Jednorazowy zakup większej ilości produktów spożywczych określonego rodzaju, to nie tylko oszczędność pieniędzy, to także spora ekonomizacja czasu. Kupując hurtowo, płacisz mniej i rzadziej odwiedzasz sklepy. Oczywiście, by móc kupować większe ilości produktów spożywczych, będziesz potrzebować więcej miejsca na ich przechowywanie. Jeśli dysponujesz wolnym pomieszczeniem w swoim domu, możesz zorganizować w nim niewielką spiżarnię. Domowa spiżarnia to świetny pomysł, jeśli lubisz gotować, ale nie chcesz tracić czasu na częste wizyty w sklepie. Dzięki spiżarni możesz zrobić większe zapasy tych produktów spożywczych, z których najczęściej korzystasz.
Gdzie urządzić spiżarnię?
Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaadaptowanie na spiżarnię pomieszczenia, które bezpośrednio sąsiaduje z kuchnią. W praktyce, w zdecydowanej większości przypadków, do urządzenia spiżarni wykorzystuje się fragment piwnicy, garażu lub poddasza domu. Ważne, aby pomieszczenie na spiżarnię było pomieszczeniem suchym, dobrze wentylowanym, o stałej temperaturze powietrza – dobrze, gdy w spiżarni jest nieco chłodniej niż w pozostałych domowych pomieszczeniach.
Wyposażenie spiżarni
Podstawą wyposażenia spiżarni będą oczywiście regały z półkami. Można zdecydować się na zakup regałów systemowych, takich jak regały metalowe skręcane lub wynająć stolarza i zlecić mu przygotowanie regałów o konstrukcji drewnianej, idealnie dopasowanych do wymiarów i wysokości pomieszczenia, w którym urządzamy spiżarnię.
Nowoczesne regały skręcane będą zdecydowanie tańszą i bardziej praktyczną opcją. Takie regały są trwałe i wytrzymałe, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, na wilgoć czy zabrudzenia. Łatwo utrzymać je w czystości, a w razie potrzeby, przestawić je z miejsca na miejsce. Poza tym wybierając regały metalowe skręcane, możemy wybierać pomiędzy modelami o różnej nośności półek. W przypadku aranżacji spiżarni, ta nośność nie musi być jednak zbyt wysoka. Optymalnym wyborem w przypadku spiżarni będą skręcane regały metalowe o nośności 40-80kg na półkę. Szukając metalowych regałów, wybierz taką ich wersję, która pozwoli na samodzielne ustawianie wysokości położenia półek. Dzięki temu łatwiej dostosować regały do indywidualnych parametrów spiżarni i tego, co zamierzamy w takiej spiżarni przechowywać – regały na słoiki z przetworami mogą być wyposażone w większą ilość półek, a regały na produkty sypkie, przechowywane w dużych, plastikowych pojemnikach lub w workach, w mniejszą liczbę półek.
Zorganizowanie przestrzeni
Aranżując spiżarnię, pamiętaj o zapewnieniu wygodnego dostępu do wszystkich przechowywanych w jej wnętrzu produktów i o ich odpowiednim oznakowaniu. W tym celu nie warto inwestować w zbyt wysokie regały metalowe skręcane, ponieważ dostęp do ich najwyższych półek będzie zwyczajnie niewygodny. Poza tym warto zainwestować w plastikowe pojemniki, w których będzie można przechowywać produkty sypkie, a także w drukarkę etykiet, która pozwoli opisywać własnoręcznie przygotowane weki z przetworami na zimę.