Pizza jest bardzo popularnym daniem na całym świecie. Najbardziej kojarzy nam się z Włochami, które uchodzą za ojczyznę pizzy, a także ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak powstała pizza?

Historia pizzy sięga czasów bardzo dawnych. Już w starożytności posługiwano się plackami z chlebowego ciasta, jako walutą płatniczą. Z kolei w 10 wieku po raz pierwszy w dokumencie pisanym pojawia się słowo piza. Z kolei w wieku siedemnastym funkcjonowały dwa określenia: pizza alla mastunicola (czyli chlebowy placek z bazylią i serem) oraz pizza ai cecinelli(czyli placek z rybą),

Pizza z serem i pomidorami

Rozwój pizzy w obecnym kształcie związany jest z pojawieniem się pomidorów, które do Włoch zostały przywiezione po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Pizzerie pojawiły się we Włoszech w osiemnastym wieku w Neapolu. Prawdziwy rozwój pizzy związany jest z zainteresowaniem tą potrawą Ferdynanda II Burbona.Dla niego oraz Małgorzaty Sabaudzkiej włoski piekarz,Rafael Esposito przygotował 3 rodzaje pizzy: z serem i bazylią, z pomidorami oraz z mozzarellą. Małgorzacie Sabaudzkiej do gustu najbardziej przypadła ta ostatnia, która była w barwach włoskiej flagi. Na jej cześć pizza ta została nazwana pizzą margheritą.

Pizza dzisiaj

W dzisiejszych czasach pizza bardzo często pojawia się na naszym stołach. Rekordzistami w spożyciu pizzy są Norwegowie. Jedzą jej 5,4 kilograma w przeliczeniu na osobę. Za to w USA jest prawdopodobnie największa ilość pizzerii  ponad 62 000 pizzerii. Z kolei rekord najszybszego pochłonięcia pizzy należ do Kanadyjczyka, który na zjedzenie trzydziestocentymetrowej pizzy potrzebował zaledwie 41 i pół sekundy. Do najchętniej wybieranych pizz należy ta z pepperoni lub innym mięsnym dodatkiem. Z kolei kobiety częściej wybierają dodatki warzywne.

Pizza wrocław, choć powstała, jako danie ubogich, ma się dobrze i chętnie ją jemy. Dzięki dużej różnorodności wersji i możliwych dodatków, każdy może znaleźć coś dla siebie w szerokiej gamie pizz. Bez względu na to czy jemy ją w domu czy w pizzerii, to zawsze zajadamy ją ze smakiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ