kawa

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez mocnej i intensywnej kawy. Ona budzi nas do życia i dodaje energii do działania. Pełnię satysfakcji i oczekiwany efekt można uzyskać jednak tylko dzięki odpowiednim ziarnom. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, która kawa do chemexa jest najlepsza.

Chemex – kiedy lubisz celebrowane przyrządzanie kawy

Najczęściej w polskich domach można spotkać profesjonalne ekspresy ciśnieniowe i kolbowe. Nie każdy jednak dysponuje budżetem, który pozwala na ich zakup. Czasem przed taką inwestycją powstrzymuje nas też ograniczone miejsce w kuchni. Alternatywą mogą być jednak inne urządzenia do parzenia kawy. Popularny jest chociażby chemex. On pozwala na przygotowanie klarownego, czystego naparu bez fusów. Jednocześnie kawa z tego urządzenia jest aromatyczna oraz posiada wszystkie niezbędne walory smakowe. A jak właściwie wygląda chemex? To naczynie wykonane z wysokiej jakości szkła. Swoim wyglądem przypomina nieco wazon na kwiaty. Dodatkowo chemex wyposażony jest w wygodny, drewniany uchwyt związany skórzanym lub materiałowym sznurkiem. Chcąc wypróbować tę opcję należy zatem wyposażyć się w profesjonalne urządzenie. Potrzebna jest też specjalna kawa do chemexa.

Jak przygotować kawę w chemexie?

Przygotowując kawę do chemexa należy najpierw zagotować wodę, złożyć filtr i umieścić go w naczyniu. Od strony wylewki powinien on mieć aż trzy warstwy. Filtr trzeba następnie przepłukać dużą porcją gorącej wody. Dzięki tej czynności gotowy trunek nie nabierze charakterystycznego, papierowego posmaku. Zaparzacz powinien powoli się nagrzać, uzyskując stabilną temperaturę. Następnie wodę należy wylać z naczynia, a kawę wsypać do filtra. Potem nadchodzi etap parzenia. Kawę trzeba polać niewielką ilością wody i odczekać 30 sekund delikatnie mieszając. Następnie należy polewać kawę równomiernie na całej powierzchni małymi partiami, aby utrzymać stały przepływ przez kawę. Po wlaniu całej wody filtr z fusami można usunąć. Chemex najczęściej pozwala na zaparzenie od 3 do 10 filiżanek. A która kawa do chemexa najlepiej się sprawdzi?

Jaka kawa do chemexa?

Jeśli chodzi natomiast o samą kawę, podobnie jak w przypadku kawy do aeropressu warto wybierać tę średnio lub jasno paloną. Oba warianty nie mają bowiem w sobie dużej dawki goryczy, która mogłaby popsuć finalny efekt. Można oczywiście kupić kawę już zmieloną. Zdecydowanie lepsze walory smakowe można jednak uzyskać wykorzystując ziarna oraz mielenie na świeżo. Najlepiej przy tym, by kawa do chemexa była zmielona dość grubo albo przynajmniej średnio.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ