5 zasad projektowania kuchni

Urządzanie kuchni wydaje się być prostym zadaniem. O ustawieniu części sprzętów decydują bowiem takie elementy jak umiejscowienie kranów, rur czy gniazdek. Można się również zainspirować gotowymi, przykładowymi aranżacjami i przenieść niektóre rozwiązania prosto do własnego mieszkania. Jednak inspiracje to za mało, by funkcjonalnie urządzić kuchnię. Jak zrobić to samodzielnie, unikając najpoważniejszych błędów?

Budujesz dom? Zaplanuj kuchnię już podczas jego projektowania

Na funkcjonalność pomieszczenia duży wpływ mają takie elementy jak układ ścian oraz rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Dlatego aranżacja kuchni powinna być wstępnie zaplanowana już na etapie tworzenia projektu domu. Przy projektowaniu kuchni z projektantem ważne, by na bieżąco komunikować swoje pomysły, aby pomieszczenie to było naprawdę szyte na miarę. Aby dobrze urządzić kuchnię, należy zadbać o to od samego początku. Nie zapomnij przy tym o odpowiedniej liczbie gniazdek elektrycznych!

Ładne (i tanie) nie zawsze jest praktyczne

Obecnie możemy dosłownie przebierać w licznych rozwiązaniach, które umożliwiają stworzenie wyjątkowej aranżacji każdego pomieszczenia. Modne płytki do kuchni, nowoczesne sposoby wykończenia ścian czy ciekawe wnętrzarskie trendy nie powinny przesłaniać jednak kwestii praktycznych.

Oprócz tego wielu osobom zależy na tym, by przede wszystkim urządzić kuchnię tanio. Oczywiście, jest to możliwe, jednak nie powinno odbywać się kosztem trwałości oraz funkcjonalności.

Chcąc połączyć wszystkie te aspekty, warto przy urządzaniu kuchni skorzystać z porad architektów wnętrz, a także doradców w salonach z elementami wyposażenia. Ich wiedza oraz znajomość poszczególnych produktów pozwolą dobrać meble oraz akcesoria w taki sposób, by nie tylko dobrze wyglądały, ale i umożliwiały stworzenie wnętrza na lata w dobrej cenie.

Pamiętaj o oświetleniu!

Zastanawiając się, jak urządzić kuchnię, łatwo jest zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. To duży błąd — dostęp do światła jest niezbędny przy wielu pracach kuchennych, szczególnie jeśli wymagają precyzji oraz dobrej percepcji kolorów.

W kuchni potrzebne jest zarówno światło sztuczne, jak i naturalne. Warto postarać się, by to ostatnie oświetlało ciąg roboczy w taki sposób, by podczas gotowania nie zasłaniać go plecami ani dominującą ręką. Osoby praworęczne potrzebują światła padającego z lewej strony; leworęczne — odwrotnie. Jeśli wśród gotujących domowników są zarówno osoby lewo- jak i praworęczne, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ciągu roboczego pod oknem.

Lampy powinny być rozmieszczone w taki sposób, by oświetlenie główne (górne) było uzupełnione przez oświetlenie punktowe, zapewniające odpowiednią ilość światła w poszczególnych strefach.

Trójkąt roboczy — podstawa urządzania kuchni

Aby samemu zaprojektować kuchnię w taki sposób, by praca w niej była możliwie wygodna, kluczowe jest odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów. Te, które są najczęściej używane — kuchenka, zlew, lodówka — powinny być umieszczone w kuchni w taki sposób, by można było się między nimi płynnie przemieszczać.

Szczególnie ważna podczas urządzania kuchni zasada trójkąta roboczego zakłada ustawienie ich w rogach wyimaginowanego trójkąta, którego poszczególne boki wynoszą 120-210 cm (między zlewem a lodówką oraz kuchenką) i 120-270 cm (między lodówką a kuchenką).

Trzeba zadbać także, aby bok kuchenki oraz zlewu nie znajdował się przy ścianie — może to bowiem znacznie utrudnić takie zajęcia jak gotowanie lub zmywanie naczyń. Podczas urządzania małej kuchni trzeba też zwrócić uwagę na to, by np. piekarnik lub kuchenka mikrofalowa nie znajdowały się tuż nad zmywarką lub innym miejscem, z którego unosi się duża ilość pary wodnej. Unikniemy dzięki temu uszkodzenia sprzętów przez wilgoć.

Zaplanuj miejsca do przechowywania

Porządek w kuchni jest jedną z najważniejszych kwestii. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią ilość szafek, półek i rozmaitych organizerów. Każdy produkt oraz sprzęt muszą mieć swoje miejsce. Co więcej — do każdego z nich musimy mieć wygodny dostęp.

Jest to szczególnie ważne, gdy urządzamy małą kuchnię — niewielkie pomieszczenie łatwo jest bowiem po prostu zagracić, gdy miejsc do przechowywania jest zbyt mało. Stojące na wierzchu sprzęty lub zapasy zabierają ponadto przestrzeń użytkową, przez co wykonywanie prac kuchennych może być bardzo utrudnione. To zaś może skutecznie zniszczyć całą przyjemność z gotowania, którą możemy czerpać w dobrze urządzonym, ergonomicznym pomieszczeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ