Projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną

Interesują Cię tanie domy? W takiej sytuacji warto rozważyć projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną. W tym artykule poruszymy kwestie tego, z czym wiąże się budowa takiego budynku oraz dlaczego jest ona dobrym rozwiązaniem przy ograniczonym budżecie.

Jak wygląda projekt budynku gospodarczego z częścią mieszkalną?

Gdy mówimy o budynkach gospodarczych z częścią mieszkalną, to najczęściej taki budynek składa się z dwóch części:

  • Części gospodarczej, którą w większości przypadków jest garaż.
  • Części mieszkalnej.

To jak wygląda część mieszkalna, zależy w dużej mierze od projektu, jaki wybierzesz. W niektórych przypadkach składa się ona z dwóch pomieszczeń, jednak znajdziesz projekty, gdzie część mieszkalna niczym nie różni się od normalnego domu, w którym swobodnie można mieszkać. Jedyna różnica polega na tym, że tego typu dom jest zwykle mniejszy.

Dlaczego takie projekty są dobrym pomysłem?

Jeżeli planujesz zamieszkać w budynku gospodarczym na stałe, to musisz zadbać o odpowiednie pozwolenia. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś w takim budynku otworzył np. swoją pracownię. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować. W takiej sytuacji zwykła wiata by się prawdopodobnie nie sprawdziła, budynek gospodarczy z częścią mieszkalną jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Warto zauważyć, że taki obiekt może pełnić również funkcje rekreacyjne. Oznacza to, że możesz tam zrobić np. mini salę kinową, pokój gier, albo siłownię. Możliwości jest naprawdę dużo. Każda osoba, która posiada hobby wymagające większej przestrzeni, z pewnością skorzysta na posiadaniu na podwórku budynku gospodarczego z częścią mieszkalną. Również, jeżeli często przyjmujesz gości, to jest to ciekawa opcja, ponieważ będą oni mieli gdzie nocować.

Kwestie prawne budynków gospodarczych z częścią mieszkalną

Warto przyjrzeć się również prawnej definicji budynku gospodarczego. W świetle prawa taki budynek może służyć, do:

  • Niezawodowego wykonywania prac warsztatowych
  • Do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu, płodów rolnych
  • Rekreacji indywidualnej
  • W przypadku działalności rolniczej do przechowywania środków produkcji rolnej

Jak widać, możliwości są duże. Kwestią problematyczną jest mieszkanie na stałe. Jeżeli chcesz, żeby budynek gospodarczy pełnił funkcję taniego domu, to jest to możliwe, jednocześnie nie będzie on z punktu prawnego budynkiem gospodarczym. Nie zmienia to jednak faktu, że często budowa takiego domu jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż budowa domu w klasycznej formie. Żeby móc zamieszkać na stałe w budynku gospodarczym z częścią mieszkalną, musisz zadbać o odpowiednie pozwolenia, zanim rozpoczniesz budowę. Jeżeli natomiast ten pomysł pojawi się w przyszłości, to wtedy konieczne będzie przejście przez procedurę zmiany funkcji budynku.

Jak wybrać odpowiedni projekt?

Przeglądając projekty w internecie, przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz od budynku gospodarczego. Część mieszkalna w nim może składać się np. z dwóch małych pomieszczeń — jest to idealne rozwiązanie np. dla majsterkowiczów. Jednak jeżeli budując taką konstrukcję, chcesz zapewnić sobie większe możliwości, warto zastanowić się nad większym budynkiem. Ciekawą opcją jest np. postawienie na piętrowy budynek gospodarczy. Tutaj zajdziesz różne rozwiązania https://pracownia-projekty.dom.pl/. W takich konstrukcjach często na piętrze jest część rekreacyjna, w której znajduje się kilka pomieszczeń, łazienka, a czasem nawet aneks kuchenny. Możliwości urządzenia takiej przestrzeni są ograniczone w zasadzie tylko Twoją wyobraźnią. Pokój gier? Kącik plastyczny? A może miejsce na spotkania ze znajomymi? Ograniczeniem jest jedynie Twoja kreatywność. No i oczywiście budżet. Warto pamiętać, że większa część mieszkalna w budynku gospodarczym zawsze będzie Ci dawać możliwość zamieszkania w nim na stałe. W takiej sytuacji konieczne będzie przejście przez proces zmiany użytkowania budynku. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami, jednak dzięki przejściu przez taki proces zdobywasz możliwość stałego mieszkania w budynku gospodarczym z częścią mieszkalną. Oczywiście wybierając projekt budynku gospodarczego, musisz pamiętać o ograniczeniach, jakie płyną z dostępnej przestrzeni na działce.

[Głosów:10    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ