Firany do kuchni

Wybór odpowiednio dopasowanych firan do kuchni bywa wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć wielkość pomieszczenia i ramy okiennej oraz ilość światła, jakie dociera do wnętrza. W pomieszczeniu, w którym się gotuje, wyjątkowo istotny jest również stopień w jakim materiał nasiąka zapachami oraz łatwość jego prania i suszenia. Nie należy zapominać o wkomponowaniu dekoracji w aranżację wnętrza. W jaki sposób dopasować firanki, aby były zarazem praktyczne i estetyczne?

Stopień zaciemnienia

Firany do kuchni powinny przepuszczać możliwie dużo światła. Takie rozwiązanie umożliwi dobrą widoczność i ograniczy konieczność wykorzystywania światła elektrycznego. Wiele osób pragnie również posiadać kuchnię z przyjaznym, ciepłym klimatem. Problematycznym może być odnalezienie kompromisu pomiędzy jasnym wnętrzem, a osłonięciem go przed wzrokiem innych osób. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą firanki z woalu, które dzięki swojej przejrzystości nie zaciemniają okna. Zależnie od wystroju wnętrza można postawić również na zazdrostki, krótkie lambrekiny lub ich połączenie. Jeżeli okno kuchenne znajduje się na parterze lub na przeciwko innego budynku, warto zawiesić w nim również zaciąganą po południu grubszą zasłonę.

Walory estetyczne

Wybierając firany do kuchni należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość okna i samego pomieszczenia. W małych kuchniach zaleca się powiesić zazdrostki lub krótkie firanki. Zbyt dużo dekoracji w oknie może optycznie pomniejszyć wnętrze i wywołać wrażenie nieuporządkowania. Istotne jest również dopasowanie kolorystyki i fasonu do stylu aranżacyjnego. Najczęściej wybieranymi są firany kuchenne w jasnych kolorach. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na stopień rozjaśnienia i postrzeganą ilość przestrzeni. Do nowoczesnych pomieszczeń w konwencji minimalistycznej lub industrialnej zaleca się proste, jednolite materiały. Ewentualnie pojawiające się na nich dekoracje nie powinny być dominujące. W stylu retro lub rustykalnym dobrze będą wyglądały firanki koronkowe i ze zdobieniami. Materiały w bardziej intensywnych kolorach sprawdzą się w przestronnych, jasnych kuchniach oraz w konwencji prowansalskiej.

Firany do kuchni są istotnym elementem pełniącym nie tylko funkcje praktyczne, ale również nadającym wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Duża ilość różnorodnych produktów sprawia, że można je dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. Coraz bardziej modnym staje się również łączenie firanek z roletami lub zasłonami. Warto wybierać produkty dobrej jakości, których czyszczenie nie przysparza problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ