Wymiary okien standardowych

0
Wymiary okien standardowych

Potencjalni klienci firm zaopatrujących rynek w stolarkę okienną, obok problemów ze zrozumieniem liczb i skomplikowanych oznaczeń, których pełna jest dokumentacja produktów, spotykają się z określeniami: okna typowe (standardowe) lub nietypowe (niestandardowe). Co w praktyce oznacza tego rodzaju podział? Czy typowy jest lepszy od nietypowego czy odwrotnie?

Umowa branżowa

Nie ma żadnego odgórnego nakazu prawnego, którym należy kierować się podczas ustalania wymiaru produkowanych okien. Podział na typowe wymiary okien oraz wymiary nietypowe jest umowny, a o powstaniu normy branżowej w tym obszarze zadecydowało porozumienie przedsiębiorców – producentów okien. Nie jest to ani próba unifikacji czy ograniczenia inwencji projektantów, a raczej sposób na uporządkowanie szerokiej oferty rynku stolarki okiennej.

Norma o oznaczeniu BN-85/7153-02 jest najczęściej przedstawiana w formie tabeli, która obok symbolu okna podaje standardowe wymiary okien w milimetrach. W źródłach można znaleźć tabele z różną ilością pozycji. Aktualnie typowe wymiary okien – tabela pełna określa na 58 pozycji okien oraz 9 drzwi balkonowych.

Jak zamówić okno standardowe?

Zamawiając okno wystarczy skorzystać z tabeli i podać tylko symbol. Trzeba jednak wiedzieć, że umowa branżowa nie jest skrupulatnie przestrzegana przez wszystkich producentów. Wymiary (wysokość i szerokość) okien standardowych ustalone w normie mogą być przez producenta zmienione, na przykład zaokrąglone. Każdorazowo należy więc upewnić się, jakie dokładnie wymiary mają okna danego producenta, nawet jeśli oznaczone są symbolem zgodnym z normą BN-85/7153-02.

Zamawiający okna powinni pamiętać o dwóch zasadach obowiązujących przy składaniu zamówienia:

1. Wymiary podajemy w kolejności szerokość a następnie wysokość.

2. Wymiary zawsze należy określić w milimetrach.

Posługując się tabelą z oknami typowymi należy również rozróżnić typ okna ze względu na sposób otwierania, aby wskazać na produkt z systemem preferowanym przez siebie. Oceniając okno z punktu widzenia sposobu otwierania mamy okna:

– Stałe – w ogóle nie otwierają się,
– Rozwierne (rozwierane) – otwierają się na bok,
– Uchylne – uchylają się z góry do dołu,
– Uchylno – rozwierane, które mogą być otwierane na dwa sposoby: na bok i z góry do dołu.

Nie bez znaczenia jest również określenie liczby skrzydeł.
Zróżnicowane sposoby otwierania oraz inna liczba skrzydeł powodują, że w ofercie sklepu w jednakowym rozmiarze może być kilka różnych okien standardowych.

Przestrzeganie norm

Tak jak nie istnieją żadne odgórne regulacje dotyczące wymiarów okien typowych, tak nie jest praktykowane nakazywanie producentom okien bezwzględnego stosowania się do normy branżowej. Dla niektórych producentów stosowanie nazewnictwa „typowy i nietypowy”, to tylko wybieg marketingowy niezbędny do osiągania większych zysków: jak coś jest nietypowe, to z zasady wymaga większego nakładu pracy, innych technologii a często i odmiennych materiałów, więc nietypowe oznacza drogie. Typowe, czyli powszechne jest często spotykane, powtarzalne.

Producenci mogą stosować nie tylko inne, zaokrąglone wymiary okien, ale także różnie interpretować podział okna czy sposób otwierania. I tak symetryczny podział dwudzielny może być zastąpiony niesymetrycznym albo brakiem podziału w ogóle. Okna do niedawna uchylna albo rozwierne mogą mieć oba sposoby otwierania połączone.

Klienci wybierając okna typowe oczekują, że pewne ustalenia są bezwzględnie respektowane. I choć standardowe czy typowe powinno oznaczać coś stałego i niezmiennego, to w praktyce nie zawsze tak jest. Co więc należy zrobić? Pytać, pytać, pytać – nie ma lepszej metody na uniknięcie pomyłki przy zamawianiu okna typowego. Zanim nasze zamówienie zamieni się w symbol, należy dokładnie wyartykułować swoje oczekiwania i sprawdzić po wielokroć:

– wymiary nowego okna,
– podział okna,
– sposób otwierania.

Jak dokonać pomiarów przed złożeniem zamówienia

Zdjęcie miary z otworu w murze nie jest bardzo trudne, ale jeśli ktoś ma problemy z dokładnością, to lepiej niech sceduje tę czynność na przedstawiciela firmy, która będzie sprzedawać i montować okno. Wymiary ościeża powinny być zdejmowane od strony zewnętrznej. Przy zamawianiu okna należy pamiętać, że wymiary powinny uwzględniać odstęp, jaki należy zachować między ościeżem a ramą okna. Dla ram z PCV i aluminium ten odstęp to 2 cm przy szerokości oraz 4,5 cm przy wysokości. Profile drewniane wymagają odstępu o 1 cm większego od podanych.
Jeśli zamówione okno będzie zbyt dopasowane albo zbyt luźno osadzone, to jego walory termiczne po dość krótkim czasie użytkowania ulegną pogorszeniu.

Centrum Elektryczne ANIA – twój dostawca przedłużaczy mieszkaniowych

0
przedłużaczy mieszkaniowych

W świecie wszechobecnej technologii i elektroniki, sprawne funkcjonowanie każdego gospodarstwa domowego zależy od możliwości jego podłączenia do instalacji elektrycznej. Zazwyczaj, gniazda instalacji elektrycznej zlokalizowane są w miejscach strategicznych z punktu widzenia użytkownika danego gospodarstwa. Z różnych powodów instalacja nadmiernej liczby gniazd elektrycznych w jednym pomieszczeniu nie jest rozwiązaniem chętnie stosowanym. Ich nadmiar stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektrycznej, zaburza estetyczny wygląd pomieszczeń, jak również stanowi problem podczas samego wykonywania instalacji w danym budynku.

W celu ułatwienia dostępu do gniazd sieci elektrycznej stosuje się różnego rodzaju przedłużacze, które pozwalają również na podłączenie większej liczby urządzeń elektrycznych do jednego gniazda. Wśród dostępnych na rynku przedłużaczy produktów wyróżnić należy przede wszystkim przedłużacze mieszkaniowe i ogrodowe (nazywane również bębnowymi).

Centrum Elektryczne ANIA – szeroki wybór przedłużaczy mieszkaniowych

Osobom poszukującym atrakcyjnych ofert przedłużaczy mieszkaniowych polecamy zapoznanie się z asortymentem Centrum Elektrycznego ANIA, dostępnym pod adresem elektromarketania.pl. W ofercie tego sklepu znajduje się rozbudowany wybór różnego rodzaju przedłużaczy, spośród których znaczną grupę produktów stanowią przedłużacze do mieszkania.

Wśród dostępnych produktów znajdują się przedłużacze dostosowane do różnorodnych potrzeb potencjalnych konsumentów. Dostępne przedłużacze mieszkaniowe zawierają: 1, 3, 4 lub 6 gniazd, w wersji z uziemieniem, jak również bez uziemienia. Wybrane produkty posiadają również wyłącznik, pozwalający na natychmiastowe wyłączenie aktywności wszystkich gniazd za pomocą jednego ruchu. Dostępne są również rozgałęźniki o odmiennym kształcie, wyposażone w 3 wejścia z uziemieniem, rozchodzące się na różne strony lub ulokowane jedno obok drugiego, do postaci listków koniczyny. Długość dostępnych przedłużaczy mieszkaniowych waha się od 1,5 do 10 metrów bieżących. Przedłużacze o większej długości kabla są również dostępne – są to produkty bębnowe, przeznaczone do stosowania w zarówno w ogrodzie, jak i w domu.

Warto wspomnieć, że Elektromarketania jest jednym z głównych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych na terenie naszego kraju, sprawnie funkcjonującym od prawie 30 lat. Aktywnie współpracuje z firmami różnych branż, co zapewnia mu dostęp do szerokiej oferty produktów. W asortymencie Centrum Elektrycznego ANIA znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy produktów różnych kategorii.

Do kluczowych partnerów tej firmy należą między innymi Nexans, produkujące przewody elektryczne, czy FPH JB, uznany producent kabli, złącz i gniazd przemysłowych. Centrum Elektryczne ANIA działa również w obrębie ANIA Holding, zaopatrując liczne polskie przedsiębiorstwa elektryczne, energetyczne i górnicze w specjalistyczne urządzenia przedłużające i przewody.

Żaluzje drewniane – oprawa okienna w klasycznej odsłonie

Żaluzje drewniane - oprawa okienna w klasycznej odsłonie

Drewniane żaluzje stworzą we wnętrzu zaciszny klimat sprzyjający wypoczynkowi. Spodobają się miłośnikom prostych form oraz nowoczesnego designu, a dodatkowo świetnie spełnią swoją najważniejszą funkcję – ochronią przed nadmiarem słońca. Jakie żaluzje drewniane wybrać i czym wyróżniają się spośród innych osłon dostępnych na rynku?

Piękno tkwi w szczególe – zalety żaluzji z drewna

Okienne zasłony wykonane z drewna powstają z różnorodnych gatunków tego naturalnego surowca – lipy, cedru czy sosny. Wymienione materiały odznaczają się elastycznością oraz wytrzymałością, dzięki czemu zrobione z nich listewki przez wiele lat będą cieszyć oko swoim ładnym wyglądem. Odpowiednio zabezpieczone stają się odporne na działanie promieni słonecznych, przeciągów oraz wilgoci.

Mechanizm działania żaluzji drewnianych (ich bogatą ofertę posiada między innymi firma Winrol – https://www.winrol.com.pl/zaluzje-drewniane/) okazuje się nieskomplikowany, a montaż nie wymaga stosowania wysoce inwazyjnych metod. Dodatkowo naturalne drewno bardzo łatwo czyści się z kurzu czy innych zanieczyszczeń, a także można je w każdej chwili pomalować, jeśli zamarzy nam się zmiana wystroju wnętrza.

Ważną zaletą żaluzji jest ich ekskluzywny wygląd. Tradycyjne drewno od kilku dekad przechodzi prawdziwe odrodzenie i współcześnie ciężko sobie wyobrazić sztukę dekorowania wnętrz bez tego ponadczasowego surowca. Projektanci doceniają jego funkcjonalność – zdolność do wyciszenia oraz wizualnego ocieplenia pomieszczeń, jak i również nadania im przytulnego charakteru.

Dopasuj żaluzje drewniane do swojego wnętrza

Żaluzje powstają w kilku odsłonach, a każdą z wersji można łączyć z wieloma innymi fakturami i materiałami. Te o wąskich, subtelnych lamelkach, jak profesjonalnie nazywa się cienkie, podłużne listewki, dodadzą aranżacji lekki, zwiewny wygląd. Polakierowane na wysoki połysk doskonale wpiszą się w klimat stylu glamour, uzupełniając luksusowy design o elegancką oprawę okienną. Ciekawym pomysłem dla miłośników romantycznych lub prowansalskich wnętrz mogą okazać się natomiast żaluzje drewniane pomalowane na biało. Pięknie zaaranżują tło na przykład dla rattanowych czy wiklinowych mebelków w dziewczęcym pokoju, jasnej ramy łóżka w minimalistycznej sypialni lub szklanych dodatków w modernistycznym salonie.

żaluzje drewniane

Odrobina drewna przełamie surowy wygląd popularnych loftów oraz wnętrz urządzonych w industrialnym stylu. Jeśli nie chcemy, by żaluzje zdominowały dekoracyjny zamysł pozostałych dodatków, dopasujmy je odcieniem do okiennych ram lub postawmy na węższe lamelki. W tym przypadku sprawdzą się także ciemne listewki, które wyeksponują metaliczne elementy wyposażenia.

Żaluzje złożone z drewnianych listewek są przede wszystkim bardzo funkcjonalne. W kilka chwil możemy za ich pomocą całkowicie zaciemnić pomieszczenie lub dowolnie regulować poziom przepuszczalności światła. Większość modeli w razie potrzeby można zwinąć pod sam karnisz lub na przykład do połowy okna. Elegancja i klasyczny wygląd gwarantują z kolei, że drewniane zasłony prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody.

 

Opracowanie: Alicja Błysk

Jak wybrać sofę do salonu w stylu glamour?

Jak wybrać sofę do salonu w stylu glamour?

Urządzanie mieszkań jest wbrew pozorom bardzo trudną sprawą. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na pomoc profesjonalistów. Aranżowaniem wnętrz zajmują się profesjonalne firmy dekoratorskie, które z każdego mieszkania potrafią zrobić niebanalne i wyjątkowe miejsca, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Jednakże często decydujemy się sami sprostać zadaniu.

Urządzamy mieszkanie w stylu glamour

Wyposażanie wnętrz może być ciekawą przygodą. Wystarczy tylko trochę zmysłu wyobraźni i poświęcić trochę czasu. Dekorując swoje mieszkanie samemu należy przede wszystkim najpierw przemyśleć jaki styl dominujący ma być w naszym lokum. Warto również przejrzeć gotowe pomysły jakie są w Internecie. Internet obecnie wypełniony jest wręcz gotowymi rozwiązaniami.

Wystarczy dobrze poszukać. Rynek meblarski jest bardzo szeroki i łatwo dostępny, na każdą przysłowiową kieszeń. Coraz częściej motywem przewodnim w naszych mieszkaniach jest styl glamour. Wyjątkowy i przepełniony bogactwem styl wnętrzarski, który robi ogromne wrażenie. Glamour to połączenie luksusu, przytulności i zmysłowości.

Jak urządzić salon w stylu glamour?

Styl glamour jest dość ekstrawagancką formą wykończenia wnętrz. Dla wszystkich tych, którzy nie lubią szablonowych i prostych rozwiązań. Glamour charakteryzuje się przepychem i rozmachem, jednakże trzeba uważać przy aranżowaniu wnętrza, aby nie stało się ono miejscem, które przytłacza. Pamiętajmy zasadę – ,,co za dużo to niezdrowo”. Zatem co powinno znaleźć się w sypialni w stylu glamour?

Przede wszystkim tapicerowane meble. Pikowana sofa glamour powinna być ustawiona w centralnym pomieszczeniu salonu. Na niej powinny znaleźć się dodatkowo dekoracyjne i miękkie poduchy oraz wałki dekoracyjne. Sofa pikowana w salonie powinna być wykonana z dobrej jakości tapicerki. Materiał obiciowy powinien być odporny na ścieranie raz łatwo czyszczący. Dlatego też warto zainwestować przy zakupie w lepszą tkaninę obiciową. Pozwoli to utrzymać naszą sofę w czystości.

W salonie idealnie będą pasowały również tapicerowane pufy (mogą też być pikowane – analogicznie jak sofa), będą wtedy tworzyły zestaw. W salonie glamour powinny znajdować się również piękne i długie (do ziemi) zasłony z przyjemnych w dotyku tkanin.

Pikowana sofa glamour – jaką kupić?

Sofy powinny być solidne, wykonane precyzyjne, z dbałością o najmniejsze szczegóły. Najlepiej, by postawione były na nóżkach, tak aby można z łatwością pod nimi posprzątać. Sofa to mebel, który jest używany praktycznie przez całą rodzinę, każdego dnia. Stąd też oprócz walorów estetycznych, ważna jest jakość wykonania. Musi być stabilna i wytrzymała oraz tak jak został to wcześniej wspomniane – obita wysokiej klasy tkaniną tapicerską.

Dobre sofy glamour kosztują od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych, jednakże na tego rodzaju meblu, nie ma co oszczędzać. Lepiej zainwestować raz, a porządnie! Jednorazowa inwestycja, okaże się dobrym i praktycznym rozwiązaniem na wiele, wiele lat. Przy doborze sofy warto zwrócić uwagę również na piankę tapicerską, która jest w meblu.

Pianka powinna być dobrej gęstości, tak aby nie wygniotła się za szybko. Im większej gęstości pianki w sofie, tym większa odporność materiału na jakiekolwiek odgniecenia. Sofa ponadto powinna być komfortowa i wygodna oraz mieć miękkie podłokietniki.

Jakie dodatki do salonu urządzonym w stylu glamour?

Oprócz pikowanej sofy, w salonach w stylu glamour powinny znaleźć się wielkie lustra ze stylizowanymi ramami, pufy, bankietki, a także coraz częściej można znaleźć stoły tapicerowane na stylizowanych nogach. W salonach bardzo fajnym rozwiązaniem są również tapicerowane ściany z pikowaniami. Swoistego i wyjątkowego wyglądu nadadzą także kryształkowe żyrandole, lampki i inne elementy oświetlenia.

Czy wybierasz pręty gwintowane dobrej jakości?

0
Czy wybierasz pręty gwintowane dobrej jakości?

Nowoczesne firmy obecnie bazują na wysokiej jakości maszynach, surowcach itp. Jeśli ktoś chce kupić pręty gwintowane, to musi wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby rzeczywiście na takie się zdecydować. Czym są ogólnie te wyroby? Jakie są ich znaki rozpoznawcze? Które elementy wybrać, żeby zagwarantować sobie odpowiednią jakość?

Co warto wiedzieć o prętach gwintowanych?

Pręty między innymi cechują się tym, że ich długość jest o wiele większa w stosunku do przekroju. Jak powstają takie akcesoria? Na przykład na skutek walcowania lub przeciągania surowca metalowego. Pręty charakteryzują się dużą sztywnością. W celu ich deformacji konieczne jest użycie nie tylko znacznej siły, lecz również odpowiednich urządzeń. Często wybierane z szerokiej oferty są pręty gwintowane – jak sama nazwa wskazuje, są one zaopatrzone gwint. Takie wyroby mogą mieć rozmaite przekroje – chodzi o warianty okrągłe, sześciokątne, kwadratowe, prostokątne itp.

Teraz poświęcimy nieco uwagi gwintom. Też wyróżniamy różne rodzaje tych elementów. Ze względu na przeznaczenie są to gwint złączny albo pociągowy. Z uwagi na kształt można spotkać akcesoria trapezowe, okrągłe, prostokątne, stożkowe, toczne, walcowe, rowerowe itp. Sporo osób rozróżnia gwinty pod kątem sposobu skręcania. Tutaj są dostępne tylko dwie opcje, czyli gwinty prawe oraz lewe. Ponadto gwinty dzieli się ze względu na skok gwintu oraz krotność (gwinty pojedyncze, dwukrotne, wielokrotne itp.).

Sprawdź aktualną ofertę Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/prety-gwintowane-wpusty/prety-gwintowane-din-975-din-976/

Pręty gwintowane DIN 975 – charakterystyka

Jeśli macie zamiar kupić pręty gwintowane o dobrej jakości, to warto decydować się na akcesoria od firmy Stalmut, która ma kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży, a także bardzo pozytywne opinie od Klientów. W ofercie znajdują się pręty gwintowane DIN 975/DIN 976 występujące w różnych klasach wytrzymałości (4.8, 5.8, 8.8, 10.9, 12.9). Mamy tutaj do czynienia z kilkoma rodzajami gwintów (metryczny, lewozwojny, drobnozwojny, trapezowy). Najczęściej pręty gwintowane powstają ze stali nierdzewnej. W pewnych sytuacjach – chodzi tutaj o późniejsze zastosowanie – stosuje się także stal węglową, stal kwasoodporną A4, stal kwasoodporną A4-80, mosiądz, poliamid itp. Na życzenie Klientów wykonywane są również ze specjalnego materiału 42CrMo4. W ofercie są akcesoria o długości 1 metra, 2 metrów lub 3 metrów. Pręty gwintowane DIN 975/DIN 976 są stosowane uwzględniając rozmaite prace budowlane czy wykończeniowe. Chodzi tutaj na przykład o podwieszanie sufitów, montaż więźby dachowej, instalacje elektryczne, wentylacyjne, hydrauliczne itp.

Jak wydzielić ścieżkę w ogrodzie?

0
Jak wydzielić ścieżkę w ogrodzie?

Nabywając nową posiadłość, staramy się zadbać o to, aby mieć możliwie najwięcej przestrzeni dla siebie i aby pomieszczenie zapewniało nam komfort oraz funkcjonalność. Jednak również ważne co wnętrze, jest też i przestrzeń wokół domu. Ogród potrafi bowiem wpłynąć pozytywnie na wrażenie osób przechadzających się w pobliżu, a jednocześnie nam samym zagwarantować dobre wizualne widoki, jak i możliwość odpoczynku, zwłaszcza w ciepłe dni, na świeżym powietrzu, zażywając jednocześnie promieni słonecznych.

Ścieżka w ogrodzie – co będzie potrzebne?

Uroku ogrodowi dostarczają z pewnością dobrze zorganizowane ścieżki. Przed stworzeniem takowej, należy jednak dokładnie zastanowić się, czego nam potrzeba, aby została prawidłowo wykonana, inspiracji można zaczerpnąć m.in. na alejka24.pl. Niewątpliwie, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego planujemy ją wykonać. Budulców jest wiele – żwir, kamień, drewno, czy beton. To, co powinna dobra ścieżka gwarantować – to odporność na negatywne warunki atmosferyczne, np. poprzez warstwę antypoślizgową, a także mróz. Płytki betonowe niespełniające określonych norm mogą być bowiem podatne na pękanie, czy też na zabrudzenia, które potem mogą być bardzo ciężkie do usunięcia. Przygotowując ścieżkę, należy na początku znaleźć właściwe miejsce, w którym ma ona przebiegać. Inaczej będzie bowiem wyglądać ścieżka przebiegająca przez tereny trawiaste, czy ogród znajduje się przed domem, czy też z jego tyłu.

Ciekawe pomysły na ścieżkę w ogrodzie

Pomysłów na ścieżki w ogrodzie jest bardzo wiele i w zależności od naszych zapotrzebowań, można znaleźć różnorodne rozwiązania. Jeżeli zależy nam na stonowanej stylistyce ścieżki, to warto postawić na żwir, który podkreśla minimalizm i nie rzuca się nadmiernie w oczy. Ich zaletą jest też niski koszt wykonania, ale trzeba pamiętać, że nie zapewni nam takiej odporności, jak np. beton. Jeśli wybierzemy betonowe płyty, to trzeba zwrócić uwagę na ich grubość. Cieńsze są zazwyczaj tańsze, gdyż wiąże się to z mniejszą odpornością. Jednak to, o czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności, jest ich zaimpregnowanie. Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja płyt betonowych, aby mogły nam służyć przez wiele lat. Coraz większą popularnością cieszą się ogrody z drewnianych desek – są one narażone na zniszczenia poprzez wrażliwość drewna na wilgoć. Dlatego właśnie w przypadku inwestycji w taką ścieżkę, warto przede wszystkim poszukać miejsca, gdzie będzie padać dużo światła. Innym rozwiązaniem jest darnina, czyli mieszanka trawy z ziemią. Wiele osób wykorzystuje ten rodzaj ścieżek przy kamieniach albo grządkach kwiatów – to opcja szczególna dla tych, którzy cenią sobie urok i estetykę. Z kolei dla tych, dla których najważniejszą kwestią jest wytrzymałość ścieżki, preferowanym budulcem powinna być kostka brukowa. Potrafią utrzymywać się w dobrej kondycji przez kilkadziesiąt lat, a jeśli dopasujemy je kolorystycznie, to można bez problemu uatrakcyjnić ogród obecnością kwiatów, czy innych roślin.

Jak zabezpieczyć ścieżkę w ogrodzie?

Żeby ścieżka była trwała i wytrzymała, trzeba pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Regularna pielęgnacja i wytrzymały budulec są ważne, ale jest jeszcze kilka innych czynników, które wpływają na ich profesjonalną ochronę. Są nimi m.in. krawężniki, czy palisady. Są one dobrym elementem dekoracyjnym, ale pełnią przy okazji bardzo istotną funkcję podczas osuwania się ziemi, działaniami pogody, czy przy deformacjach. Wybierając palisadę, należy odpowiednio dopasować jej wysokość, a także materiał, tak aby skutecznie mógł uchronić ścieżkę.

Artykuł powstał we współpracy z https://alejka24.pl/pol_m_Obrzeza-ogrodowe-215.html

Ekspresy do kawy – podstawowe możliwości i użytkowanie

0
Ekspresy do kawy – podstawowe możliwości i użytkowanie

Mocna, aromatyczna i świeżo zaparzona kawa to dla wielu wzór idealnego napoju. W przygotowaniu takiej kawy pomagają ekspresy do kawy. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele, ale to nie oznacza, że wybór ekspresu jest prosty.

Zestawy mebli do jadalni – sprawdź najmodniejsze aranżacje

0
stół i krzesła do jadalni

Odpowiednio dobrane meble do jadalni sprawią, że stanie się ona sercem domu. To przecież przy stole odbywają się wszelkie rodzinne spotkania, pogawędki z przyjaciółmi. W zależności od indywidualnych upodobań możemy stworzyć klasyczne wnętrze lub nieco bardziej awangardowe pomieszczenie. Marzenia o pięknych czterech kątach można zmaterializować. W końcu każdy detal ma znaczenie, a wspólne spożywanie posiłków może stać się pięknym, codziennym rytuałem. Możemy wygospodarować osobne pomieszczenie lub stworzyć kącik między salonem a kuchnią. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego możemy sprawić, że wnętrze będzie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Odpowiedni stół

Pierwszym meblem, który wybieramy do jadalni, jest stół. To, na jaki konkretnie stół się zdecydujemy, będzie zależeć od wielkości samego pomieszczenia. W dużych przestrzeniach można pozwolić sobie na okrągły stół. Jego główną zaletą jest to, że zasiądzie przy nim sporo osób, a każde miejsce jest równoważne. W mniejszych wnętrzach bardziej praktyczne będą stoły kwadratowe lub prostokątne. W sklepach meblowych dostępne są również całe zestawy do jadalni, w których każdy element idealnie ze sobą współgra.

Warto rozważyć zakup mebla, który posiada możliwość składania i rozkładania. Na co dzień stół może mieścić jedynie domowników, w kolei w trakcie przyjęcia czy odwiedzin wygodnie możemy go powiększyć. Ciekawie prezentuje się także eliptyczny stół, który pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.

meble do jadalni

Wybór krzeseł

Kolejny krok to zakup krzeseł do jadalni. Musimy przemyśleć, ile krzeseł potrzebujemy oraz na ile pozwala wielkość samego stołu. Przyjmuje się, że wygodne siedzisko powinno być ulokowane na wysokości 45-50 centymetrów nad ziemią. Jednocześnie musi zajmować ok. 60 centymetrów szerokości stołu. Wybierając liczbę krzeseł, bierzemy pod uwagę liczbę domowników oraz gości, którzy często nas odwiedzają.

Trzeba jednocześnie pamiętać, aby pomieszczenie było wygodne w użytkowaniu. Już po wstawieniu mebli, sprawdźmy, czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby odejść od stołu czy odsunąć krzesło. Zamiast krzeseł możemy także wybrać podłużne ławy, które pozwalają oszczędzić nieco miejsca.

Oświetlenie jadalni

W zależności od indywidualnych preferencji, wybieramy lampy stołowe, duże klosze czy świeczki. Jedni wolą półmrok, który nadaje atmosferę romantyzmu, z kolei inni lubią intensywne oświetlenie. Możemy zdecydować się na jedną lampę, która zawiśnie nad stołem lub kilka punktów oświetlenia.

Warto pozostawić sobie także możliwość wyboru w jadalni, np. jasno oświetlony stół z opcją przełączenia na jedynie boczne światło. Jeśli często spożywamy kolację we dwoje, zadbajmy o gustowne świeczniki i świece.

Stylistyka pomieszczenia

Meble do jadalni są produkowane w dosłownie wszystkich stylach wnętrzarskich, dlatego, wybierając te odpowiednie, kierujmy się harmonią z resztą wystroju domu czy mieszkania. Możemy postawić na nowoczesne meble, designerskie rozwiązania, połączenie metalu i szkła.

Meble tradycyjne przeważnie są wykonane z drewna. Do wyboru mamy ogromną paletę odcieni. Zastanówmy się nad tym, jaki klimat chcemy osiągnąć w naszej jadalni. Jeśli zależy nam na tym, by było przede wszystkim przytulnie, wybór mebli drewnianych będzie strzałem w dziesiątkę.

Dekoracje


Dodatkowym elementem, który odgrywa ogromną rolę w wyglądzie całego pomieszczenia, są dekoracje. Możemy postawić na obrazy na ścianach, które przedstawiają martwą naturę, kompozycje roślinne czy żywność z całego świata. Sprawiają, że cztery kąty są bardziej atrakcyjne i przytulne.

W jadalni możemy także postawić na świeże kwiaty, które ożywiają nastrój. Klasycznym meblem, który od wieków jest wykorzystywany w czterech kątach, jest kredens. To on zdobił dwory czy pałace. Jest praktycznym meblem, który pozwala na przechowywanie zastawy, sztućców czy obrusów. Jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną.

stół i krzesła do jadalni


Trendy w meblarstwie

Obecnie oferta mebli do jadalni jest naprawdę zróżnicowana. Kierujemy się nieco innymi czynnikami niż wtedy, gdy kupujemy meble do salonu czy innego pomieszczenia. Obecnie modny jest styl nowoczesny, który panuje już od wielu sezonów.

Możemy zdecydować się na blaty wykończone na wysoki połysk, szkło czy metal. Bardzo ciekawie prezentują się także wszelkie przezroczyste elementy, które widzimy szczególnie na krzesłach. Przeważnie wykonane są one z tworzywa sztucznego. Dodają jadalni stylowej lekkości i wielowymiarowości.

Styl klasyczny

Jeśli ponad wszystko cenimy sobie klasykę, możemy zdecydować się na wybór wybielonych, postarzanych mebli, które gwarantują elegancki, ponadczasowy, a zarazem bardzo elegancki charakter całego wnętrza.

W ostatnich sezonach możemy także zauważyć ogromny wpływ ekologicznego designu. Sporą popularnością cieszy się drewno w surowym, wręcz niedoskonałym wydaniu. Jest przez to piękne. Takie rozwiązania również zapewniają przytulny nastrój.

Jadalnia w salonie


Coraz częściej możemy zaobserwować, że mamy połączenie jadalni i salonu. Często ze względu na ograniczony metraż decydujemy się na zaaranżowanie dwóch pomieszczeń w jednym. W tym przypadku najlepiej, by stół znalazł się w ustronnym miejscu, a nie na szlaku komunikacyjnym. Ułatwi to przenoszenie posiłków, a także ich spożywanie.

Idealne rozplanowanie elementów

Urządzanie jadalni może z pozoru wydawać się trudną sprawą, jednak w momencie, gdy rozłożymy problem na czynniki pierwsze, będzie nam znacznie łatwiej. Określamy dostępną przestrzeń, liczbę domowników, a następnie dobieramy kształt stołu, krzesła.

Świetną inspiracją będą aktualne trendy meblarskie. Warto je śledzić, jednak ostatecznie wybierzmy z nich to, co nam odpowiada. Trendy szybko się zmieniają, a pomieszczenia mają przede wszystkim spełniać oczekiwania domowników i być odzwierciedleniem ich gustu.

Jak nakryć stół wielkanocny?

0
Jak nakryć stół wielkanocny?

Święta wielkanocne to czas, w którym pojawiają się nieśmiałe promyki słońca,
a dzieci mkną z koszyczkami do poświęcenia pokarmów. Do życia budzi się przyroda, więc można w końcu przywitać wiosnę! Stół wielkanocny będzie najlepszą okazją do tego, by to podkreślić. Jak przygotować świąteczny stół tak, by było wiosennie, ale nadal świątecznie i elegancko?

Modne wzory i kolory

Do dekoracji stołu najlepiej wykorzystać elementy w pastelowych, wiosennych kolorach i ożywić całość świeżymi kwiatami, gałązkami zielonego bukszpanu lub rzeżuchą, tak tradycyjną dla świąt wielkanocnych. Śmiało możesz miksować wiosenne kolory zastawy stołowej łącząc ze sobą niebieskoście, zielenie i żółcie, jeśli jednak wolisz uniknąć ferii barw na stole postaw na jeden kolor wybierając naczynia. Modne w tym sezonie jest również łączenie zieleni z różem, wybranie jednego koloru przewodniego i dobranie do niego neutralnych dodatków, ale także folklorystyczne wzory. W nowoczesnych wnętrzach stół nie musi być nakryty obrusem, co dodatkowo podkreśla współczesność designu. Dla dalej modnych, ale już trochę bardziej tradycyjnych nakryć, poleca się białe obrusy, które świetnie wyglądać będą zarówno z kolorową, jak i białą zastawą.

Jakie dekoracje wybrać na świąteczny stół?

Przede wszystkim postaw na symbole wiosny – świeże kwiaty jak tulipany czy żonkile, które nadadzą radosnego klimatu i ożywią wielkanocny stół. Oczywistym jest również motyw jajek i figurek kurczaczków czy zajączków. Niezależnie od tego jaki styl zastawy postanowisz wybrać to powyższe symbole Wielkanocy powinny znaleźć miejsce na świątecznym stole. Świece w formie jajek występują zarówno w bardzo szalonych kolorach, ale znajdziemy wśród nich również stonowane kolory, własnoręcznie malowane pisanki również dostosuj do stylu nakrycia, by stanowiły jego piękną ozdobę. Nie zapomnij
o kieliszkach do jajek oraz serwetkach, które powinny być zarówno praktyczne, jak i ciekawe dla oka.

Co za dużo to niezdrowo

Zasada umiaru obowiązuje również na wielkanocnym stole, należy pamiętać
o tym, by nie przesadzić z ilością kolorów czy dekoracji, które wprowadzą niepotrzebny chaos i będą rozpraszać uwagę. Brak umiaru zepsuje nawet najbardziej dokładnie przygotowywane nakrycie. Każde święto jest okazją do spędzania czasu z najbliższymi, dlatego podczas przygotowywania stołu wielkanocnego pamiętaj, by wazony, kieliszki czy świeczniki nie przysłaniały osób, które przy tym stole siedzą. Piękne pisanki oraz figurki faktycznie będą ozdobą, o ile nie będzie ich w nadmiarze – jeśli dekoracji świątecznych będzie zbyt wiele mogą sprawiać trudności przy np. podawaniu sobie potraw.

Szeroki wybór zastawy stołowej, kieliszków na jajka na Wielkanoc znajdziesz w sklepie z porcelaną https://homeandpassion.pl/wielkanoc

Dekorując świąteczny stół pamiętaj o tym, że jest to radosny czas, dlatego staraj się ożywiać stół wielkanocnymi figurkami, świeżym kwiatami i kolorami, które kojarzą się z wiosną. Nie bój się łączenia ciepłych i zimnych barw, baw się kolorystyką, by wprowadzała wesoły nastrój. Zachowaj umiar podczas nakrywania, a Twoi goście z pewnością docenią efekt podczas wielkanocnego śniadania.

Nowoczesny design krzeseł kuchennych

0
Krzesło

Zaaranżowanie wnętrza w taki sposób, aby odpowiadał naszym możliwościom i preferencjom, jest niezwykle ważna. Niezależnie od tego, czy urządzamy kuchnię, łazienkę, salon, czy przedpokój, trzeba dokładnie przeanalizować, jakiego koloru powinny być ściany, jaką klamkę dopasować do drzwi, jakie meble powinny się znaleźć i ile przestrzeni potrzebujemy. Warto przede wszystkim zainwestować w nowe technologie, które zagwarantują, że będziemy cieszyć się naszym dobytkiem przez lata, a ich jakość będzie wysoka. Innowacyjne pomysły tyczą się jednak nie tylko producentów pralek, kuchenek, zmywarek, czy innych urządzeń AGD, ale także mebli. Nowoczesny design to nie tylko prestiż i wspaniały wygląd domu, ale i zapewnienie komfortowych warunków do pracy oraz odpoczynku.

Krzesła do kuchni

Fotele, stoły, kanapy i krzesła to niezwykle istotne akcesoria, aby dom był nam przyjazny po godzinach wysiłku i w spokoju z rodziną, przyjaciółmi lub też w samotności się odprężyć. Przede wszystkim, komfortowe meble są potrzebne w kuchni. W tym miejscu warto zadbać o nowatorskie rozwiązania dotyczące krzeseł, które dadzą uczucie komfortu nie tylko nam samym, ale wywrą pozytywne wrażenie na ewentualnych gościach, których będziemy zapraszać. Bardzo popularnym elementem współczesnego designu jest krzesło h-261. Producenci tych mebli zadbali, aby kupujący mieli szeroką gamę wyboru kolorów – od czerni poprzez czerwień, fiolet, czy brąz, aż po zieleń, żółć, czy nawet biel. Krzesło h-261 można więc dopasować do różnego rodzaju przestrzeni.

Zalety eleganckich krzeseł

Krzesło h-261 łączy w sobie ekoskórę na jego tapicerce oraz aluminium w jego podstawie. Aluminium zapewnia wytrzymałość i długotrwałość mebli na długie lata, a jednocześnie wpływa pozytywnie na estetykę. Warto zaznaczyć, że jest to mebel wykonany w nowoczesnym stylu, ale można z powodzeniem używać go także w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach. Krzesło h-261 jest też stworzone do samodzielnego montażu, a jego konstrukcja zapewnia stabilność. Zanim jednak zakupi się odpowiedni asortyment, warto dokładnie zwrócić uwagę na wymiary mebli. Trzeba pamiętać, żeby krzesło zostało dopasowane pod względem wysokości i szerokości, tak abyśmy mieli, jak najwięcej przestrzeni i mogli na nim siedzieć wygodnie. Należy rozejrzeć się także za sklepami, w których można nabyć nasz wymarzony agregat. Wiele sklepów internetowych sprzedaje ten asortyment, co jest o tyle bardziej komfortowe, że nie trzeba opuszczać domu w celu nabycia wymarzonych akcesoriów.

ZOBACZ TEŻ