Przydomowy magazyn energii

Magazyny energii – czyli urządzenia do gromadzenia prądu – są świetnym sposobem na uzyskanie niezależności energetycznej. Ich głównym miejsce wykorzystania są prywatne gospodarstwa domowe, choć pojawiają się także w budynkach komercyjnych. Zastosowanie magazynu energii pozwala obniżyć wysokość wydatków na prąd w skali roku. Pod tym względem stanowi świetne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej o różnym rozmiarze i zakresie działania. 

Magazyny energii i ich wykorzystanie na co dzień

Domowe magazyny energii przechowują prąd w formie elektrochemicznej, czyli bezpiecznej dla swego otoczenia oraz środowiska naturalnego. Jest ona magazynowana w sposób trwały i bezpieczny dzięki wykorzystaniu technologii akumulatorowej. Gromadzenie i uwalnianie energii przebiega sprawnie i szybko za sprawą komponentów litowo-jonowych. Wszelkie nadwyżki w prądzie wytwarzanym przez system OZE będą transformowane do tej postaci i oczekiwać na moment, gdy będą potrzebne. 

Przechowywaną w ten sposób energię możesz wykorzystać w dowolnym momencie – po zmroku, w okresie obniżonego nasłonecznienia. Możesz także jej nadwyżki odsprzedać swojemu dostawcy, co stanowi dodatkowy atut i przyczynę rosnącej popularności magazynów. 

Koszt wykonania instalacji z magazynem energii 

Koszt zakupu i wykonania instalacji z magazynem energii różni się w zależności od parametrów interesujących Cię urządzeń. Kluczowa jest sprawność pracy akumulatorów, rodzaj zastosowanych zabezpieczeń oraz obecność funkcji dodatkowych – na przykład monitoringu urządzenia w trakcie pracy. W przypadku magazynów dedykowanych dla gospodarstw domowych, koszt zakupu urządzenia mieści się w bardzo szerokim przedziale – od 5 do nawet ponad 40 tysięcy złotych. 

Dlatego w czasie zakupu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy klienta, który pomoże szczegółowo określić zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa oraz wybrać dopasowane do niego urządzenie. 

Z pewnością zakup magazynu będzie się opłacał. Jego połączenie z instalacją fotowoltaiczną jest proste do wykonania, a oferowane możliwości zadowolą wszystkich, którzy pragną zaoszczędzić na wydatkach. Czas oczekiwania na zwrot inwestycji to niekiedy zaledwie dwa-trzy lata, a okres ten może być jeszcze krótszy w przypadku konsumentów korzystających z programów dotacyjnych. 

Magazyn energii – inwestycja długoterminowa 

Zaletą magazynów jest możliwość ich wykorzystania przez długi okres, odpowiadający często żywotności całej instalacji fotowoltaicznej. Przeciętny magazyn energii powinien wytrzymać nawet 5-7 tysięcy cykli ładowania. Przyjmując, że w ciągu dnia będzie miało miejsce jedno pełne załadowanie magazynu, dość łatwo obliczyć, że spodziewana żywotność wynosi około 15 lat. Należy podkreślić, że spodziewany okres działania zależy od parametrów wybranego przez Ciebie konkretnego modelu, jednak z pewnością będzie on na tyle długi, by inwestycja okazała się opłacalna. 

Przyglądając się oferowanym urządzeniom warto upewnić się jaki jest czas trwania gwarancji, która dotyczyć powinna przede wszystkim tempa degradacji pojemności akumulatora, czyli jego spodziewanego ograniczenia wraz z upływem czasu. Okres ten wynosi kilka lat i może różnić się w przypadku urządzeń pochodzących od różnych dostawców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ