Projekt domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny jest to miejsce, które może stać się oazą dla całej rodziny. Dzięki niemu domownicy mogą poczuć się o wiele lepiej, a otoczenie będzie nastrajać ich pozytywnie i dawać energię do działania. Dlaczego jeszcze warto postawić na wybudowanie domu jednorodzinnego? Podpowiadamy!

Dom bywa tańszy, niż mieszkanie w bloku

Zakup mieszkania w centrum miasta często opłaca się o wiele mniej, jak wybudowanie domu na działce np. położonej poza obrębem miasta. Za mieszkanie w bloku w centrum miasta często należy zapłacić od 300 tysięcy / ok. 50 m2. Z kolei za tę samą kwotę możesz wybudować dom jednorodzinny o znacznie większym metrażu (nawet 100 m2 i więcej!), nie obciążając kieszeni na etapie użytkowania i, tym sposobem, stwarzając lepsze możliwości dla zamieszkania w nim… większej rodzinie! To lepszy plan zwłaszcza, jeżeli Twoja rodzina jest duża bądź zamierzasz ją jeszcze powiększyć.

Dom jednorodzinny daje prywatność

Niestety, ale mieszkanie w bloku wiąże się z różnymi niedogodnościami – a to szczekający pies, a to wiertarka sąsiada od rana, a to wieczny brak miejsca na klatce schodowej. Dom jednorodzinny pod tym względem daje większą prywatność i więcej… miejsca. Nie ma też problemu z zaparkowaniem pod domem – jak to bywa w przypadku bloków mieszkalnych, nie mających parkingu podziemnego. W swoim własnym domu możesz robić co chcesz, o której godzinie chcesz i… jak tylko głośno chcesz! Oczywiście pod warunkiem, że sąsiedzi zza płotu znajdują się w dość bezpiecznej odległości.

Wygoda i wolność w domu jednorodzinnym

Nie ma co ukrywać – już nawet 100-metrowy domek pomieści o wiele więcej rzeczy, jak małe mieszkanie w bloku. Możesz w nim zaprojektować osobne sypialnie dla domowników, salon z jadalnią, a nawet pomieszczenia gospodarcze. Dom jednorodzinny pozwoli na zaplanowanie przestrzeni tak, by była maksymalnie funkcjonalna i wygodna, a także dopasowana do potrzeb rodziny. W domu to Ty możesz zaplanować układ pomieszczeń bądź ustalić go z architektem. Nie ma też zamartwiania się pojawieniem np. zacieków na suficie (bo sąsiad zapomniał zakręcić kranu), decyzjami wspólnoty mieszkaniowej (o kolorze domu zadecydujesz Ty!) czy opłatami ryczałtowymi.

Dom jednorodzinny to… ogród!

Dzięki wybudowaniu swojego domku możesz również zyskać swój własny, maleńki kawałek świata! Kiedy przyjdzie lato szybko docenisz swój dom jednorodzinny. Możesz w nim np. postawić altankę czy też wyciągnąć leżaki. Możesz także zbudować basen i spędzać w nim codziennie miło czas. A co powiesz na rodzinnego grilla w ogrodzie lub na tarasie, przy pięknej pogodzie i wesołej atmosferze? Niestety, w bloku mieszkalnym nie ma takiej możliwości. Zatem, w tym przypadku domek za miastem zdecydowanie… wygrywa!

W domu jest zdrowiej

Nie chodzi tu wyłącznie o miejsce, w jakim wybudujesz dom jednorodzinny. Chodzi również o dobór materiałów budowlanych, jakie nie będą narażać domowników na szkodliwy wpływ chemicznych substancji. Ważny jest więc odpowiedni dobór w domu jednorodzinnym:

– lakierów,
– farb,
– środków impregnujących.

Możesz stworzyć dość przyjazny mikroklimat dla pomieszczeń i zminimalizować ryzyko, że w domu pojawi się pleśń, grzyby albo inne drobnoustroje, zagrażające zdrowiu. Kiedy wykonana zostanie w nim zamontowana solidna i wysokojakościowa instalacja, nie będziesz obawiać się chociażby… wilgoci! Kiedy kupujesz mieszkanie w bloku, takiej gwarancji nie masz niestety nigdy.

Dom jednorodzinny to porządek i… bezpieczeństwo

Dom pozwala na spełnienie marzeń, np. o własnej sypialni, kuchni z przeszkleniem na wielki ogródek, spiżarce na zimowe zapasy, garażu w domu czy wielkim salonie kąpielowym. Projekt domu jednorodzinnego pozwala więc na aranżację dokładnie takich wnętrz, o jakich tylko sobie zamarzysz! Dodatkowo, wreszcie będziesz mieć gdzie trzymać niektóre rzeczy. Wiadomo – im więcej domowników, tym więcej przedmiotów w przestrzeni mieszkaniowej. W bloku ciężko jest magazynować wiele przedmiotów – z kolei już wolnostojący domek na to jak najbardziej pozwala!

Pamiętaj, że dom to inwestycja, którą trzeba zaplanować bardzo racjonalnie – tak, by nie obciążała finansowo oraz była solidna i trwała. Nie zapominaj również o tym, że codzienne przyjemności – te małe i te duże – zdecydowanie lepsze będą w domu jednorodzinnym, jak w bloku. Właśnie w domku bowiem wypijesz kawę na tarasie, dorzucisz drewienko do komina, zaprosisz znajomych na grilla na tarasie, popływasz w basenie przed domem czy będziesz doglądać dzieci podczas zabawy na podwórku. Czy nie tak właśnie powinno wyglądać domowe… szczęście?

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ