne i to właśnie one staną się głównym tematem dzisiejszego artykułu.

Lampy specjalistyczne

Tego typu akcesoria najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach, w których konieczne jest uzyskanie bardzo dobrego oświetlenia. Lampy techniczne idealnie sprawdzą się w warsztatach, laboratoriach, czy różnego rodzaju zakładach, gdzie pracuje się nad bardzo precyzyjnymi i małym elementami, które trzeba oświetlić. Warto również zwrócić uwagę na specjalistyczne lampy techniczne wykorzystywane w medycynie.

Oświetlenie codziennego użytku

Wracając jednak do tematyki artykułów dla domów, w tym przypadku lampy techniczne najczęściej kojarzyć możemy z jakąś specjalną funkcją, które one mają za zadanie pełnić. Nie będzie to tylko i wyłącznie rzucanie światła oraz oświetlanie pokojów. Lampy techniczne najczęściej wykorzystuje się do podświetlania. Z ich pomocą np. można stworzyć specjalny stół, na którym będzie stała rzeźba podświetlona od dołu. Może być to także światło sytuacyjne. Dobrym przykładem mogą być lampki w szafkach lub np. w barku, które zaświecają się tylko i wyłącznie w momencie otworzenia drzwiczek.

Skieruj światło w dowolną stronę

Z lamp technicznych korzysta się również w przypadku, gdy potrzebujemy światła kierunkowego. Producenci często projektują systemy oświetleniowe z ruchomymi głowami tak, aby strumień światła można było pokierować w odpowiednią stronę. W końcu lamy techniczne to także tradycyjne oświetlenie, które ukrywa się np. w szafkach. Niezależnie od tego, czy będą one świecić w dół i oświetlać wszystko to, co stoi na regale, czy np. być skierowane na sufit po to, by stwarzać ciekawy efekt wizualny. Tego typu żarówki w osłonach będą szczególnie chętnie wykorzystywane w kuchni, kiedy to chcemy doświetlić blat pod regałami.

Jak widzimy, zastosowanie lamp technicznych jest bardzo różne. Niezależnie od tego, jaki system chcemy stworzyć, ważne jest, aby dobrać odpowiednie elementy. Szczególnie ważna jest tutaj dobra jakość, ponieważ jak wspominaliśmy, są to żarówki, które najczęściej są wkomponowane w inne elementy (ścian bądź meble). Nie trzeba tłumaczyć, że w przypadku ich awarii konieczne jest rozebranie całej konstrukcji, w celu wymiany. Obecnie wiele topowych marek zajmuje się produkcją lamp technicznych, dlatego dotarcie do odpowiednich nie powinno stanowić problemu.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ