Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe

Zwykle dość duża powierzchnia użytkowa i możliwość wyodrębnienia dwóch oddzielnych stref o różnych funkcjach to największe zalety mieszkań dwupoziomowych. Część dolna mieszkania z jego górnym poziomem najczęściej połączona jest przez klatkę schodową i schody drewniane wewnętrzne, zwykle zabiegowe, ewentualnie przez schody dwubiegowe lub proste (jednobiegowe). Ten ostatni rodzaj schodów często stosuje się w mieszkaniach z antresolą. W takich mieszkaniach, zwłaszcza tych o mniejszej powierzchni, stosuje się również schody kręte, których instalacja wymaga najmniej miejsca. Jak w funkcjonalny sposób urządzić takie mieszkanie? W co warto je wyposażyć?

Podział funkcjonalny mieszkania dwupoziomowego

Dla zwiększenia wygody życia w mieszkaniach dwupoziomowych warto podzielić je na dwie strefy funkcjonalne. Na strefę dzienną i sypialną. Na pierwszym poziomie mieszkania (ewentualnie na drugim poziomie, jeśli jest on większy) organizujemy salon z jadalnią i kuchnię. W zależności od ilości dostępnego miejsca, na tym samym poziome mieszkania powinna znaleźć się również łazienka oraz pokój lub pokoje dla dzieci. Na drugim poziomie mieszkania warto zorganizować sypialnię, ewentualnie gabinet do pracy. Dobrze, gdy na drugim poziomie także znajdzie się łazienka, co w znaczący sposób zwiększy komfort mieszkania – nie trzeba będzie biegać stale po schodach. Jeśli mieszkanie posiada wyodrębnioną klatkę schodową, instalujemy w niej schody drewniane wewnętrzne, zabiegowe, dwubiegowe lub proste (w zależności od ilości dostępnego miejsca). Gdy mieszkanie nie ma wewnętrznej klatki schodowej, a drugi poziom to antresola pod zabudowę, wtedy warto zdecydować się na schody proste, biegnące wzdłuż dłuższej ściany, ewentualnie na schody kręte, które są co prawda mniej wygodne w użytkowaniu, ale zajmują również zdecydowanie mniej miejsca.

Łazienka w mieszkaniu dwupoziomowym

Optymalnym rozwiązaniem w tego typu mieszkaniu będą dwie łazienki, jedna na pierwszym, a druga na drugim poziomie mieszkania. Jeśli nie ma możliwości wyodrębnienia dwóch łazienek, pomieszczenie tego typu powinno zostać zlokalizowane na głównym poziomie mieszkania – tam, gdzie znajduje się pokój dzienny i kuchnia. Dzięki temu nie będzie konieczności ciągłego biegania po schodach w ciągu dnia. Poziom, na którym mieści się sypialnia, nie musi mieć bezpośredniego dostępu do łazienki, aczkolwiek wchodzenie lub schodzenie po zabiegowych schodach drewnianych wewnętrznych, a tym bardziej po schodach krętych w celu skorzystania z łazienki, w dłuższej perspektywie czasu może okazać się wyjątkowo męczące.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ