Ręczniki – jak o nie dbać?

By jak najdłużej cieszyć się świetną jakością ręczników, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Dzięki temu posłużą nam nawet kilkanaście lat. Nie wierzysz, że to możliwe? Przekonaj się! Poniżej przestawiamy przydatne wskazówki, dzięki którym ręczniki będą pięknie wyglądały i świeżo pachniały przez długi czas.

Odpowiedni rozmiar ręczników ma znaczenie

To prawda! Warto dopasować odpowiedni rozmiar ręczników do swoich potrzeb. Klasyczne ręczniki kąpielowe mają wymiary 50×90 – jest to optymalny wybór do codziennego użytku. Duże, kąpielowe modele, które nierzadko mają nawet 100x150cm, będą schły zdecydowanie za długo. Oprócz tego zaopatrz się też w ręczniki do twarzy (30×30 lub 30×50) oraz ręczniki do rąk (50×90). Dobrze jest mieć przynajmniej po dwa ręczniki dla każdego z domowników. Dzięki temu, kiedy jedna tura znajdzie się w praniu, drugą będziesz mógł swobodnie użytkować.

Przygotuj ręczniki do pierwszego użycia

Czy wiesz, że zarówno ręczniki, jak również ściereczki swoje pełne właściwości zyskują dopiero po pierwszym praniu? Osiągają wtedy pełną chłonność i stają się przyjemniejsze w dotyku. Zanim zaczniesz ich używać, warto wyprać je również z innego powodu. Chodzi o ewentualne zabrudzenia oraz zarazki. Ręczniki w sklepie i podczas transportu mogły znajdować się bowiem w różnych warunkach. Dobrze jest je zatem odświeżyć tuż po zakupie.

Jak często prać ręczniki?

Wszystko zależy od tego, jak często używasz swoich ręczników. Te do twarzy najlepiej prać codziennie, dlatego w zapasie warto mieć nawet kilka lub kilkanaście egzemplarzy, by wystarczyły Ci do następnego prania. Ręczniki do rąk również są używane często, jednak tutaj wymiana jest wskazana raz na tydzień. Z kolei ręczniki kąpielowe najlepiej prać co nawet 4-5 dni – szczególnie w przypadku, gdy w Twojej łazience panuje wilgoć. Wtedy ręcznik staje się najlepszym miejscem do rozwoju bakterii. Jeśli chodzi o temperaturę prania, najbardziej optymalna to 60°C.

Materiał i kolor ręczników

Najlepszy ręcznik to ten wykonany z bawełny. Świetnie wchłania wodę, schnie dość szybko, jest miękki i przyjemnie się go używa. Co więcej, jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Najlepiej wybierz taki o gramaturze 500 gsm – nie jest ani zbyt cienki, ani zbyt gruby. Oferuje je praktycznie każda hurtownia tekstyliów domowych. Coraz większą popularnością cieszą się także ręczniki bambusowe oraz te wykonane z mikrofibry. Są często stosowane przez sportowców, ponieważ wysychają w ekspresowym tempie. Jeśli chodzi o kolor, najlepiej zdecydować się na ręczniki w podobnych odcieniach. Dzięki temu będziesz mógł wyprać je wszystkie za jednym razem, bez konieczności dzielenia na jasne i ciemne. Co więcej, stonowane, monochromatyczne barwy zapewnią spójny styl w łazience.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ