Tłusto, obficie i smacznie… tak najkrócej może zostać opisana prawdziwa kuchnia polska. Jednak Warszawa i znajdujące się w niej lokale mają smakoszom do zaoferowania coś więcej – smak i aromat idealnie pasujących do dań przypraw, które przecież od wieków goszczą na naszych stołach. Jednak jak się okazuje – mało osób wie o nich coś więcej, niż fakt, że po prostu istnieją i potrafią znakomicie dopełnić każdą potrawę. W tym artykule sprawdzimy, czy restauracje w Warszawie, których specjalizacją jest kuchnia polska, rzeczywiście ich używają oraz przedstawimy Ci kilka ciekawostek o przyprawach, dzięki którym spojrzysz na nie zupełnie inaczej i docenisz ogromną moc, jaką w sobie skrywają.

Kuchnia polska – Warszawa. Czy lokale rzeczywiście stosują przyprawy?

Na samym początku warto zaznaczyć, że stosowanie świeżych ziół i przypraw jest doskonale wyczuwalne od razu po przekroczeniu progu lokalu. Jeśli odwiedzana przez Ciebie restauracja w Warszawie reklamuje się jako miejsce, w którym serwowana jest prawdziwa kuchnia polska, jednak po wejściu do niej jedynym wyczuwalnym w powietrzu zapachem jest olej, to wiedz, że najprawdopodobniej trafiłeś pod zły adres. Nasi przodkowie od wielu lat nie żałowali przypraw, dlatego też miejsca, które specjalizują się w tradycyjnej kuchni, powinny robić to samo. Najlepsze lokale w stolicy na szczęście doskonale zdają sobie sprawę, jak wartościowy potrafi być dodatek nawet szczypty jednej z ulubionych przypraw. Rodzime potrawy powinny być bogate w jałowiec, estragon, kminek, anyż, cząber, lubczyk, gałkę muszkatołową czy szafran. Mamy dla Ciebie radę! Jeśli przypadkiem trafisz do restauracji w Warszawie, w której podawana kuchnia polska jest nijaka i bez smaku, poproś chociaż o sól i pieprz – te dwie podstawowe przyprawy potrafią naprawdę odmienić smak każdej potrawy. Na szczęście jednak większość lokali nie żałuje tych aromatycznych dodatków.

Jałowiec i estragon – dlaczego są tak chętnie wykorzystywane w kuchni polskiej w Warszawie?

Jak się okazuje, jałowiec zadebiutował w świecie gastronomicznym setki lat przed pojawieniem się w kuchni polskiej, a Warszawa doceniła go całkiem niedawno. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej mówi się o jego zaskakujących właściwościach. Z chęcią stosuje się go podczas przyrządzania syropów, powideł, a nawet wyciągów alkoholowych. Na patelni gości jako przyprawa do dziczyzny – aromatyzuje ją i minimalizuje smak tłuszczu. Już odrobina jałowca potrafi podkreślić smak każdej potrawy, nawet najzwyklejszych kotletów schabowych.

Z kolei estragon wykazuje właściwości lecznicze, a jego delikatnie gorzki i anyżowy posmak potrafi odmienić całą potrawę. Należy jednak pamiętać, że użycie tej konkretnej przyprawy wymaga wiedzy kulinarnej, ponieważ zbyt długie gotowanie niezasuszonych jej liści może nadawać daniom gorzki smak i przyćmić pozostałe ich składniki. Najczęściej stosuje się go z rybami, ogórkami, kapustą, jako dodatek do octu czy sałatek i zup. Co ciekawe, estragon odpowiada za podkreślenie wyrazistości smakowej sosu tatarskiego.

Kuchnia polska – Warszawa. Dlaczego restauratorzy w stolicy tak chętnie używają kminku?

Kuchnia polska w Warszawie i nie tylko charakteryzuje się tłustością potraw. A co za tym idzie – większość dań potrafi być naprawdę ciężkostrawna. Na szczęście z pomocą przychodzi kminek! Już odrobina tej przyprawy usprawnia proces trawienia i minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu np. kapusty. Do jakich potraw warto dodawać kminek? Przede wszystkim do mięsa, w tym w szczególności do dziczyzny, warzyw, sałatek i zup, serów czy też owoców morza. Każdej potrawie dodaje smaku i aromatycznego zapachu.

O przyprawach i ciekawostkach na ich temat można napisać kilka książek. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie one sprawiają, że każda restauracja w Warszawie, której specjalizacją jest kuchnia polska, może zagwarantować Ci aromatyczne i pełne smaku potrawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ