Całoroczna oranżeria

Wiele osób uwielbia spędzać czas na tarasie, który w sezonie letnim często zastępuje salon i pokój dzienny. Na świeżym powietrzu można wypoczywać, przyjmować gości lub nawet spożywać posiłki.

Co jednak zrobić jesienią i zimą, gdy pogoda nie zachęca do wychodzenia poza obręb czterech ścian? Wówczas rozwiązaniem może być zorganizowanie całorocznej oranżerii, która idealnie sprawdza się choćby jako piękna i efektowna jadalnia.

Wiecznie zielona oranżeria – idealne miejsce do wypoczynku

Jeszcze kilka lat temu oranżerie przede wszystkim kojarzyły się z pomieszczeniami, w których przechowywano kwiaty z balkonów lub tarasów w okresie szczególnie dotkliwych, zimowych chłodów. Obecnie tego typu wnętrza coraz częściej wykorzystuje się do całorocznego użytku, tworząc z nich dodatkową przestrzeń rekreacyjną, ekstra jadalnię lub część domu, w której można się ukryć przed światem.

Oranżerie są w dużej mierze konstrukcjami ażurowymi, wykonanymi z metalu lub drewna, z dużymi taflami przeszkleń, przez które do wnętrza dostaje się sporo światła dziennego. W połączeniu z pięknymi okazami flory w ozdobnych donicach, tworzą piękne otoczenie do rekreacji, przyjmowania gości lub po prostu spędzania czasu z domownikami.

Funkcje oranżerii – do czego może się przydać?

Wykorzystanie oranżerii może być naprawdę mocno zróżnicowane. Jej rola w życiu domowników powinna być przede wszystkim dopasowana do ich potrzeb oraz możliwości, jakie daje dana przestrzeń. Zazwyczaj ogród zimowy poszerza pokój dzienny lub salon. Wówczas w takim wnętrzu umieszcza się wygodne meble do wypoczynku, jak fotele, sofy i pufy.

Wiele osób pragnie uczynić z oranżerii również efektowną jadalnię. Wówczas w centrum pojawia się pełnowymiarowy stół oraz wysokie krzesła, pozwalające na swobodne spożywanie posiłków w mniejszym lub większym gronie.

Oranżerie często są zlokalizowane tak, iż stanowią naturalny łącznik między kuchnią lub salonem a ogrodem. Dzięki temu idealnie sprawdzają się przez cały rok, dając namiastkę natury w domowych warunkach również w okresie jesienno-zimowym.

Co musi się znaleźć w oranżerii całorocznej?

Jeśli planujemy wykorzystywać ogród zimowy przez cały rok, trzeba zadbać oczywiście o odpowiednią konstrukcję architektoniczną – uszczelnioną i pozwalającą na zminimalizowanie strat cieplnych. Niezmiernie ważne jest też dobranie systemu grzewczego, który zapewni komfort spędzania czasu w oranżerii również w szczególnie chłodne dni oraz zbuduje bezpieczną przestrzeń dla wzrostu roślin.

Podstawą przytulnej oranżerii jest oczywiście wyposażenie. Oprócz obowiązkowych okazów flory, trzeba zatem wprowadzić do niej wygodne i funkcjonalne meble. Jakie konstrukcje sprawdzają się w tym pomieszczeniu najlepiej?

Jakie meble warto wprowadzić do oranżerii?

Rodzaj wyposażenia w oranżerii zależy oczywiście od specyfiki i funkcji, jaką dane pomieszczenie ma spełniać. Jeśli planujemy urządzić ogrzewany ogród zimowy, do wykorzystania przez cały rok, można w nim umieścić zarówno meble ogrodowe, jak i takie, które zazwyczaj trafiają do jadalni lub salonu.

Meble ogrodowe, jak choćby te ze sklepu Bazkar, świetnie prezentują się w otoczeniu bujnej zieleni. Gwarantują komfort użytkowania oraz są niezmiernie proste do utrzymania w czystości. Bez trudu można wzbogacić je o dodatkowe poduszki lub akcesoria ozdobne, dzięki czemu tworzy się piękną i spójną wizualnie przestrzeni o sporych walorach dekoracyjnych.

Standardowe meble do salonu również nadają się do całorocznej oranżerii. Tapicerowane sofy i fotele gwarantują wygodę siedzenia oraz pięknie się prezentują, pozwalając zaaranżować przestrzeń zgodnie ze wszystkimi dominującymi obecnie trendami wnętrzarskimi.

Oranżeria – oaza spokoju dla domowników

Całoroczne ogrody zimowe to taki domowy zakątek, w którym można zaszyć się po pracy i odpocząć, rozkoszując się przyjemnym spokojem.

Dla wielu osób bywa to namiastka kontaktu z przyrodą w miejskiej dżungli, pozwalająca poczuć się lepiej, zregenerować siły oraz przyjemnie spędzać czas na co dzień. Warto zatem rozważyć zbudowanie takiej przestrzeni również we własnym domu – pięknej, przytulnej i naprawdę gościnnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ