Nawozy do uprawy hydroponicznej

Hydroponika polega na bezglebowej uprawie roślin doniczkowych (ziół oraz ozdobnych), w warunkach indoor. Ten typ uprawy daje możliwość zwiększonej kontroli nad środowiskiem rośliny, wymaga jednak trochę rozeznania, szczególnie na początku. Podłoża (granulat ceramiczny) do hydroponiki (keramzyt i inne mieszanki) są zazwyczaj obojętne biologicznie. Ma to swoje nieodzowne zalety – zmniejsza prawie do zera niebezpieczeństwo wystąpienia grzybów i jest środowiskiem niesprzyjającym dla szkodników. Z kolei podłoża takie zwykle nie posiadają nawozów (lub bardzo rzadko, tylko niektóre mieszkanki, np. lechuza), a najwet jeśli – to po jakimś czasie i tak wypłukują się. Dlatego w uprawie hydroponicznej konieczne jest zastosowanie specjalnych, dedykowanych nawozów.

Nawozy do hydroponiki – czym się różnią od nawozów do gleby?

Nawozy do hydroponiki są lepiej rozpuszczalne we wodzie i nie tworzą osadów, jak np. doglebowe nawozy humusowe. Jest to istotne, ponieważ korzenie roślin w hydroponice zanurzone są w roztworze (woda + odżywki), więc aby mogły pobierać z niego pełne wartości odżywcze, substancje powinny być dobrze rozpuszczone we wodzie. Istotne jest także, by miały zdolność utrzymywania stałego, ustalonego pH, co jest kolejną ważną kwestią w uprawie hydroponicznej. Dlatego ważne jest, by przed zakupem nawozów upewnić się, że są przeznaczone do hydroponiki.

Odżywki do hydroponiki na fazy wzrostu

Substancje odżywcze dla roślin uprawianych bezglebowo są często podzielone w zależności od fazy wzrostu rośliny. Przykładem 3 faz żywienia od renomowanej firmy Advanced Nutriens są produkty; Bloom (na fazę kwitnienia), Grow (na fazę wzrostu) oraz Micro (na przyrost korzeni i zdrowie rośliny). Tworzenie roztworu o odpowiednich proporcjach daje obfite i zdrowe plony w uprawach domowych. Dla nieco bardziej leniwych dostępne są nawozy przygotowane tak, żeby były odpowiednie dla każdej fazy rozwoju rośliny.

Znaczenie ph w hydroponice

Dlaczego odczyn pH, czyli potencjał jonów wodorowych jest w hydroponice tak ważny? Ponieważ ma kluczowy wpływ na to czy składniki odżywcze roztworu będą wchłaniane przez rośliny! Za optymalny w hydroponice uznaje się odczyn od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH utrudni roślinom pozyskiwanie składników odżywczych, zbyt wysokie zaś może spowodować za szybkie ich wchłanianie, a w konsekwencji nawet przenawożenie rośliny.

Jeśli po przygotowaniu roztworu odczyn będzie zbyt wysoki lub zbyt niski, można skorzystać z dodatkowych substancji obniżających lub zwiększających pH (tzw. produkty pH plus i pH minus).

Miernik pH do hydroponiki

Nawozy przeznaczone do uprawy bezglebowej mają bardziej stabilny odczyn pH. Zanim jednak podlejemy rośliny roztworem wodnym z odżywką/nawozem, powinniśmy sprawdzić pH po jego przygotowaniu. Warto używać do tego celu miernika pH zamiast papierków, ma bowiem lepszy odczyt i posłuży nam na dłużej. Elektroniczny wyświetlacz da nam bardziej precyzyjny wynik, co jest wygodne i dobre dla naszych upraw – daje większą pewność ustalenia prawidłowego pH.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ