czekolady mleczne

Każdy z Was na pewno posiada swoją ulubioną czekoladę i to właśnie po nią sięga najczęściej. Wyroby z czekolady różnią się zarówno smakiem, jak i wyjątkową, niepowtarzalną jakością. Jedną z najpopularniejszych, jest czekolada mleczna. Przekonaj się, czym wyróżnia się czekolada mleczna na tle innych czekolad i co czyni ją wyjątkową.

Czym różnią się od siebie czekolady?

Najczęściej już na pierwszy rzut oka można bez problemu rozpoznać, jaki typ czekolady się je. Dużo osób zastanawia się, co tak naprawdę odróżnia czekolady mleczne od innych. Dla przykładu biała czekolada w przeciwieństwie do pozostałych robiona jest z masła kakaowego, które nie posiada aż tak wyrazistego smaku, dlatego zazwyczaj dodaje się do niego mleko, cukier i aromat waniliowy. To właśnie dzięki tym składnikom czekolada nabiera charakterystyczny lekko kremowy, biały kolor.

Zupełnie inaczej przedstawia się czekolada deserowa, w której składzie nie znajduje się mleko.  Kluczowym składnikiem jest w niej miazga kakaowa, która dodawana jest w dużych ilościach. Efektem tego jest bardzo wyrazisty smak, przez co czekolada deserowa jest tak lubiana przez miłośników dobrej czekolady. Warto zaznaczyć, że wysoka zawartość kakao w składzie powoduje, że czekolada uważana jest nie tylko za niezwykle smaczną, ale i zdrową.

Słodkie sekrety mlecznej czekolady

Czekolady biała oraz ciemna (znana także jako gorzka lub deserowa) są uważane za swoje przeciwieństwa. Czekolada gorzka, charakteryzuje się  wyrazistym, wytrawnym smakiem, a biała, jest niezwykle słodka i stosunkowo niezdrową, ze względu na wysoką zawartość cukru i tłuszczów. Czekolady mleczne można umiejscowić pomiędzy. Posiadają w swoim składzie zarówno miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy, cukier i mleko, co daje zdecydowanie bardziej zrównoważone nuty smakowe.

Proces tworzenia czekolad jest niemalże identyczny dla każdej z kolejna. Wszystkie składniki czekolady łączy się ze sobą. Do miazgi kakaowej dodawane jest mleko, tłuszcz kakaowy , cukier i wanilię. W ten sposób powstaje charakterystyczna mieszanka, która jest bardzo dokładnie rozdrabniana poprzez walcowanie. Ostatnim etapem tworzenia czekolady jest tzw. konszowanie, czyli bardzo delikatne mieszanie wszystkich płynnych składników, przy stopniowym podnoszeniu temperatury. Konszowanie jest kluczowym etapem w uzyskaniu gładkości czekolady i wydobyciu idealnego smaku. Wymaga ogromnej wiedzy oraz wprawy, dlatego na tym etapie czekoladnicy mogą zaprezentować swoje umiejętności. Podczas procesu konszowania czekolada mleczna uzyskuje bardzo delikatną i charakterystyczną strukturę. Konszowanie kształtuje również ostateczny smak i trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin.

Jak rozpoznać prawdziwą czekoladę?

Na rynku dostępny jest ogrom czekolad mlecznych, przez co trudno jest wybrać tą dobrą jakościowo. Specjaliści twierdzą, że wysokiej klasy czekolada mleczna posiada proporcje kakao do zawartości cukru w stosunku 8 do 2. Jeśli zawartość masy kakaowej wynosi mniej niż 20%, oznacza to, że do produkcji wykorzystano inne składniki, niekoniecznie wyprodukowane z kakao.

Warto wspomnieć, że podobnie jak w kawie i winie wśród ziaren kakaowca wyróżnia się 3 główne odmiany: Forastero, Trinitario i Criollo. Ziarna Criollo są najbardziej szlachetną odmianą i szacuje się, że stanowią jedynie ok. 2% światowych upraw. Dominuje odmiana Forastero, z której produkowana jest większość czekolad. Kupując czekolady premium, na etykiecie będzie podane zarówno pochodzenie, jak i rodzaj ziarna z jakiego zostały wykonane.

Kolejną wartością podnoszącą jakość czekolady, będzie określenie kraju pochodzenia. Czekolada mleczna Callebaut ma w swoim składzie ziarna pochodzące wyłącznie z danego kraju, a nawet danej plantacji.

Na ostateczną jakość czekolady będą mieć wpływ wszystkie pozostałe składniki jakie dodawane są podczas procesu produkcji. Wysokiej jakości mleko, cukier i prawdziwa wanilia, zapewnią jakość premium. Dlatego też nie dziwmy się kiedy za tabliczkę czekolady przyjdzie nam zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych

Większość czekolad na półkach marketów stanowi produkcję masową, dlatego nie należy oczekiwać fajerwerków w doznaniach smakowych. Nie mniej sprawdźmy etykietę, czy aby na pewno nie zawiera w swoim składzie innego tłuszczu niż tylko kakaowy, oraz czy aromat wanilii jest naturalny. Pytanie czy jemy czekoladę bo mamy ochotę na coś słodkiego, czy chcemy ją degustować i delektować się doznaniami płynącymi wprost z podniebienia.

Warto też zwrócić uwagę na powierzchnię czekolady. Powinna być gładka i bez jakichkolwiek nalotów. Złe przechowywanie może doprowadzić do powstania na czekoladzie szarego nalotu lub nawet wykwitów tłuszczowych.

Dzięki różnorodności pochodzenia ziaren, czekolady mleczne mogą posiadać różne nuty smakowe, przez co urzekną wielu koneserów na świecie. W zależności od regionu mogą być wyczuwalne lekkie np. nuty bananowca, albo kawy. Mistrzowie czekolady w zależności od planowanego deseru i kompozycji smakowych, dobierają odpowiedni rodzaj czekolad.

Jeżeli więc zależy Ci na zakupie czekolady o wysokiej jakości, zaleca się przeczytać dokładnie skład. Prawdziwa czekolada mleczna wysokiej jakości charakteryzuje się wyselekcjonowanymi składnikami.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ