Panele ścienne – kamienna ozdoba ściany

0
917

Impregnowanie paneli ściennych

Kamień naturalny to niezwykle wytrzymały materiał, mimo to z czasem może ulegać zabrudzeniom i zniszczeniom w wyniku oddziaływania wilgoci oraz zbyt wysokiej temperatury. Jeśli zależy nam na tym, by nasze panele ścienne zachowały nienaganny wygląd przez dłuższy czas powinniśmy zadbać o prawidłową i regularną impregnację. Jest ona ważna, nawet jeśli zostały one zastosowane we wnętrzu budynku, gdzie z pozoru są chronione przed większością niszczących czynników zewnętrznych. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może sprawić, że panele szybko odbarwią się a ich struktura zostanie zauważalnie naruszona a nawet wykruszać się.

Nie należy zapominać, że impregnat powinien być specjalnie przystosowany do tego rodzaju materiału. W sklepach znajdziemy preparaty dedykowane poszczególnym rodzajom kamienia naturalnego, które z uwagi na różną strukturę mają całkowicie odmienne wymagania. Co prawda zdecydowanie się na nieodpowiedni impregnat nie powinno wyrządzić panelom ogromnych szkód, jednak będzie on mniej efektywny a same panele nie będą w pełni zabezpieczone.

Panele ścienne w kuchni i łazience

Panele ścienne są materiałem, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nadając mu specyficznego charakteru. Zastosowanie tego rodzaju okładzin w kuchni pozwoli na stworzenie aranżacji w starodawnym, niemalże mistycznym stylu, który łączy w sobie elegancję i poczucie harmonii z naturą. Panele ścienne umieszczone w łazience nadadzą pomieszczeniu kojącego i relaksującego klimatu sprawiając, że kąpiel po ciężkim dniu będzie dużo bardziej uspakajająca i odprężająca. Ciekawym rozwiązaniem będzie skontrastowanie kolorystyczne paneli oraz elementów wystroju łazienki. Jeśli nasza armatura ma kolor biały to ciemne panele nadadzą wnętrzu ciekawego stylu i przełamią klasyczność bieli. Co ważne, żaden, nawet najciemniejszy kolor paneli nie przytłoczy wnętrza, a jedynie podkreśli pożądany wystrój i styl.

Montowanie paneli ściennych

Pierwszym krokiem, jeszcze przed rozpoczęciem montażu jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia do pracy. Przydatne mogą okazać się: piła do kamienia lub płytek ceramicznych, poziomica, pędzelek, wałek, pasa do kleju, wiaderko pełne wody oraz gąbka. Przed rozpoczęciem montażu należy również upewnić się czy dysponujemy wystarczającą ilością materiałów, czyli paneli, kleju do montażu, gruntu, elewacji ściennej oraz preparatu do impregnacji.

Następny krok to upewnienie się, że ściana na której chcemy umieścić panele jest gładka i nie posiada ubytków. Miejsce takie należy oczyścić i zagruntować przy użyciu odpowiedniego wałka czy też specjalistycznego spryskiwacza.

Impregnowanie paneli ściennych

Dalszym etapem jest przygotowanie kilku pudełek z kamieniem, tak by mieć szybki i łatwy dostęp do materiału. Jest to na tyle ważne, ponieważ każdy kolejny montowany panel ścienny musi pochodzić z innego pudełka, co pozwoli uniknąć nam drastycznych zmian kolorystyki ściany.

Następnie należy rozrobić klej zgodnie z instrukcja zamieszczoną na opakowaniu. Nigdy nie należy robić tego na przysłowiowe „oko”, ponieważ w zależności od składu produktu proporcje rozrabiania kleju mogą się znacznie różnić.

Kolejny krok to wyznaczenie pionowej linii, która ułatwi rozpoczęcie montażu. Co ważne, należy zawsze sprawdzać poprawność montażu przy pomocy poziomicy, która skaże nam ewentualne skosy i krzywo zamocowane panele. Istotne jest również dokładne oglądanie każdego kawałka kamienia przed przymocowaniem go do ściany w celu wychwycenia ewentualnych pęknięć i zniszczeń. Klej najlepiej nakładać jest przy użyciu pacy zębatej tak by dokładnie pokrył on zarówno powierzchnię panelu jak i wybrany kawałek ściany.

Po skończeniu montażu należy dokładnie zaimpregnować ścianę przy użyciu odpowiednio dobranego impregnatu i pędzla z miękkiego włosia.

Panele ścienne zewnętrzne

Panele ścienne to materiał, który sprawdzi się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku jest to materiał, który doskonale podkreśla styl budynku i nadaje mu ciekawego efektu wizualnego. Oczywiście do każdego z powyższych celów należy stosować inne odmiany kamienia naturalnego charakteryzujące się specyficznymi właściwościami. Zawsze jednak należy pamiętać o impregnacji gotowej aranżacji, tak by panele mogły posłużyć nam w niezmienionej formie przez długie lata.

Jeśli szukacie Państwo paneli ściennych do kuchni zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu https://kamiennewnetrza.pl/panele-scienne-do-kuchni

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ