Samochód - nie tylko gotówka czy leasing

Już od końcówki roku 2021 ceny samochodów, zwłaszcza nowych zaczęły szybować mocno w górę. Polska nigdy nie słynęła z dużej liczby nowych samochodów na drogach. Uśredniony wiek auta w Polsce od wielu lat utrzymuje się w okolicach 15 lat. Raczej nie zapowiada się na drastyczną zmianę – ceny nowych aut są często dla Polaka granicą zaporową i jedynym sposobem kupna samochodu w salonie jest wzięcie go w leasing. Ale czy na pewno?

Przepisy leasingowe ulegają zaostrzeniu, dodatkowo wiele osób leasing odrzuca tym, że użytkownik nie posiada tak naprawdę praw własności do pojazdu, a jedynie prawa do jego użytkowania. Jest on ukierunkowany więc do stosunkowo wąskiej grupy osób – najczęściej użytkowany jest przez firmy, które chcą mieć w swojej flocie nowe pojazdy, które przez początkowy okres eksploatacji prawie na pewno nie będą wymagały częstych usług u mechanika. I tak naprawdę za to często płacimy w nowym aucie – nie za wygląd, nie za nowoczesność czy setki nowoczesnych funkcji z których nigdy nie skorzystamy, ale właśnie za bezawaryjność!

Zakup samochodu na kredyt

Jeśli chcemy postawić na zakup samochodu nowego, lub też i używanego, ale w kwocie która przekracza nasze zdolności finansowe można zdecydować się na rozwiązanie, które stosunkowo często wykorzystujemy w innych aspektach naszego życia. Przy elektronice często stosujemy zakupy ratalne, na mieszkania i domu bierzemy kredyty hipoteczne. Czemu więc kredyt na samochód jest wciąż tak mało popularnym rozwiązaniem? O ile w komisach samochodowych często oferowane są raty na zakup, co ma być wyjściem właścicieli właśnie naprzeciw takiemu ratalnemu podejściu konsumentów, to osoba prywatna sprzedająca pojazd kredytu czy też właśnie sprzedaży ratalnej raczej nam nie zaoferuje.

Kredyt na samochód jest rzecz jasna tak samo zróżnicowany jeśli chodzi o oferty, jak inne narzędzia finansowe. Zróżnicowane będą prowizje i marże, różna może być zdolność kredytowa oceniana przez bank. Ostatecznie same regulaminy kredytów mogą różnić się od siebie wieloma aspektami. Jeśli nie chcemy wszystkiego wyszukiwać ręcznie, tracić czasu na odwiedzanie wielu stron internetowych, czy wreszcie agentów kredytowych lub oddziałów banków, które to oferują takie usługi powinniśmy postawić na porównywarki internetowe, które oferują ranking kredytów samochodowych. Nie chcemy wszakże tracić cennego czasu, na rzeczy które ktoś inny może zrobić dla nas – zwłaszcza jeśli usługa taka jest bezpłatna.

Banków, które udzielają kredyty samochodowe, a nie zwykłe kredyty gotówkowe jest jeszcze stosunkowo nie tak wiele na polskim rynku – zwłaszcza jeśli porównamy liczbę rekordów w porównywarce z kredytami hipotecznymi, których można znaleźć znacznie więcej.

Jedną z takich porównywarek możemy znaleźć pod adresem https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-samochod.

Przyglądając się ofertom można dostrzec, że różnią się zarówno maksymalnymi kwotami kredytowania jak i kwotami rat do spłaty, które to zależne są rzecz jasna od oprocentowania, prowizji, RRSO które może zaoferować nam bank. Porównywarka Bankier.pl oferuje nam tutaj ułatwienie, w postaci sortowania ofert najbardziej korzystnych dla nas. Jest prosta w obsłudze – a na tym właśnie nam zależy, wystarczy podać kwotę, jaką potrzebujemy na zakup auta, a następnie okres czasowy, w jakim zakładamy że chcielibyśmy je spłacić. Oprócz samej możliwości wyszukiwania ofert, dzięki temu, że portal na którym znajduje się porównywarka jest portalem, który z finansami ma do czynienia na codzień, możemy znaleźć też dużo informacji, które mogą nas zainteresować podczas poszukiwania kredytu samochodowego. Odnaleźć można wyjaśnienia czym taki kredyt różni się od standardowych kredytów gotówkowych, oraz jaki rodzaj kredytu wybrać – bo tych również jest kilka. Należy pamiętać, że przy poszukiwaniu takiego kredytu, podobnie jak przy poszukiwaniu kredytu hipotecznego powinniśmy mieć już wybrany nasz cel. Jako że nie jest to typowy kredyt gotówkowy, musimy dowieść bankowi na jaki cel zostanie on przeznaczony, w tym wypadku na konkretny pojazd, pamiętając przy okazji że banki nie zawsze chcą finansować samochody, które mają więcej niż kilka lat – im młodszy pojazd tym jesteśmy w lepszej sytuacji.

Ranking kredytów samochodowych oferuje nam informacje poglądowe, które mogą również oczywiście zależeć od sumy naszych innych zobowiązań finansowych, takich jak inne kredyty, czy też naszej pensji – wszystkie te aspekty mogą mieć wpływ na zdolność kredytową kredytobiorcy i należy je brać pod uwagę. Niektóre z kredytów podpowiedzianych na wyżej wymienionej stronie można śmiało zawierać przez internet, więc cały proces od wyszukania najbardziej korzystnej oferty, aż do zawarcia umowy kredytowej jesteśmy w stanie przejść bez wychodzenia z naszego domu.
Kredytów na samochód (oczywiście, jeśli są oferowane przez sprawdzone instytucje finansowe, a tylko takie pojawiają się w porównywarce) nie musimy się bać – jest to narzędzie finansowe jak każde inne. Jeśli tylko używamy go z rozwagą i w miarę naszych możliwości finansowych może przybliżyć nas do oczekiwanych korzyści.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ