Najlepsze oświetlenie do kuchni - Najmodniejsze propozycje 2020

Oświetlenie w kuchni w znacznej mierze wpływa na komfort przebywania w niej i wykonywanie wielu codziennych czynności. Jeżeli jest ono prawidłowo dobrane, gotowanie czy zmywanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze, a czas spędzony w kuchni nie będzie odtąd już uciążliwy. Kuchnia powinna być miejscem, gdzie spotykają się różne źródła światła, tworząc jedną całość, należy zatem pamiętać, że każda ze stref  funkcjonalnych wymaga innego źródła światła, a co za tym idzie musimy pogodzić praktyczność z jednoczesną dbałością o  stylową aranżację, bo jak wiadomo lampy oprócz spełnienia oczekiwań dekoracyjnych – powinny także wykazywać się praktycznością. Dowiedz się zatem jak wybrać adekwatne oświetlenie do kuchni, na co zwrócić uwagę i dlaczego dobór oświetlenia ma tak duże znaczenie.

Kuchnia – sercem domu

Na przestrzeni lat kuchnia zaczęła przybierać na znaczeniu, ponieważ już dawno przestała być szarą myszką,  ,,bo jak to do kuchni zapraszać kogokolwiek?” Dzisiejsze kuchnie są aranżowane czysto, przestrzennie i schludnie, a czas poświęcony na gotowanie jest niejednokrotnie wspaniałą okazją do spędzenia chwili z rodziną i przyjaciółmi, dlatego odpowiednia organizacja oświetlenia jest istotna, tym bardziej że w wielu domach czy mieszkaniach, kuchnia jest połączona z salonem, a co za tym idzie można stwierdzić, że jest także miejscem spożywania potraw i wspólnych rozmów. Oświetlenie kuchni powinno być zatem podzielone na kilka stref i źródeł światła, a także różne rodzaje oświetlenia led.

Stół do kuchni

Zanim podejmiesz decyzję

Będąc jeszcze na etapie planowania oświetlenia należy zwrócić uwagę na to, że moc światła nie może uniemożliwiać pracy osobie, która znajduje się obok kuchennego blatu, który jest miejscem wykonywania wielu prac podczas przyrządzania posiłków, a kiedy przychodzi czas sprzątania, musimy mieć dokładnie oświetlone najmniejsze kąciki, zatem oświetlenie nie może powodować cieni.  Punkty świetlne kuchni zazwyczaj powinny być umiejscowione w tzw. strefach roboczych np. nad blatem i mogą one przybierać formę świetlówek, halogenowych żarówek, oczywiście o barwie ciepłej i w zadowalającym stopniu oddającej rzeczywiste kolory. Aby kuchnia była idealnie doświetlona należy zapoznać się z kombinacją łączącą trzy źródła światła, którymi są:

  • światło ogólne – ma na celu oświetlenie  ogólne całego pomieszczenia z miejsca centralnego na suficie, jednak przy wykonywaniu czynności przy kuchennym blacie powoduje, że zasłaniamy sobie obszar zadań plecami.
  • światło punktowe – ich głównym zadaniem jest oświetlanie poszczególnych stref np. miejsca gdzie wykonujemy prace przy  blacie, często są to halogenowe lub ledowe lampy.
  • światło dekoracyjne – służy podkreśleniu elementów aranżacji lub odpowiedniego nastroju np. kinkiety.

Ogólne oświetlenie do kuchni

W każdej kuchni niezbędnym elementem oświetleniowym będzie właśnie oświetlenie centralne, które najczęściej jest umieszczane w środkowej części kuchni, dzięki czemu otrzymujemy równomierne rozmieszczenie światła w całym wnętrzu. W przypadku mocy oświetlenia ogólnego – nie musi ono być mocne, a najlepiej gdy będzie rozproszone lub  odbije się wpierw od sufitu, a następnie oświetli przedmioty w kuchni.

Przydatne mogą okazać się klasyczne lampy sufitowe z oprawami, które rozpraszają światło lub świetlówki, oferujące światło bardzo zbliżone do naturalnego. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się także halogeny, zawieszone na specjalnych szynach lub linkach,a także sufitowe oprawy led, umieszczone np. w podwieszanym suficie, dzięki czemu kuchnia będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej. Zazwyczaj kuchenne szafki są umiejscowione pod ścianami, a światło ogólne na środku, więc wykonując poszczególne czynności przy blacie, będziemy sobie plecami zasłaniać światło, dlatego ważne jest oświetlenie poszczególnych sfer. Praktycznym rozwiązaniem będzie  też umieszczenie włącznika oświetlenia ogólnego tuż przy wejściu, aby w każdej chwili móc je zapalić, zanim wkroczymy w mrok.

Stół – centrum kuchni?

Stół przy którym spotykamy się aby zjeść posiłek znajduje się w wielu wnętrzach w otwartej lub połączonej z salonem i jadalnią –  kuchni, dlatego oświetlenie jakie jest niezbędne przy takich czynnościach z całą pewnością będzie różnić się od oświetlenia innych stref. Warto pamiętać o tym aby miało przytulny charakter i nie zmuszało do  nadwyrężania naszych oczu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie zatem zainstalowanie oddzielnego źródła światła nad samym stołem w ten sposób aby umożliwić oświetlenie całej powierzchni stołu, tym samym nie rażąc gości, zasiadających przy nim. Idealną odległością umieszczenia lampy nad stołem jest 55-60 cm, ale kiedy w grę wchodzą sporych rozmiarów dekoracyjne lampy, najrozsądniej jest zwiększyć odległość do 75-90 cm.

Jakie lampy?

Lampami, które sprawdzają się przy takich warunkach będę te z zamkniętym od góry abażurem, dzięki czemu strumień  i barwa światła nie ulega zbędnemu rozproszeniu, ale pada wprost na stół, który jest równomiernie i starannie oświetlony. Styl i liczebność lamp najlepiej jest dopasować do stołu (jego wymiarów i designu). Pomocne przy tym mogą okazać się wiszące lampy w różnych kolorach, pasujące do wielu aranżacji, dzięki rozlicznemu połączeniu barw, idących za trendami. Zaleca się dla okrągłego stołu instalację okrągłej lampy, a jeśli stół jest duży może okazać się, że jedna lampa nie będzie w stanie poradzić sobie z oświetleniem dla całej jego powierzchni, dlatego należy zastanowić się nad rozmieszczeniem kilku lamp wzdłuż blatu, których strumień światła będzie padał na stół.

Jeśli w naszej kuchni mamy do czynienia ze stołem tego typu, warto teraz zastanowić się nad designem abażurów. Często domownicy decydują się na wybór takich samych, ale nie jest to konieczność, podyktowana walorami trendów, a łączyć można zarówno kolory, jak i wzornictwo. Przykładem może być zastosowanie różnych abażurów o takich samych tonacjach barw, lub takich samych wzorów, lecz o innej konfiguracji kolorów. Oświetlenie kuchni powinno być jednak ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb domowników.

Jak oświetlić kuchenną wyspę?

Odrębne oświetlenie przydałoby się również w przypadku kuchennej wyspy. Jeżeli nasza wyspa jest miejscem, należącym do roboczych stref, oświetlenie musi odgrywać tutaj znaczącą rolę. Lampy powinny zatem zostać umieszczone nad blatem wyspy, wówczas światło przy wykonywaniu prac kuchennych będzie mogło docierać na jego powierzchnię. Kuchenna wyspa odgrywa czasem również rolę miejsca spożywania posiłków – wtedy wówczas należy dobrać oświetlenie, podobnie jak w przypadku stołu. Klosze lamp powinny być umieszczone w wysokości 80-90 cm nad wysepką, ponieważ w przypadku obszernych, zdobionych modeli – urok wyspy zostanie zdominowany właśnie żyrandolem z charakterem.

Blat w kuchni

W przypadku kuchni, oświetlenie blatów musi zostać dobrane z dbałością o szczegóły, ponieważ to właśnie w tym miejscu odbywa się przygotowywanie posiłków i wszelkie prace kuchenne, związane z tym. Aby jednak oświetlenie było dobrane w sposób prawidłowy, należy wziąć pod uwagę usytuowanie blatu. Jeśli chodzi o blat kuchenny umiejscowiony pod oknem, mamy w ciągu dnia wspaniały dostęp do światła naturalnego. Dobrze sprawdzą się kuchenne lampy wiszące lub punkty świetlne, zainstalowane w suficie np. w postaci lamp ledowych w oprawach lub halogenów. Takich oświetleniowych produktów jest naprawdę sporo, więc wybór nie będzie trudny. Liczba potrzebnych punktów trzeba będzie dopasować do długości blatu.

Jeśli jednak blat w kuchni mieści się pod kuchenną zabudową z szafek, a to jest bardzo  często spotykane rozwiązanie, dotyczące wielu kuchni, wówczas źródło oświetlenia musi zostać zainstalowane pod szafkami. Strumień światła powinien być skupiony, jasny, świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie halogenowych żarówek (około 20 W) w oprawach od spodu kuchennych szafek lub w otworach, wyciętych w szafkach, przy czym należy pamiętać, aby odległość w jakiej rozmieszczone są punkty świetlne nie przekraczała 40-60 cm. Praktycznym rozwiązaniem jest również zainstalowane taśmy led, dzięki której cała powierzchnia blatu zyska równomierne oświetlenie. Bywa i tak, że nad blatem nie ma żadnej zabudowy, wtedy nasze pole działania i dobór produktów oświetleniowych zwiększa się, ponieważ możemy rozważyć montaż lamp wiszących, płaskich sufitowych, a nawet można pokusić się o kinkiety, dostępne w wersji z regulowanymi ramionami. Przy czym należy wziąć pod uwagę fakt, że jedna lampa w tym miejscu kuchni tak naprawdę może okazać się niewystarczająca jako oświetlenie całego blatu.

Czas na oświetlenie dekoracyjne

Kiedy wszystkie potrzeby oświetleniowe, idące w kierunku użytkowym są już zaspokojone, możemy przystąpić do wyboru oświetlenia dekoracyjnego. Praktycznym sposobem na dekoracyjne oświetlenie do kuchni jest wykorzystanie taśmy led lub żarówki. Oświetlenie kuchni  led oprócz energooszczędności wykazuje się też bardzo ładnym strumieniem świetlnym, a efekt nadaje wnętrzom rozświetlenia, dobrym rozwiązaniem jest również podwieszany sufit z oprawami ledowymi. Lampy, także te w kuchni mogą stać się dekoracyjnym elementem, a dobrym sposobem na to może być zamontowanie stropu świetlnego, lub rzędu lamp z interesującym, modnym abażurem w tym samym designie. Jeśli kuchnia jest niska, rekomenduje się instalację kinkietów na bocznych ścianach lub reflektorów z zwróconym ku górze strumieniem światła, które odbite, będzie w stanie oświetlić miękkim światłem przedmioty, znajdujące się w kuchni, podkreślając sprytnie ich walory.

dekoracyjne oświetlenie do kuchni

Taśmy i diody led do kuchni

Oświetlenie led stało się nieodłącznym punktem w aranżacji i wykończeniu nowoczesnych wnętrz. Zastosowanie taśmy led w strefach, gdzie gotujemy i zmywamy jest dobrym i praktycznym rozwiązaniem, eliminującym niepożądane w tych miejscach strefy mroku, jaką tworzymy odwracając się plecami do oświetlenia głównego. Aby temu zapobiec możemy umieścić pod szafkami kuchennymi takie taśmy. W wielu aranżacjach możemy również dostrzec podwieszane sufity. We wnęce tak wykonanego sufitu można zainstalować moduły liniowe przy pomocy samoprzylepnego paska. Świetną opcją na zastosowanie taśmy jest umieszczenie jej w  wewnętrznej części szuflady, a dedykowane do tego rozwiązania modele mają opcję zapalania światła tylko w momencie otwierania szuflady. Warto jednak pamiętać o tym, że diody powinny być osłonięte aby uniknąć rozpraszania światła w kierunku np. blatu, tworząc zbędne rozbłyski.

Jakie lampy do kuchni są modne?

Wybierając oświetlenie do kuchni, oprócz funkcjonalności z pewnością każdy z nas chciałby aby było ono zgodne z najnowszymi trendami, które przecież nieustannie się zmieniają, przechodząc coraz to różniejsze aktualizacje i modyfikacje. Decydując się na oświetlenie do kuchni w tym sezonie należy zwrócić uwagę na następujące trendy aranżacyjne:

  • Lampa wisząca do kuchni w stylu retro o różnych gamach kolorystycznych podkreśli charakter kuchni, nie przytłaczając jej.
  • Klasyczna lampa ze standardowym abażurem sprawdzi się jako bezpieczne rozwiązanie także wtedy gdy nie chcemy eksperymentować z designem, jest uniwersalna i odnajdzie się zarówno w klasycznym jak i nowoczesnym stylu wnętrza.
  • Plafon wiszący będzie przejściem do stylu nowoczesnego, a fakt, że dostępny jest w wielu modnych kolorach i wzornictwie przemawia na jego korzyść.
  • Lampa  wisząca z miedzianymi elementami jest hitem sezonu, kolor ciepłej miedzi rozświetli kuchnię, a idealnym dla niej miejscem będzie przestrzeń np. nad blatem lub wyspą, kojarzy się ze stylem industrialnym.
  • Lampa z abażurem we wzory florystyczne lub kuchenne jest praktyczną i bardzo ładną koncepcją, wzory umieszczone na kloszu można dopasować do stylu wnętrza kuchni.

Wybór oświetlenia kuchni wymaga znajomości wielu zasad do których warto się dostosować, bo w końcu to właśnie w kuchni odbywa się wiele codziennych czynności, a co za tym idzie musimy czuć się w niej komfortowo. Wykonywanie kuchennych prac odtąd nie będzie już nudnym obowiązkiem, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego dla kuchni oświetlenia będziemy czerpać więcej satysfakcji z przebywania tam i przygotowywania smacznych posiłków dla siebie, przyjaciół i rodziny. Gama produktów oświetleniowych jest spora, dlatego oświetlenie w kuchni nie będzie stanowiło już żadnego problemu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ