Dekoracyjne upinanie firan i zasłon na karniszu

Firanki i zasłony można dekoracyjnie upiąć na oknie – wtedy będzie ono prezentowało się jeszcze piękniej zarówno od środka, jak również z zewnątrz. Sprawdź razem z nami, w jaki sposób można upinać te dekoracje okienne!

Właściwe upięcie firanek oraz zasłon może sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się jeszcze bardziej stylowo. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele takich dekoracji okiennych. Można po prostu umieścić je przy oknie, ale można również efektownie je upiąć.

Upięcia zależne są przede wszystkim od typu karnisza oraz od wybranych firanek i zasłon oraz dodatków do nich. Podpowiadamy, jak efektownie udekorować okno!

Metody powieszenia firan i zasłon na karniszu

Do przygotowania dekoracyjnych upięć firan i zasłon najlepiej sprawdzi się podwójny karnisz. Jest to karnisz wyposażony w dwie równoległe do siebie belki, które pozwalają na osobne powieszenie dekoracji.

Standardowo, karnisze wyposażone są w kółka z żabkami pozwalające na przypięcie do nich tkanin. Kółka te można jednak zdjąć. Wtedy można umieścić na nich łatwo zasłony i firanki posiadające wszyte tunele, szelki albo kółka metalowe.

Marszczenie firanek i zasłon

Aby firanki i zasłony dobrze prezentowały się we wnętrzu, warto pamiętać o tym, że ich dekoracyjne upinanie będzie wymagało posiadania odpowiedniej ilości materiału.

Aby uzyskać eleganckie marszczenie, najlepiej kupić je w długości dwa lub nawet trzy razy większej niż długość wnęki okiennej. Wówczas można osiągnąć najlepszy efekt bufiastego marszczenia, które będzie pięknie prezentowało się w oknie.

Tkaninę można wówczas marszczyć ręcznie, przy jej upinaniu na żabkach. Można wtedy zebrać tkaninę punktowo albo robić zakładki.

Aby marszczenie zasłon i firan było jeszcze łatwiejsze, można także wybrać modele z wszytymi taśmami marszczącymi lub też dać je do wszycia. Wtedy marszczenie wykonuje się automatycznie po pociągnięciu za sznureczek. Wtedy wystarczy tylko zwyczajnie powiesić dekorację przy oknie.

Dodatki do firan i zasłon – chwosty, klamry, podwiązki

Aby upinanie firan oraz zasłon było jeszcze prostsze, a przy tym bardziej efektowne, stosuje się w tym celu także różne dodatki.

Najpopularniejsze z takich właśnie dekoracji to specjalne chwosty, klamry czy podwiązki, które umożliwiają stworzenie ozdobnych wachlarzy tkaniny lub zebranie jej razem. Takie dodatki są bardzo proste w stosowaniu – wystarczy tylko przypiąć je do tkaniny. Niektóre z nich wymagają także montażu dodatkowego haczyka w ścianie przy oknie.

Wiele inspiracji z ciekawymi upięciami można znaleźć już teraz w internecie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ