Jak dobrać rozmiar zlewozmywaka

Zlewozmywaki to urządzenia, bez których żadna kuchnia nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować. By mieć pewność, że wybrany przez Ciebie zlewozmywak będzie pasował, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Pierwszą i podstawową jest oczywiście rozmiar zlewozmywaka. Powinien być dopasowany zarówno do rozmiaru blatu, na którym się znajdzie, jak i do ilości wolnej przestrzeni w Twojej kuchni. Nie należy wybierać zlewozmywaków zbyt małych ani zbyt dużych; w obu przypadkach będą utrudniać Twoje codzienne funkcjonowanie, przygotowywanie posiłków i mycie naczyń. Poniżej skupiamy się na rozmiarach dostępnych zlewozmywaków. Podpowiadamy – jakie są najchętniej i najczęściej wybierany rozmiary tych urządzeń, do jakich pomieszczeń warto je wybierać oraz jak dobrać zlewozmywak kompaktowy, idealny do Twojej kuchni. 

Zlewozmywak a organizacja strefy zmywania w kuchni 

Zlewozmywaki powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użytku oraz dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajdą. Zakupu zlewozmywaka dokonuje się często już na etapie wykonywania projektu kuchni lub w trakcie przygotowywania jej remontu. Bierze się wtedy pod uwagę takie ważne sprawy jak ilość komór, sposób montażu, typ baterii (jaki można na danym zlewozmywaku zamocować), a także jego rozmiar. Rozmiar to oczywiście sprawa, od której warto zacząć. 

Znajdziesz zarówno zlewozmywaki niewielkich rozmiarów, dedykowane do aneksów kuchennych, jak i duże zlewozmywaki o obszernych komorach, dedykowane do stosowania w kuchniach restauracyjnych. Te pierwsze są najczęściej wyposażone w jedną komorę, a niekiedy także w ociekacz. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego są chętnie stosowane w kuchniach małych rozmiarów oraz w kawalerkach. Warto wówczas sięgnąć po zlewozmywaki w kształcie prostokątnym lub kwadratowym. Komory okrągłe również mogą okazać się praktyczne, jednak nie zawsze pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Niewielkich rozmiarów zlewozmywaki kwadratowe to przede wszystkim te o szerokości 35, 40, 45 cm. Polecamy sięgać przynajmniej po zlewy 40 cm, które pozwalają na bardziej wygodne zmywanie i wykonywanie innych prac, niż ich mniejsze odpowiedniki. 

Zlewozmywaki dużych rozmiarów – czyli jakie?

Jeśli poszukujesz dużych rozmiarów zlewozmywaka, wówczas warto zastanowić się nad wyborem urządzenia dwukomorowego, a nawet wyposażone w dodatkową pół-komorę. Ta ostatnia jest niezwykle przydatna w czasie wykonywania codziennych prac. Można przechowywać w niej sztućce, wykorzystać jako suszarkę na wymyte naczynia. Jest także pomocna w czasie warzyw i owoców oraz wykonywania innych prac kulinarnych. 

Zlewozmywaki o rozmiarze 60 cm uważane są za standardowe. Dlatego radzimy sięgać przede wszystkim po modele większe – na przykład te o szerokości dochodzącej do 80 cm. Pozwolą nie tylko na swobodne mycie naczyń, ale także garnków, patelni i wokół dużych rozmiarów. Dwie obszerne komory pozwolą na sprawne mycie i płukanie naczyń, niezależnie od siebie.

Przed zakupem dużych rozmiarów zlewozmywaka warto upewnić się, czy dysponujesz odpowiednio dużym blatem roboczym. Powinien być odpowiednio głębszy i szerszy niż sam zlewozmywak, pozostawiają także miejsce na montaż baterii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ