Jaki wpływ ma herbata na organizm?

Herbatę niektórzy z nas po prostu uwielbiają, inni z kolei za nią nie przepadają. Jednak herbata to nie tylko przyjemny smak, ale również dobroczynne właściwości dla całego organizmu. Dlaczego warto pić herbatę?

Herbata to napar, który jest przyrządzany z liści i pączków rośliny, która nazywana jest herbatą chińską (Camellia sinensis). Często jednak nazwa ta wykorzystywana jest do innych naparów, na przykład herbat ziołowych i owocowych. Oprócz doznań smakowych herbaty niosą ze sobą również wiele pozytywnych właściwości.

Co znajduje się w herbacie?

W herbacie „oryginalnej” znajdują się takie składniki jak teinę, która wzmacnia koncentrację, flawonoidy, które są antyoksydantami i chronią komórki przed wolnymi rodnikami, również teanina, która obniża ciśnienie i uspokaja. Ponadto w naparach znajdują się także witaminy A, C, B1 i B2, K, ponadto fluor, cynk, potas, sód, wapń i żelazo. Oprócz tego poszczególne rodzaje herbat także mają określone właściwości, które opisujemy poniżej.

Poszczególne rodzaje herbat i ich właściwości:

  • herbata czarna – pobudza, wzmaga koncentrację
  • herbata zielona – pomaga w kontrolowaniu wagi ciała, obniża ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów, poprawia odporność
  • herbata żółta – poprawia trawienie, ma właściwości tonizujące, przywraca siły
  • herbata pu-erh – pomaga w walce z nadwagą, poprawia pracę wątroby, zmniejsza poziom cholesterolu, pobudza trawienie
  • herbata owocowa – rozgrzewa, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, może pomagać w leczeniu przeziębień
  • herbata ziołowa – właściwości herbat ziołowych są zależne od rodzaju wykorzystanych ziół

Jeżeli chcesz mieć swoją ulubioną herbatę zawsze przy sobie, zakup kubek termiczny. Jest to specjalny termos, który utrzymuje na długi czas ciepłotę napoju. Możesz kupić kubek termiczny w różnych wariantach do wyboru, na przykład większe lub mniejsze, kolorowe, jednolite, z różnymi wzorami, które będą pasowały do ciebie. Taki termos będzie też kapitalnym pomysłem na prezent dla bliskiej ci osoby!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ