Wyroby regionalne nie tylko przywołują smaki dzieciństwa, ale też posiadają właściwości zdrowotne.

Jeśli wybierasz się w góry, koniecznie spróbuj oscypków, warto też kupić miód z lokalnej pasieki.

Jak wybrać oryginalne wyroby regionalne?

W górach nie brakuje podrabianych oscypków, jak rozpoznać, że mamy do czynienia z oryginalnym wyrobem góralskim z owczego sera? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że prawdziwe oscypki kupimy tylko w trakcie kilku miesięcy w roku: od maja do października. Oscypek, czyli twardy, solony ser w kształcie stożka ma gwarantować długowieczność. Oczy ser zawiera witaminy z grupy B oraz A i D. Jest też bogaty w cynk, mangan, żelazo i miedź. Dzięki zawartości tłuszczu CLA wykazuje działanie antynowotworowe. Niektóre oscypki sprzedawane przy Krupówkach lub pod stokiem narciarskim są wyrabiane z mleka krowiego i koziego, które nie wykazują aż tylu właściwości zdrowotnych. Warto szukać wyrobów regionalnych w sprawdzonych, polecanych miejscach, nie zawsze tych łatwodostępnych.

Kolejnym lokalnym produktem, w który warto zainwestować są miody z lokalnych pasiek. Najlepiej kupić je u źródła, wtedy nie tylko pominiemy marżę sklepu, ale też mamy gwarancję oryginalnego produktu. Dlaczego warto kupić lokalny miód? W hipermarketach często sprzedawane są tanie miody z Chin, na opakowaniu widnieje informacja o mieszance miodów z krajów UE, gdy tak naprawdę jest tam miód chiński, indyjski z niewielką zawartością rodzimego. Taki produkt jest podgrzewany, a w tym procesie wytraca większość wartości odżywczych. Może być też skażony antybiotykami i metalami ciężkimi. Znacznie lepiej inwestować w miód regionalny, który jest naturalnym antybiotykiem, a pszczoły produkowały miód na niezanieczyszczonych terenach. Regionalny miód wzmacnia serce, redukuje stres, przyspiesza gojenie ran. Można też go stosować zewnętrznie jako odżywczą maskę na spierzchniętą skórę.

Wyroby regionalne to idealny pomysł na prezent. Nic tak nie cieszy, jak pamiątka przywieziona z gór. Dzieci ucieszą się z drewnianej ciupagi, a koleżanka z folkowej bluzki z haftem, babci możesz przywieźć skórzane kapcie. Jednak równie trafionym upominkiem będzie oscypek podhalański, nalewka góralska, miód regionalny lub wełniany sweter czy ciepłe skarpety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ