Tradycyjne polskie przysmaki dostępne online z szybką dostawą

0
kwasnica

Czym byłaby polska kuchnia bez charakterystycznych góralskich przysmaków? Dania takie jak kwaśnica z kiszonej kapusty gotowana na żeberku wywodzą się z terenów górskich, a dziś uważane są za tradycyjne polskie potrawy. Gdzie szukać wysokiej jakości składników, z których można przyrządzić coś równie pysznego we własnym domu? Co w góralskiej kuchni jest szczególnie warte spróbowania?

Jak wyczyścić blachę z piekarnika?

0
Jak wyczyścić blachę z piekarnika

Dla wielu osób czyszczenie blachy z piekarnika to prawdziwy koszmar. Zdrapywanie szorowanie, namaczanie. Sposobów jest całkiem sporo. Tylko jak wyczyścić blachę z piekarnika i nie stracić na tym zbyt wiele czasu?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

 • Dlaczego czyszczenie blachy z piekarnika jest takie ważne?
 • Co nam daje regularne czyszczenie blachy z piekarnika?
 • Jak wyczyścić blachę z piekarnika skutecznie i szybko?

Wiele osób zastanawia się jak to zrobić, aby czyszczenie blachy z piekarnika zajmowało nam jak najmniej czasu. Poza tym niemal każdy z nas zadał sobie kiedyś pytanie jak wyczyścić blachę z piekarnika skutecznie, do czysta i nie tracąc na wykonywanie tej czynności zbyt wiele czasu.

Dlaczego czyszczenie blachy z piekarnika jest takie ważne?

Warto pamiętać o tym, że regularne czyszczenie blachy z piekarnika, pozwala na zachowanie sprawności urządzenia przez długi czas. W czystym piekarniku lepiej się piecze wszystkie potrawy. Dzięki regularnemu czyszczeniu piekarnika po jego każdorazowym użyciu, zapobiegamy nagromadzeniu się brudu. Dzięki temu czyszcząc piekarnik regularnie, nie musimy tracić czasu na zdrapywanie czy odmaczanie mocno zaschniętych zabrudzeń. Ponadto regularnie czyszczony piekarnik nie przesiąka zapachami. W trakcie pieczenia wydobywa się z niego jedynie zapach pieczonej poprawy a nie zapach przygotowywanego dania oraz woń spalenizny. Pamiętajmy o tym, że przed rozpoczęciem procesu czyszczenia piekarnia, urządzenie powinno całkowicie ostygnąć.

Czy wiesz, jak wyczyścić blachę z piekarnika skutecznie i szybko?

Pytanie jak wyczyścić blachę z piekarnika skutecznie i szybko, zadał sobie chyba każdy z nas.  Prawda jest taka, że cały proces czyszczenia piekarnika w znaczący sposób ułatwimy sobie poprzez regularne czyszczenie urządzenia po każdorazowym użyciu. Sposobów na czyszczenie piekarnika jest wiele. Cenne rady znajdziemy zarówno w telewizji, jak i w Internecie. W sklepach dostępne są specjalne środki czyszczące do piekarników. Istnieją domowe sposoby na czyszczenie piekarnika. Wśród tych sposobów znajdźmy między innymi rady na czyszczenie piekarnika z użyciem soli, sody i octu czy mieszanki wody utlenionej z sodą. Warto przetestować kilka z nich, aby wiedzieć, który z nich według nas, będzie najbardziej skuteczny i najmniej czasochłonny. Nie bez znaczenia będą także wskazówki zapisane w instrukcji do urządzenia. Producent w instrukcji do piekarnika szczegółowo opisuje sposoby czyszczenia i konserwacji wyprodukowanego przez siebie urządzenia.

Wybór i stosowanie nabłyszczaczy do zmywarek

0
Wybór i stosowanie nabłyszczaczy do zmywarek

Korzystanie ze zmywarki to coś, do czego raczej nie trzeba nikogo namawiać. Obecnie to urządzenie można znaleźć w wielu kuchniach. Zmywarka przydaje się w domu singla, pary oraz dużej rodziny, szczególnie że nikt nie chce tracić czasu na ręczne mycie naczyń, skoro można sobie to ułatwić.

 1. Jak używać nabłyszczacza w zmywarce?

 2. Czy stosowanie nabłyszczaczy do zmywarki jest bezpieczne?

 3. Jaki nabłyszczacz kupić do domowej zmywarki? 

Problemem jest jednak to, że zdecydowana większość użytkowników zmywarek kupuje tylko tabletki do zmywania. Chociaż pozwalają one uzyskać czyste naczynia, to jednocześnie nie można wówczas w pełni wykorzystać możliwości zmywarki. Do tego niezbędny jest nabłyszczacz. Sprawdź, jaki wybrać i dlaczego warto go używać podczas mycia naczyń w zmywarce.

Jak używać nabłyszczacza w zmywarce?

Podobnie jak w przypadku zwykłych tabletek do zmywarki, używanie nabłyszczacza nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy tylko… sprawdzić w instrukcji, gdzie znajduje się pojemnik na ten płyn i po prostu wlać go w odpowiedniej ilości. Producenci zmywarek prawie zawsze montują w nich specjalny pojemnik, do którego należy wlewać środek nabłyszczający. W wielu modelach jest on umiejscowiony w pobliżu miejsca na tabletkę. Nawet jeżeli na co dzień nie chcesz korzystać z nabłyszczacza, bo nie zależy ci na uzyskaniu świetnego efektu lub chcesz obniżyć koszty związane z eksploatacją, to warto kupić taki środek. To ty decydujesz, czy będziesz go wlewał podczas każdego mycia, czy tylko w przypadku szykowania zastawy naczyń na specjalne okazje.

Czy stosowanie nabłyszczaczy do zmywarki jest bezpieczne?

Jeszcze kilka lat temu można było się spotkać z opiniami, zgodnie z którymi nabłyszczacz nie jest bezpieczny dla zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze, że większość z nich pochodzi z czasów, gdy zmywarki nie były popularne i po prostu ludzie nie wiedzieli, czy używanie nabłyszczacza do naczyń jest bezpieczne. Liczne badania potwierdziły, że korzystanie z takich środków jest całkowicie bezpieczne. Trzeba jedynie zwracać uwagę na to, jakie zalecenia przygotował producent i używać nabłyszczacza do zmywarki zgodnie z przeznaczeniem. Jest to ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również dlatego, że dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty. Zadaniem nabłyszczacza jest wyeliminowanie smug widocznych po umyciu naczyń. Dobry nabłyszczacz sprawi, że naczynia będą czyste i ładne od razu po wyjęciu. Nie trzeba więc ich dodatkowo przecierać.

Jaki nabłyszczacz kupić do domowej zmywarki?

Nowoczesne nabłyszczacze są wydajne, więc można kupić na próbę mniejsze opakowanie. Jeżeli jednak chcesz obniżyć cenę, możesz od razu wybrać większe nabłyszczacze do zmywarki lub kupić zestaw składający się z kilku opakowań. Wśród producentów, którzy oferują takie środki, znajdują się między innymi Finish, G&G, Somat oraz Ludwik. Zazwyczaj firmy oferują kilka różnych wariantów nabłyszczaczy, dlatego dobrze jest przetestować kilka z nich i wybrać taki, którego efekty będą odpowiadały wszystkim domownikom. Cena nabłyszczacza zależy nie tylko od marki, ale również o pojemności.

Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, bez problemu znajdziesz dobry nabłyszczacz w cenie poniżej dwudziestu złotych. Zdaniem niektórych użytkowników warto wypróbować nabłyszczacz wyprodukowany przez firmę, której tabletek używa się na co dzień podczas zmywania naczyń w zmywarce. Powinno to przełożyć się na uzyskanie najlepszych efektów. Czasami jednak lepiej wypróbować produkty innych firm.

Jak wybrać dozowniki, podajniki na papier do gastronomii?

0
podajniki na papier dla gastronomii

Odpowiednia higiena to podstawa, zwłaszcza w gastronomii i różnego rodzaju miejscach publicznych. Podajniki na papier są więc niezwykle ważnym elementem, który pozwoli zachować odpowiednią czystość w miejscu pracy, a także, przede wszystkim, w punktach gastronomicznych. Jak dobrać odpowiedni podajnik na papier?

Co to są podajniki na papier?

Podajniki na papier to bardzo funkcjonalne urządzenia, która znacząco ułatwiają higienę. To plastikowe lub metalowe urządzenia, które dozują określoną ilość papieru i dostosowują ją do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jak wiemy, dokładne suszenie rąk po myciu jest niezwykle istotne, ponieważ na mokrej powierzchni może osiąść znacznie więcej kurzu i bakterii. Podajnik do papieru bardzo ułatwi więc higienę w miejscu pracy oraz w każdym punkcie gastronomicznym.

Jaki rodzaj dozownika na papier sprawdzi się w gastronomii?

Rozróżniamy zasadniczo dwa rodzaje podajników na papier. Są to dozowniki do tradycyjnego papieru w rolkach, oraz podajniki przeznaczone do listkowanego papieru, z których możemy pobrać tylko tyle listków, ile potrzebujemy. Podajniki na papier dla gastronomii przedstawia silcopolska.pl, poniżej przyjrzymy się natomiast ich cechom i doradzimy, jaki typ najlepiej sprawdzi się w gastronomii.

Podajnik do klasycznej rolki charakteryzuje się tym, że jest zazwyczaj zakończony wystającymi ząbkami, które pozwalają pobrać w szybki sposób odpowiednią ilość papieru. Dozowniki te często mają kształt okręgu, aby rolka mogła zmieścić się w środku. Drugi typ podajnika, do papieru listkowanego, to najczęściej kwadrat, który wydziela konkretną ilość listków papieru, potrzebnych do osuszenia rąk. W zasadzie obydwa rodzaje podajników na papier są tak samo funkcjonalne, jednak w przypadku dozownika do gastronomii, nieco bardziej funkcjonalne będzie urządzenie drugiego typu. Wynika to między innymi z faktu, że listki papieru mają nieco większą powierzchnię, niż fragmenty pozyskane z rolki papieru.

Czym kierować się przy wyborze podajnika na papier?

Jeśli szukasz podajnika na papier, musisz przede wszystkim dopasować jego funkcjonalność do charakteru miejsca, w którym planujesz dozownik umieścić. Jeśli ma on znajdować się w miejscu, gdzie codziennie przewija się sporo ludzi, najlepszy będzie dozownik do rolki papieru, z uwagi na to, że pomieści on większą ilość tworzywa. Natomiast w innych miejscach, gdzie ważniejsza jest dokładność, a higiena stanowi priorytet, jak we wspomnianej już gastronomii, sprawdzi się podajnik do listów papieru.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze dozownika na papier? Jeśli dozownik ma służyć Ci przez długie lata, bardzo ważny jest materiał, z jakiego będzie wykonany. Tani plastik nie jest dobrym pomysłem – warto wybrać dozownik z materiału, który nie pęknie w ciągu pierwszego roku.

Jeśli zależy Ci na dobrym klimacie, należy również wybrać urządzenie, które będzie posiadać oryginalny design. Dzisiejszy świat oferuje wiele różnych modeli modeli dozowników do papieru, warto więc zainteresować się najlepszym i odpowiadającym naszym gustom.

Przestrzeń biurowa

0
biurko

Przestrzenie biurowe – zwłaszcza open space – kojarzą nam się z szumem, mnóstwem prowadzonych rozmów oraz hałasem wydawanym przez urządzenia biurowe. Wbrew pozorom wysokie natężenie hałasu nie musi być nierozerwalnym czynnikiem związanym z pracą biurową – a nawet nie powinno. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę, jak ważna jest cisza w miejscu pracy. Dlaczego warto o nią dbać i jak to robić?

Cisza w biurze – czy ma znaczenie?

Według niektórych statystyk prawie 70% osób jest niezadowolonych z poziomu hałasu w swoim miejscu pracy. Wszechobecny chaos w biurze sprawia, że pracownicy już po przekroczeniu progu firmy zaczynają czuć się rozdrażnieni oraz zmęczeni. Negatywnie odbija się to też na ich koncentracji oraz skupieniu. Badania pokazują, że przebywanie przez dłuższy czas w pomieszczeniach, w których panuje hałas o poziomie 60 czy 70 dB może nawet doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Przyjmuje się, że dopuszczalnym poziomem dźwięku jest 55-65 dB, a podczas pracy koncepcyjnej nawet mniej – około 40 dB. Co jest źródłem hałasu w biurze? Z pewnością sami pracownicy, odgłosy ich kroków czy rozmowy. Dźwięki związane są również z instalacjami technicznymi budynku – na przykład klimatyzacją – czy licznymi urządzeniami, takimi jak komputery, drukarki, niszczarki czy telefony. Oczywiście nie da się wyeliminować tych wszystkich czynników, ponieważ są on związane z codziennymi aktywnościami biurowymi. Można za to zainwestować w nowoczesne technologie, dzięki którym w miejscu pracy zapanuje cisza.

Cisza w miejscu pracy – jak o nią zadbać?

Najprostszym sposobem na ograniczenie hałasu w biurze jest postawienie na panele akustyczne oraz specjalne wykładziny, poprawiające akustykę wnętrz. Rozwiązania takie stosowane są nie tylko w nowoczesnych biurach, ale też szkołach, kinach czy salach wykładowych. Z takich właściwości słyną meble Acustio – w ofercie tej marki znajdziemy panele akustyczne w wielu estetycznych kształtach oraz atrakcyjnych kolorach. Mogą one przyjąć formę wolnostojących ścianek lub paneli, które zamontowane są na ścianie, zapewniając pracownikom prywatność oraz miejsce pracy, sprzyjające skupieniu. Innym sposobem na cisze jest wyodrębnienie miejsc spotkań, w których pracownicy będą mogli bez skrępowania dyskutować lub wymieniać się pomysłami – dedykowane do takiej strefy są budki akustyczne. Ich designerskie formy sprawiają, że są nie tylko funkcjonalnym rozwiązaniem, ale też atrakcyjną ozdobą przestrzeni biurowej. Dostępne są w różnych kolorach oraz wielkościach, dzięki czemu z łatwością można dobrać model dopasowany do potrzeb.

Deszczownie i baterie kuchenne – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

0
Deszczownie i baterie kuchenne

Funkcjonalne i estetyczne wyposażenie mieszkania jest niezwykle istotne, dlatego warto wybierać rozwiązania, które sprawiają że korzystanie z urządzeń jest przyjemnością. Na co zwrócić uwagę wybierając deszczownie i baterie kuchenne?

 1. Nowoczesne baterie kuchenne
 2. Czarne baterie kuchenne i łazienkowe
 3. Funkcjonalne i estetyczne deszczownie

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, z których często korzystamy, dlatego trzeba urządzić je w sposób funkcjonalny i estetyczny. Praktyczne rozwiązania sprawiają, że codzienne korzystanie z tych pomieszczeń jest prawdziwą przyjemnością. Na jaką armaturę warto zwrócić uwagę?

Nowoczesne baterie kuchenne

Jako że w kuchni spędzamy dużo czasu, strefa gotowania i zmywania powinna być wygodna i funkcjonalna. Dużą uwagę trzeba zwrócić na wybór baterii kuchennych, ponieważ korzystanie z nich powinno być wygodne. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych baterii, dzięki czemu bez trudu wybierzemy baterie kuchenne idealnie dostosowane do własnych potrzeb. Krany z wyciąganą wylewką, kolorowe, magnetyczne – wybór jest duży. Nowoczesne baterie są wyposażone w perlatory, które oszczędzają wodę. Baterie kuchenne mają różne kształty – zarówno tradycyjne jak i nowoczesne. Bardzo dużą popularnością cieszą się baterie kuchenne stojące, a jeśli posiadasz niewielką przestrzeń do wykorzystania, bateria z wyciąganą wylewką bardzo dobrze się sprawdzi, nie tylko podczas zmywania naczyń, ale też podczas napełniania pojemników wodą.

Czarne baterie kuchenne i łazienkowe

Czarna armatura cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie podczas wyposażenia łazienek. Baterie wannowe i baterie łazienkowe do umywalek są dostępne w różnych kształtach, więc łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb. Wysoka bateria umywalkowa idealnie pasuje do umywalek nablatowych, z kolei czarna bateria natryskowa świetnie podkreśla charakter nowoczesnych wnętrz. Również w kuchni czarna bateria sprawdzi się bardzo dobrze. Czarne baterie kuchenne sprawiają, że kuchnia wygląda nowocześnie i niebanalnie.

Funkcjonalne i estetyczne deszczownie

Zamiast tradycyjnego zestawu natryskowego, warto zwrócić uwagę na deszczownie, które dają znacznie więcej możliwości zastosowania. Do dyspozycji masz dwa źródła natrysku. Jednym z nich jest słuchawka, która świetnie sprawdza się przy szybkim prysznicu, natomiast drugim źródłem natrysku jest deszczownica, dzięki której możesz pozwolić sobie na dłuższy relaks. Deszczownice są też dużo bardziej estetyczne niż zwykłe zestawy natryskowe, stanowią więc ozdobę łazienki. Do wyboru są deszczownie okrągłe i kwadratowe, z dużym lub małym kapeluszem. Jeśli chodzi o kolor, masz do wyboru klasyczny chrom, połączenie z bielą oraz wyraziste kolory. Dobrej jakości deszczownie i natryski posiadają system, który utrudnia osadzanie się kamienia i ułatwia czyszczenie oraz konserwację.

Środek do czyszczenia piekarników

0
środek do czyszczenia piekarników

środek do czyszczenia piekarnikówCiężko wyobrazić sobie kuchnie bez piekarnika – jest on niezbędny zarówno do przygotowywania wytwornych dań mięsnych, pysznych ciast, jak i kupionej w sklepie pizzy. Bez wątpienia ułatwia przygotowywanie zdrowych posiłków oraz pozwala na rozwijanie kulinarnych umiejętności. Aby jednak przez długi czas działał bez zarzutu, należy dbać o jego czystość, co nierzadko stanowi ogromne wyzwanie – jest tego świadomy każdy, kto chociaż raz w życiu próbował szorować jego wnętrze z zaschniętego brudu i tłuszczu. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym dbanie o czystość piekarnika jest o wiele prostsza. Na jakie produkty postawić?

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia piekarników

Czyszczenie piekarnika to bez wątpienia jedna z najgorszych czynności domowych. Z pewnością nie warto tego robić jedynie za pomocą wody z płynem do naczyń i ostrej gąbki – działanie takie nie tylko pochłonie mnóstwo czasu i sił, ale ostra powierzchnia myjki może porysować jego wnętrze. Najlepszym sposobem na zabrudzony piekarnik jest odpowiedni preparat. Do wyboru mamy wiele możliwości:

 • Środek do czyszczenia piekarników w sprayu jest najlepszym wyjściem, jeżeli nie mamy do czynienia z mocno zaschniętymi zabrudzeniami. Zazwyczaj wystarczy spryskać za jego pomocą wnętrze piekarnika oraz szybkę, a następnie przetrzeć powierzchnię mokrą ścierką. Preparaty takie warto używać po każdym użyciu piekarnika, bezpośrednio po zakończeniu pieczenia, jednak, gdy będzie już ostudzony. Dzięki temu nigdy nie będziemy musieli zmagać się z trudnymi do usunięcia, zaschniętymi plamami.
 • Kolejnymi często używanymi środkami są specjalne mleczka do czyszczenia piekarników. Ich atutem jest to, że lepiej się pienią oraz zawierają w sobie mikrogranulki, które skutecznie usuwają nawet najbardziej oporny i uciążliwy tłuszcz. Do wyboru mamy nawet mleczka, które dodatkowo zakonserwują powierzchnie oraz zabezpieczą ją, co zmniejsza ryzyko ponownego przywierania spalenizny.
 • Jeszcze innymi produktami są specjalne środki do usuwania najbardziej zaschniętego tłuszczu, którymi pokrywa się ścianki piekarnika, a następnie pozostawia na odpowiedni okres czas – zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut. Niekiedy niezbędne jest włączenia piekarnika na niską temperaturę, co pomaga w rozpuszczeniu tłuszczu. To bardzo skuteczne środki, które jednak mogą być nieco drażniące dla delikatnych osób, dlatego warto używać ich ze szczególną ostrożnością.
 • Podczas czyszczenia piekarnika nie możemy zapomnieć o zabrudzonym ruszcie. Najlepszym sposobem, aby przywrócić mu czystość, jest zastosowanie specjalnej szczotki, która pomoże w pozbyciu się nawet zaschniętego tłuszczu, a jednocześnie nie zniszczy jego powierzchni.

Zalety sztucznej trawy w sporcie

0
boisko

Sztuczna murawa już nie kojarzy się z plastikowymi niteczkami i nieprzyjemnym dotykiem. Najnowsze generacje są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale także wytrzymalsze od trawy naturalnej. Ich historia sięga aż lat 60. ubiegłego wieku. Została stworzona przez amerykańskich naukowców i to tam też została pierwszy raz wykorzystana. Sztuczna trawa swoje pierwotne zastosowanie znalazła jako powierzchnia boisk piłkarskich. Ten trend utrzymuje się do dziś, ale sama sztuczna trawa zaczęła pojawiać się także w domowych ogródkach i innych nawierzchniach sportowych. Jakie są zalety sztucznej trawy w sporcie?

Zalety sztucznej murawy

Przede wszystkim sztuczna trawa jest zdecydowanie mniej wymagająca niż jej naturalny odpowiednik. Nie trzeba jej sadzić, czekać aż wyrośnie, nawozić i podlewać. Sztuczna trawa https://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/sztuczna-trawa/ wykonywana jest z materiałów syntetycznych. Wyglądem przypomina zwykłą trawę, jednak jest zastosowanie może być dużo szersze. Jedyne co łączy trawę syntetyczną z naturalną to potrzeba odpowiednio przygotowanego podłoża. Sztuczną murawę kładzie się na prawidłowo przygotowane podłoże, po to by zwiększyć jej przyczepność i estetyczny wygląd końcowy.

Sztuczna trawa coraz częściej wygrywa z trawą naturalną. Szczególnie w świecie sportowym, np. na boiskach do piłki nożnej. Jej główną zaletą jest to, że pozwala na całoroczne mecze. Sztuczna trawa w rolkach jest odporna na zewnętrzne warunki pogodowe. Nie straszny jej deszcz, mróz, a nawet wysokie temperatury. Na syntetycznej murawie nie stworzą się kałuże, czy błoto, a nagromadzoną wodę można łatwo odprowadzić. Jest też dużo bardziej wytrzymała niż trawa naturalna. Przyjmuje się, że na murawie syntetycznej można grać aż 300 godzin bez większych uszkodzeń. Co ważniejsze dla sportowców, sztuczna trawa cały czas zachowuje takie same parametry, jest elastyczna i ma dobrą przyczepność, dzięki czemu piłkarz nie będzie ślizgać jak po lodzie.

Ostatnie, ale nie mniej ważne – sztuczna murawa jest tańsza niż trawa naturalna. Trawa naturalna w rolkach, którą również wykorzystuje się do tworzenia boisk piłkarskich zdecydowanie przewyższa ceną trawę syntetyczną. Sztuczna trawa to też oszczędność miejsca. Z tego samego materiału można wykonać boisko do kilku sportów naraz. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie dla szkół, które nie mają dużej ilości pieniędzy na kilka różnych nawierzchni.

Generacje sztucznej trawy

Nowoczesna sztuczna trawa już prawie niczym nie przypomina swojego przodka z lat 60. XX wieku. Obecnie do tworzenia boisk do piłki nożnej najczęściej wykorzystuje się trawę III generacji, która wypełniona jest piaskiem i granulatem. Tego typu nawierzchnię kładzie się również na boiskach do rugby. Natomiast sztuczna trawa IV generacji produkowana są z mieszanek włókien fibrylowanych i monofilamentowych o bardzo dużej gęstości. Do nich już nie stosuje się wypełnienia i używa przy budowie boisk piłkarskich. Jaką trawę wybrać? Wszystko zależy od tego jaki sport planujesz na niej uprawiać. Jeśli nie jesteś pewien, która sztuczna trawa będzie najlepsza możesz poprosić o pomoc specjalistów z TENISTAL.

Jakie powinno być podłoże do uprawy pieczarek?

0
kompost do uprawy pieczarek

Uprawa pieczarek w Polsce ma bardzo długą historię, gdyż sięga XIX wieku. Najszybszy rozwój branży pieczarkarskiej miał miejsce w 1992 roku, gdyż wtedy wprowadzono podłoże pasteryzowane w masie do produkcji krajowej. Choć może wydawać się, że przygotowanie podłoża pod uprawę pieczarek nie jest skomplikowane, to trzeba brać pod uwagę, że proces ten wymaga szczególnych warunków, a pielęgnacja rosnących pieczarek jest bardzo pracochłonna. Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek i o czym należy pamiętać, aby je odpowiednio przygotować?

Podłoże do uprawy pieczarek – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że do przygotowania podłoża do uprawy pieczarek niezbędna jest odpowiednio wyposażona hala. Podłoże przygotowywane jest na specjalnych regałach, gdzie zapewniona jest odpowiednia temperatura, dostosowana do konkretnego etapu „dojrzewania” podłoża. Duże znaczenie ma skład podłoża do uprawy pieczarek. W większości składa się na nie słoma, jednak musi być ona odpowiednio przetworzona. Najczęściej firmy produkujące podłoże do uprawy pieczarek (kania.net.pl) korzystają z pomiotu drobiowego lub nawozu końskiego. Stosowane są również specjalne dodatki, w tym mocznik, gips i oczywiście woda.

Producenci podłoża do uprawy pieczarek zajmują się tym przeważnie na skalę masową, a ich klientami są zwykle pieczarkarnie, które produkują te grzyby w ogromnych ilościach. Niemniej istnieje możliwość zakupu mniejszej ilości podłoża, po to, by wyhodować pieczarki na swój własny, prywatny użytek. W takim wypadku podłoże kupuje się najczęściej w ofoliowanej kostce. Do domowej uprawy pieczarek najlepiej nadają się takie miejsca, jak piwnice, szopy i szklarnie, jednak istnieje również możliwość hodowli tych grzybów nawet na balkonie. Gotowe podłoże do pieczarek ma już wsianą grzybnię, dlatego naszym zadaniem jest wyłącznie odpowiednia pielęgnacja rosnących grzybów.

Jakie są rodzaje podłoża do uprawy pieczarek?

Podłoże do uprawy pieczarek zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje i jest to podłoże fazy II i fazy III. Kupując podłoże fazy II na skalę przemysłową otrzymujemy produkt, który należy załadować na regały uprawowe i dbać o jego regularne nawilżanie. Niezwykle istotne jest również codzienne dezynfekowanie przejść pomiędzy regałami, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zielonej pleśni, która może zniszczyć całą uprawę. Ponadto podłoże fazy II posiada wsianą grzybnię, jednak musi ona dopiero przerosnąć, w związku z czym cały proces, aż do momentu, gdy można zbierać dojrzałe pieczarki, trwa przynajmniej kilka tygodni.

W przypadku podłoża fazy III również musimy przeprowadzać odpowiednie działania pielęgnacyjne, dbać o odpowiednią temperaturę, odkażać przejścia i nawilżać podłoże, jednak znajdująca się w nim grzybnia jest już przerośnięta, dzięki czemu krócej będziemy oczekiwać na plony. Istnieje szansa na to, że pierwsze pieczarki będziemy mogli zbierać już po trzech tygodniach. Obecnie większość producentów pieczarek decyduje się na zakup podłoża właśnie w trzecie fazie, gdyż jest to bardzo duża oszczędność czasu, a co za tym idzie również pracy i pieniędzy.

Nawierzchnie sportowe – budowa i zastosowanie

0
sztuczna trawa

Sport oraz aktywność fizyczna to bardzo ważna rzecz w życiu każdego człowieka. Powinniśmy pamiętać o ruchu, ponieważ nie tylko dobrze wpływa on na nasz wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie. Na szczęście w naszym kraju nie brakuje siłowni oraz nawierzchni sportowych przeznaczonych do gry w tenisa, piłkę nożną itd. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w takie miejsca nawet w małych miasteczkach i na wsiach. Dzięki temu większość z nas nie powinna mieć problemu z dostępem do miejsca, w którym bezpiecznie i efektywnie można uprawiać sport. Zobacz, czym charakteryzują się nowoczesne nawierzchnie sportowe i jakie mogą mieć zastosowanie.

Bezpieczne nawierzchnie sportowe dla amatorów i zawodowców

Obecnie nie brakuje firm, które zajmują się wykonywaniem różnorodnych nawierzchni sportowych. Sprawdzone firmy takie jak np. Tenistal wykonują podłoża, które można stosować na halach do gry w piłkę nożną, koszykówkę, tenisa czy też siatkówkę. Nawierzchnia może być wykonana z różnorodnych materiałów np. na boiskach do piłki nożnej, sprawdzi się sztuczna trawa. Z kolei na boiskach do gry w siatkówkę czy koszykówkę sprawdzą się nawierzchnie wykonane z akrylu lub poliuretanu.

To, co jest kluczowe podczas tworzenia nawierzchni sportowych to bezpieczeństwo. Osoby, które będą później korzystać z hali sportowej ze specjalną nawierzchnią, muszą mieć poczucie, że nic im się nie stanie podczas uprawiania sportu w danym miejscu. Renomowane firmy korzystają ze sprawdzonych materiałów najwyższej jakości. Dzięki temu nawierzchnie sportowe są wytrzymałe i mogą posłużyć sportowcom przez długi czas. Oczywiście z takich obiektów mogą korzystać zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Firma Tenistal dba o to, aby podczas realizacji zlecenia zadbać o najdrobniejszy szczegół. Sprawdzone komponenty, wiedza i doświadczenie to podstawa. Trwałe, bezpieczne i estetyczne nawierzchnie do gry spełnią wymagania większości miłośników sportu.

Zastosowanie nawierzchni sportowych

Nawierzchnie sportowe https://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/ mogą mieć różne zastosowanie w zależności od materiału, z którego zostały one wykonane. Nawierzchnie akrylowe są tworzone z żywic syntetycznych i najczęściej wykorzystuje się je na kortach tenisowych, ale także na placach zabaw dla dzieci. Do wyboru masz też mączkę ceglaną lub syntetyczną, która sprawdzi się na zewnątrz np. na boiskach do koszykówki i lekkoatletyki. Mączka ceglana doskonale amortyzuje stawy i może pomóc uniknąć wielu kontuzji podczas gry.

Budowa nawierzchni sportowej

Budowa nawierzchni sportowych przebiega szybko i sprawnie. Wybierając sprawdzoną firmę, która zrealizuje zlecenie, możesz mieć pewność, że nawierzchnia będzie bezpieczna oraz trwała. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii sportowcy będą mogli korzystać z nowoczesnych nawierzchni, które sprzyjają uprawianiu różnorodnych dyscyplin sportowych. Wystarczy wybór rodzaju nawierzchni oraz ustalenie szczegółów z podwykonawcą. W niedługim czasie od zaakceptowania projektu możesz zostać posiadaczem nowoczesnej nawierzchni sportowej.

ZOBACZ TEŻ