Alkohol domowej produkcji jest często uważany za prawdziwy rarytas. Nic więc dziwnego, że na rynku można znaleźć mnogość ofert dobrej jakości sprzętu do destylacji. Co jest potrzebne do rozpoczęcia produkcji alkoholu i destylatów we własnym domu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jaki sprzęt do produkcji alkoholu wybrać?

Wszystko zależy od tego, co i w jakiej ilości zamierzamy wytwarzać. Zasadniczo w kwestii sprzętu mamy dwie możliwości — destylatory lub kolumny rektyfikacyjne.

Destylatory

Są to proste urządzenia do destylacji typu pot still. Warto pamiętać, że pozbycie się zapachu i charakterystycznego posmaku bimbru z wykorzystaniem tej metody wymagać będzie przynajmniej podwójnej destylacji i oczyszczenia węglem aktywnym. Na ten rodzaj sprzętu powinien się zdecydować każdy, kto zamierza destylować nastawy owocowe oraz zaprawiać nimi nalewki lub je z nich produkować. Ze względu na pojemność, sprzęt ten dzielimy na destylatory do alkoholu na szybkowarach, na garnkach i na kegach.

Destylatory na szybkowarach mają pojemność od 5 do 17 litrów. Będzie to więc dobra opcja dla osób, które zamierzają destylować sporadycznie i w małych ilościach. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania samego szybkowaru w kuchni. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć gotowanie.

Destylatory na garnkach są rozwiązaniem pośrednim. Powinny się w nie wyposażyć osoby myślące o niezbyt częstej produkcji w nieco większej ilości. Stosowane tutaj garnki pomieszczą bowiem od 18 do 30 litrów. Poza tym można je też wykorzystać w kuchni, np. przy pasteryzowaniu słoików, do peklowania mięsa czy warzenia piwa.

Destylatory na kegach są natomiast w pełni profesjonalnym sprzętem o bardzo dużej wydajności. Dodatkowo są bardzo trwałe i właściwie niezniszczalne. Urządzenia tego typu pomieszczą od 30 do 50 litrów. Poza tym tylko w kegach montowane są grzałki elektryczne. Sprawiają one, że destylacja jest niezwykle prosta, bezpieczna i praktycznie bezobsługowa. Wystarczy tylko uruchomić przepływ wody i odebrać pierwszą setkę. Potem pozostaje już tylko od czasu do czasu wymienić pojemnik odbioru.

wino czerwone

Kolumny rektyfikacyjne

Na ten sprzęt powinni się zdecydować producenci cukrówek oraz osoby, które stawiają przede wszystkim na czystość destylatu oraz brak zapachu i posmaku bimbru. Ma się tutaj bowiem pełną kontrolę nad jakością alkoholu i osiągi typu 96% nie są niczym niezwykłym. Przez rektyfikację należy rozumieć destylację wielokrotną z ponownym napływem, zwaną też destylacją z refluksem. W przypadku kolumn bardzo ważny jest rodzaj wypełnienia. Istotna jest także jej wysokość. Kolumny dzieli się pod względem głowicy. Zasadniczo mamy tu dwie opcje — tzw. zimne palce lub typu Nixona Stone’a.

W kwestii wypełnienia kolumn mamy przynajmniej kilka możliwości. Najczęściej wybierane są spiralne zmywaki ze stali nierdzewnej. Rozwiązaniem z wyższej półki są natomiast sprężynki pryzmatyczne. Popularnością cieszą się także szklane rurki lub pierścienie raschiga, gdyż są całkowicie obojętne dla oparów alkoholowych.

Jeśli zaś chodzi o wysokość, trzeba ją dobierać do wysokości pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że dobre osiągi wymagają przynajmniej 1-1,2 m długości wypełnienia. Za optymalną zaś uważa się 1,4 m. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wysokość pojemnika i głowicy. Przykładowo, 30-litrowy keg ma około 40 cm, a głowice mniej więcej 20 cm. Do kolumn z grzaniem gazowym trzeba też dodać wysokość taboretu gazowego i związane z tym podniesienie urządzenia do destylacji — razem jakieś 40 cm.

W kolumnach z zimnymi palcami głowica wstępnie schładza opary alkoholu i kieruje je z powrotem na wypełnienie, zanim trafią do właściwej chłodnicy. Zaletą tego typu kolumn jest prosta obsługa. Trudniej jednak uzyskać w ten sposób najwyższą jakość destylatu ze względu na zmniejszanie się ilości alkoholu etylowego w oparach. Można temu zaradzić, stosując termoregulatory sterujące grzałką lub regulatory mocy. Te pierwsze pozwalają zachować pełną automatykę procesu destylacji, drugie zaś wymagają ręcznej regulacji. Zwykle w tego typu kolumnach przeprowadza się dwukrotną destylację, gdy zależy nam na czystości. Można też użyć węgla aktywnego.

Głowice typu Nixona Stone’a kierują wszystkie opary do głównej chłodnicy, ale odbieramy tylko część schłodzonego destylatu, a reszta jest kierowana na wypełnienie. Kolumny tego typu wymagają większej uwagi, ale rekompensują to pełną kontrolą nad jakością destylatu. Obsługa zaczyna się od dopilnowania zalania kolumny i stabilizacji temperatury na głowicy. Dalej mamy odbiór przedgonu i dalszą kontrolę temperatury na głowicy podczas rektyfikacji. Później zostaje już tylko ewentualna regulacja ilości odbieranego destylatu i przypilnowanie odbioru pogonów, gdy temperatura na kolumnie traci stabilność.

Akcesoria przydatne w domowej produkcji alkoholu

Tutaj mamy naprawdę sporo możliwości. Jednak do najbardziej podstawowego wyposażenia należą:

cylinder z miarką — podstawowy element pomiarowy potrzebny przy każdej destylacji,

alkoholomierz — dzięki niemu sprawdzimy stężenie alkoholu i upewnimy się, że efekt będzie odpowiedni,

wężyki — szczelne przewody zapewniają sprawny przepływ alkoholu i usprawniają pracę,

lejek — sprzęt niezbędny przy precyzyjnym przelewaniu otrzymanego produktu,

butelki — warto zaopatrzyć się w szczelnie zamykane butelki, które nie tylko zabezpieczą nasze dzieło, ale też sprawią, że będzie się odpowiednio prezentować.

Co jeszcze jest potrzebne do destylacji?

Mając już potrzebny sprzęt, musimy się jeszcze zatroszczyć o najważniejsze, czyli zacier. Możemy go przygotować własnoręcznie z drożdży, cukru i wody (dodając przy tym ewentualnie owoce) lub nabyć gotowy preparat w sklepie. Dodatkowo możemy też wyposażyć się we wspomniany już węgiel aktywny i płatki dębowe do aromatyzowania bimbru.

Podsumowanie

Chcąc produkować alkohole i destylaty w domowym zaciszu, trzeba wyposażyć się w odpowiedni destylator i pomocne akcesoria. Jest to bardzo dobry pomysł na ciekawe hobby. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby nie prowadzić sprzedaży otrzymanych w ten sposób napitków, gdyż mogą być one produkowane tylko na użytek własny.

[Głosów:16    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ